Založ si blog

Slovenské rozsudky v prípade vrážd sú niekedy ako Tale of Two Cities

Dnes mi vo výbere správ pristála “správa” autora, odsúdeného vraha Pavla Beďača. Neviem prečo sa tak stalo. Niečo takéto, čo zverejnil Pavol Beďač by sa nikdy nemalo dostať nikomu do výberu žiadnych správ. Že sa tak stalo považujem aj za zlyhanie Google News. Jedným z dôvodov, prečo Denník N nečítam je aj fakt, že dáva na svojich stránkach priestor niekomu takému ako odsúdenému vrahovi Pavlovi Beďačovi zrejme len na to, aby šíril lži a konšpirácie o brutálnej vražde na nevinnej mladej žene, študentky medicíny, v roku 1976. Rozumej, Pavol Beďač nepublikuje na svojom blogu žiadne napríklad recepty, ani nič podobné. Denník, ktorý dokáže dať priestor na niečo takéto podlé a sprosté ako publikuje prostredníctvom blogu odsúdený vrah Pavol Beďač jednoducho nie je dôveryhodným médiom, full stop.

***

Prečítala som si však na jeho blogu zverejnenú stranu z rozsudku 4 To 36/2004, z ktorého citujem:
“So zreteľom na brutálny spôsob vykonania žalovaného činu, útrapy, ktoré musela poškodená nebohá Ľudmila Cervanová prežiť pred svojou smrťou, zavrhnutiahodnú pohnútku ich činu, by u obžalovaných Ing. Miloša Kocúra, Ing. Milana Andrášika a Stanislava Dúbravického boli splnené zákonné podmienky uloženia výnimočného trestu odňatia slobody nad 15 rokov.”

Napadlo ma porovnať si trest, ktorý bol uložený týmto vrahom, a trest, ktorý bol uložený Miroslavovi Marčekovi.

Miroslav Marček sa za vraždu, ktorú spáchal priznal. Dokonca sa priznal napriek tomu, že polícia zo začiatku nepodozrievala jeho zo spáchania vrážd. Áno, je pravda, že Marček bol odsúdený za tri vraždy, ale ani jedna jeho obeť netrpela pred svojou smrťou tak, ako musela trpieť pred svojou smrťou vykonanou obzvlášť krutým spôsobom Ľudmila Cervanová. Navyše Ľudmila Cervanová bola aj unesená, aj skupinovo znásilnená, takže aj v prípade vraždy Ľudmily Cervanovej sa jednalo o súbeh viacerých veľmi závažných trestných činov.

V žiadnom prípade nechcem ani ospravedlňovať a ani zľahčovať či bagatelizovať trestné činy, ktorých sa dopustil Miroslav Marček. Chcem len porovnať, ako boli potrestaní páchatelia v jednom a v druhom prípade.

Na rozdiel od vrahov Cervanovej, vrátane Pavla Beďača, ktorý sa dokonca uchýlil k ohováraniu tých, ktorí ho z jeho trestných činov usvedčili a odsúdili, k čomu mu žiaľ jeden denník hlavného prúdu, Denník N, poskytol svoje médium. Správne by mal byť za túto aktivitu Denník N riešený, ale nevšimla som si, že by sa tak bolo bývalo stalo.

***

Aby nedošlo k omylu, netvrdím, že Marček mal dostať menší trest ako dostal. Čo sa však mne zdá je, že je tu nekonzistencia v trestoch, aké boli uložené za obzvlášť brutálnu vraždu Ľudmily Cervanovej. Konkrétne, že tým, že jej vrahovia dostali podľa môjho názoru neprimerane nízke tresty došlo k niečomu ako zmareniu spravodlivosti. Mne to celé vyzerá tak, že vrahovia Cervanovej boli v podstate odmenení za svoje nekonečné klamstvá a ohovárania mimoriadne zníženými trestami za brutálnu vraždu medičky Ľudmily Cervanovej. Fakt, že im dokonca Ústavný súd SR v roku 2003 priznal odškodné za údajné prieťahy považujem ja osobne za totálny výsmech spravodlivosti.

Ja sa pýtam, že keď by si teraz Marček zmyslel, že bude robiť hystériu, lebo <čokoľvek>, že ho tiež o niekoľko rokov odškodníme? A tiež mu bude dávať denník hlavného prúdu na jeho konšpirácie priestor?

Podľa môjho názoru je absolútne neakceptovateľné aby vrahovia takej brutálnej vraždy akej sa dopustili na Ľudmile Cervanovej boli odškodňovaní a aby im akékoľvek médium dávalo priestor na ohováranie či už sudcov či už vyšetrovateľov alebo operatívcov alebo hoci aj agentov tajnej služby. Fakt, že pred rokom 1989 to mohla byť aj ŠtB, (ja naozaj neviem, či bola zainteresovaná vo vyšetrovaní vraždy Cervanovej alebo nie), nerobí túto brutálnu vraždu, ktorej sa dopustili na medičke Ľudmile Cervanovej menej závažnou či menej nebezpečnou pre spoločnosť a nijako to neospravedlňuje jej vrahov absolútne z ničoho.

***

Nie som ani právnik a ani žiaden expert na právo, tobôž nie na trestné právo. Ale v súvislosti so sériou blogov Pavla Beďača by bolo vhodné aby sa prokuratúra zamyslela, či nedošlo k naplneniu ďaľších trestných činov, napríklad ohovárania. A zo strany Google možno aj k obťažovaniu čitateľov, hoci to si nemyslím, že je samo o sebe trestné.

Kuffa nemá čo hľadať na poste štátneho tajomníka a nemá čo hľadať ani v žiadnej verejnej funkcii

22.11.2023

Mňa osobne obťažujú ľudia, ktorí svoje náboženské postoje vnucujú iným. A osobne, čo sa týka tých nábožensky založených, ja mám také skúsenosti, osobné skúsenosti, že sú to tí najamorálnejší ľudia; konkréte tí, ktorí tú tzv. svoju vieru VNUCUJÚ iným. To mám na mysli takých veriacich, s ktorými som mala do činenia osobne. Súdia. Posudzujú. Robia intrigy. [...]

Vedia vôbec redaktori v Pravde, čo je kultúra?

17.10.2023

Dnes ráno ma dorazil tento článok redaktoriek Heleny Dvořákovej, Zory Handzovej, a Kataríny Sedlákovej v denníku Pravda. A dorazili ma aj odpovede všetkých opýtaných “expertov” na kultúru. Úvodzovky na slovo expert som tam dala zámerne. Totiž, akosi sa mi zdá, že ani tie redaktorky ani tie “umelkyne” nemajú ani šajny o tom, čo vlastne kultúra je. *** Ja osobne sa [...]

Vládnuť by mali len pragmatickí ľudia, takí, ktorí netrpia osobnostnými poruchami

16.10.2023

V dennej tlači ma zaujala správa, že umelci či herci vraj podpísali nejakú petíciu proti Tomášovi Tarabovi, aby vraj nebol menovaný Ministrom kultúry Slovenskej republiky. Nejak ma napadlo, že úlohou hercov či umelcov je nie verejne komentovať kroky kreujúcej sa vlády, ktorá vzišla z demokratických a slobodných volieb. Okrem toho, podľa názoru niektorých ľudí či [...]

COP28, Dubaj, klimatický samit

Dubajského sultána skritizovali na COP28. Vyhlásil, že za odchodom od fosílnych palív nie je veda

03.12.2023 22:25

Designovaný prezident klimatickej konferencie Organizácie Spojených národov (OSN) COP28 v Dubaji Sultán Ahmad al-Džábir sa ocitol pod paľbou kritiky.

Sonnenskilauf Moelltaler Gletscher  c HT-NPR  D. Zupanc

Český lyžiar zahynul pod lavínou v rakúskych Alpách

03.12.2023 21:15

Český lyžiar (51) zahynul v nedeľu pod lavínou v oblasti rakúskeho lyžiarskeho strediska Mölltaler Gletscher (Mölltalský ľadovec).

Vysoké Tatry zima sneh Štrba, cencúle

V noci môže byť až mínus 20 stupňov Celzia, varujú meteorológovia

03.12.2023 20:00

Počas nedeľnej noci môžu v niektorých oblastiach Slovenska teploty klesnúť na mínus 20 až 21 stupňov Celzia.

robotník, práca,

Chceme suverénnu pracovnú politiku. Dá sa to však, ak je ovládaná strachom z cudzincov?

03.12.2023 19:00

Slovenský pracovný trh má väčší problém, než sa zdá. Prevládne zneužívaný strach z cudzieho, alebo dáta a zhoda na riešení problémov našej spoločnosti? Zapojte sa do diskusie!