Založ si blog

Nerozumiem Lipšicovmu rozmýšlaniu

Ako naozaj, nerozumiem.

Rada by som si ujasnila. Vraj zastupuje poškodených? Teda nie obžalovaného Kočnera, ak tomu správne rozumiem.

Lebo ja rozumiem tomu tak, že obžalovaný z trestného činu môže vzniesť obhajobu z toho dôvodu, že je nepríčetný.

V § 23 zákona č. 300/2005 Z. z. Trestného zákona, je uvedené, citujem:

Nepríčetnosť

Kto pre duševnú poruchu v čase spáchania činu inak trestného nemohol rozpoznať jeho protiprávnosť alebo ovládať svoje konanie, nie je za tento čin trestne zodpovedný, ak tento zákon neustanovuje inak.

Rozumela by som, keby požiadavku preskúmať duševný stav Kočnera vzniesla obhajoba. Ale aby takúto požiadavku vznášal právny zástupca poškodených v prípravnom konaní? Lebo predpokladám, že poškodení chcú, aby bola v prvom rade vina Kočnerovi dokázaná. Samozrejme v prípade dokázania viny Kočnerovi aby si odpykal nejaký napodmienečný trest, prípadne nejaké odškodnenie, proste aby Kočner za svoj skutok pykal, ale to je iná fáza trestného konania; teda aspoň ja si tak myslím.

Takto mi je nie celkom jasné, z toho ako to Lipšic prezentoval na pojednávaní ohľadne predbežného prejednania obžaloby, či chce dokazovať vinu, alebo či chce dokazovať duševný stav obžalovaného Kočnera. Nech by bol duševný stav Kočnera akýkoľvek, podľa môjho názoru nemôže tento duševný stav nijako dokazovať vinu. Podľa môjho názoru, niekto môže byť schizofrenik, ale to nedokazuje ani spáchanie trestného činu, a v prípade jeho spáchania, podľa môjho názoru, nedokazuje vinu. Detto, ani keď je niekto opilec, ani keď je niekto megaloman a tak by sa dalo pokračovať ďalej naprieč všetkými diagnózami.

 

Aktualizované (Dec 21, 2019 18:53):

Vraj, aby bolo zrejmé, či dokáže 25 rokov za mrežami Kočnera zmeniť alebo nie?

Nuž, Kočner sa narodil 17. mája 1963. Za skutok, za ktorý stojí pred týmto súdom nesedí teraz vo väzbe. O 25 rokov bude mať Kočner 81 rokov. Keď bude mať po 25 rokoch on 81 rokov, tak ak ešte bude na žive, neviem, možno bude skôr potrebovať geriatrickú opateru.

Mať tak Lipšicove problémy, …

“Rozhľad” niektorýh poslancov NRSR, (totálna katastrofa),

28.02.2023

ktorí majú rozhodovať o de facto zatiahnutí Slovenska do vojny dodaním bojových stíhačiek Mig-29 na Ukrajinu. Ukážka, podľa môjho názoru, doslova sprostoti je názor Ondreja Dostála, poslanca NR SR za stranu SaS, ktorý v relácii TA3 z 24.2.2023 https://www.youtube.com/watch?v=EPX_dRyXZOQ, (od 6:28 minúty) porovnáva vojnový konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom takto: “… Nie je [...]

Ako to vyzerá, keď výchovu riadia liberálne orientované subjekty

14.02.2023

Z dnešných správ Toronte: https://www.cbc.ca/news/canada/toronto/teen-arrest-spadina-station-attack-1.6748341. V preklade, dvaja pubertiaci vo veku 15 a 16 rokov a jedno dievča vo veku 15 rokov porezali neznámu ženu do tváre počas hádky na stanici metra v Toronte. Toto je výsledok výchovy v torontských školách. Žiadny z týchto pubertiakov nemôže byť menovaný [...]

Absurdnosti daňových zákonov na Slovensku

15.01.2023

Počúvam tlačovú debatu Smer-SD, “TB: Tak ešte raz a pomaly – Matovič optimalizoval dane, to je fakt!” v ktorej predseda Smer-SD doc. Fico predkladá dôkazy, ktoré majú dokazovať daňové podvody, ktoré spáchal Igor Matovič, predseda OĽANO. Celá situácia sa mi zdá byť absurdná. Aspoň teda keď si to porovnám s daňovými zákonmi v Kanade. Google prekladač takto [...]

Trump, pence

Súd nariadil Penceovi vypovedať v kauze Trumpovej snahy zvrátiť voľby

28.03.2023 23:20

Bývalý americký viceprezident Mike Pence však nebude musieť odpovedať na otázky ohľadom svojich krokov v súvislosti s útokom na Kapitol.

zelenskyj ukrajina vojak

Zelenskyj pokračuje v návšteve oblastí postihnutých vojnou. Zašiel až k ruskej hranici

28.03.2023 21:12

Zelenskyj sa stretol s predstaviteľmi a obyvateľmi dvoch miest v Sumskej oblasti a s pohraničnou strážou v utajenej lokalite.

Katalin Novák

Maďarská prezidentka podpísala ratifikáciu vstupu Fínska do NATO

28.03.2023 20:46

Katalin Nováková súčasne vyjadrila nádej, že poslanci maďarského parlamentu čoskoro ratifikujú aj vstup Švédska do aliancie.

Francúzsko Paríž zamestnanci reformy dôchodky protest

Francúzsko zasiahla desiata vlna protestov. Nasadili rekordný počet policajtov

28.03.2023 20:16, aktualizované: 22:36

Počas ďalších masových protestov proti reforme dôchodkového systému vypukli v utorok v Paríži násilné strety medzi demonštrantmi a políciou.