Založ si blog

Plavbou po Dunaji s našou cestovnou kanceláriou si obzrite Pražský Orloj a Karlov most a dokonca aj Mníchov

Dostal sa mi do rúk reklamný časopisescapism Toronto’, číslo 008.  Nebolo by to nič neobvyklé až na celostrannú reklamu na jeho zadnej stránke, ktorá je na strane 100, teda na poslednej strane.

Nájdete ju aj na ich webstránke, keď sa zoskrolujete nadol a v tom ich magazíne si nalistujete poslednú stranu.

Je na nej krásna fotografia Karlovho mostu ponad Vltavu. Ale text na danej fotografii hovorí:

“The Danube River is the epitome of “West meets East.” Avalon Waterways – the Danube river cruising expert – will introduce you to new cultures and experiences along this sprawling waterway. There’s no better way to experience the iconic cities of Europe and amazing attractions like the Charles bridge or the Astronomical clock in Prague, you are sure to leave with lifelong memories.”

Vo voľnom preklade:

“Rieka Dunaj je stelesnením západ stretáva východ. Avalon Waterway – expert splavu po rieke Dunaj – vám predstaví nové kultúry a zážitky pozdĺž tejto rozľahlej plavebnej cesty. Nieto lepšej cesty zažiť Európske ikonické mestá a udivujúce atrakcie ako Karlov most alebo Orloj v Prahe, ktoré vo vás zanechajú spomienky na celý život.”

Pod týmto textom je adresa avalonwaterways.ca aj s telefónnym číslom. Na ich webstránke sa môžeme ďalej dočítať, že vraj, citujem:

A Danube river cruise may include spectacular cities like Vienna, Budapest, Munich and Prague.

Voľný preklad

“Výletná plavba po rieke Dunaj môže zahŕňať mestá ako Viedeň, Budapešť, Mníchov, a Praha.”

Nuž, ešte že tam majú to slovo “môže”. Ale aj tak si neviem predstaviť, ktoráže to rieka tečie cez Viedeň, Budapešť, Mníchov, a Prahu a to som mávala zo zemepisu obyčajne jednotky.

Neviem, možno že by nebolo od veci navštíviť Kanadskú ambasádu vo Viedni, keďže v Bratislave nemajú, a prezradiť im, že Dunaj tečie nie cez Prahu ale cez Bratislavu. A prípadne ich poučiť, že Dunaj ani cez Mníchov netečie.

Cez Prahu tečie Vltava, “the Moldau”. Zapamätať by sa to dalo snáď aj tak, že Vltava je jedna zo šiestich symfonických básní z cyklu ‘Má vlast’ od hudobného skladateľa Bedřicha Smetanu. Píšem to preto, lebo Vltavu občas počujem hrať aj v lokálnej rádiostanici.

V každom prípade, k nám prišiel Silvester tento rok nejako zavčasu.

“Rozhľad” niektorýh poslancov NRSR, (totálna katastrofa),

28.02.2023

ktorí majú rozhodovať o de facto zatiahnutí Slovenska do vojny dodaním bojových stíhačiek Mig-29 na Ukrajinu. Ukážka, podľa môjho názoru, doslova sprostoti je názor Ondreja Dostála, poslanca NR SR za stranu SaS, ktorý v relácii TA3 z 24.2.2023 https://www.youtube.com/watch?v=EPX_dRyXZOQ, (od 6:28 minúty) porovnáva vojnový konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom takto: “… Nie je [...]

Ako to vyzerá, keď výchovu riadia liberálne orientované subjekty

14.02.2023

Z dnešných správ Toronte: https://www.cbc.ca/news/canada/toronto/teen-arrest-spadina-station-attack-1.6748341. V preklade, dvaja pubertiaci vo veku 15 a 16 rokov a jedno dievča vo veku 15 rokov porezali neznámu ženu do tváre počas hádky na stanici metra v Toronte. Toto je výsledok výchovy v torontských školách. Žiadny z týchto pubertiakov nemôže byť menovaný [...]

Absurdnosti daňových zákonov na Slovensku

15.01.2023

Počúvam tlačovú debatu Smer-SD, “TB: Tak ešte raz a pomaly – Matovič optimalizoval dane, to je fakt!” v ktorej predseda Smer-SD doc. Fico predkladá dôkazy, ktoré majú dokazovať daňové podvody, ktoré spáchal Igor Matovič, predseda OĽANO. Celá situácia sa mi zdá byť absurdná. Aspoň teda keď si to porovnám s daňovými zákonmi v Kanade. Google prekladač takto [...]

Trump, pence

Súd nariadil Penceovi vypovedať v kauze Trumpovej snahy zvrátiť voľby

28.03.2023 23:20

Bývalý americký viceprezident Mike Pence však nebude musieť odpovedať na otázky ohľadom svojich krokov v súvislosti s útokom na Kapitol.

zelenskyj ukrajina vojak

Zelenskyj pokračuje v návšteve oblastí postihnutých vojnou. Zašiel až k ruskej hranici

28.03.2023 21:12

Zelenskyj sa stretol s predstaviteľmi a obyvateľmi dvoch miest v Sumskej oblasti a s pohraničnou strážou v utajenej lokalite.

Katalin Novák

Maďarská prezidentka podpísala ratifikáciu vstupu Fínska do NATO

28.03.2023 20:46

Katalin Nováková súčasne vyjadrila nádej, že poslanci maďarského parlamentu čoskoro ratifikujú aj vstup Švédska do aliancie.

Francúzsko Paríž zamestnanci reformy dôchodky protest

Francúzsko zasiahla desiata vlna protestov. Nasadili rekordný počet policajtov

28.03.2023 20:16, aktualizované: 22:36

Počas ďalších masových protestov proti reforme dôchodkového systému vypukli v utorok v Paríži násilné strety medzi demonštrantmi a políciou.