Ako znalosť angličtiny tak aj správanie sa niektorých rodených kanaďaniek jednoducho nemá obdoby.
Mnohí imigranti, ktorí si z rôznych dôvodov urobili domov v Kanade si prinesú do Kanady aj svoj materský prízvuk. Ale ten si často krát prinesú spolu s vynikajúcou a inak s bechybnou angličtinou.
**********
Vlastne by som to až tak seriózne nemala brať, lebo niektoré kanaďanky sice vyrástli a možno sa aj narodili v Kanade alebo v severnej Amerike, ale ich priezvisko pochádza napríklad z južného Talianska, napríklad z Kalábrie. Je to inak presne ten kraj odkiaľ pochádza aj slávna Ndragheta odnož, ‚Ndrangheta – Wikipedia. Z daného článku priamo vyplýva, že jedno jej chápadlo je pevne usadené aj priamo v Toronte. Toľko na okraj.
Vlastne, mafia má dosť stabilné postavenie v Kanade už dlhé roky. Strýko môjho manžela si lacno kúpil v 60-tych rokoch reštauráciu v Montreali. K jeho prekvapeniu, prišla mafia a nakázala mu odovzdať im výpalné o 10-tej hodine večer. On sa síce podvolil, ale až o 12 hodín. Dostal takú bitku, že zostal bezzubý a niekoľko týždňov v nemocnici. Žiadne policajné vyšetrovanie, každý sa vtedy bál vlády mafie. Aj toto je súčasť kanadskej histórie.
**********
Asi tajné služby v Kanade sú príliš vyťažené inými, dôležitejšími vecami a tak jej kontinuálna, dlhoročná prítomnosť mafie asi veľmi neprekáža. Zrejme sa podľa dnešných lokálnych politikov jedná len o nepodstatné ťaľafatky. Alebo ťahajú všetcia za jeden povraz. Veď, čo iné si môže človek pomyslieť o vrcholovom politikovi najľudnatejšej kanadskej provincie, keď táto provincia stále masmediálne reklamuje kasína, ktoré vlastní, a tiež alkohol, ktorého sa tu predá najviacej na celom svete.
**********
Ale vráťme sa ku gramatike. Lebo ‚Red Flag‘ je ‚RED FLAG‘. Keď je architekt drzý a navyše negramotný iliterát, to je jeden definitívny, a obrovský ‚red flag‘. Ako povedal svojho času fiktívny detektív Morse v jednom zo svojich seriálov, keď poučoval svojho inšpektora Lewisa: „Because it’s illiterate.“
V týchto pár riadkoch je toľko chýb, jednak gramatických, ale aj iných, že asi najjednoduchšie je ich označiť červene.
Autor daného textu evidentne neuznáva, resp. nepoužíva interpunkčné znamienka. Niečo to o tejto osobe hovorí. Za určitých okolností by sa dokonca mohlo jednať aj o prejav dysgrafie. (Netvrdím však, že je to aj tento konkrétny prípad.)
Prvej vete sa vôbec nedá rozumieť.
“Crew” je nesprávne zvolené slovo.
“job site” – nesprávne zvolené slová (aj keď sa tomu inak dá rozumieť), ale hlavne v anglickom jazyku máme tzv. ‚subject verb agreement‘. (Napríklad: „No one drinks.“)
“responsible” je v tomto kontexte nesprávne použité slovo.
“lots of work” – nesprávne.
“threw” – tomuto sa vôbec nedá rozumieť. Čo chcel autor týmto povedať?
“I heard your like a mother…” tomuto sa vôbec nedá rozumieť, čo chcel autor týmto povedať; keď už, tak sa píše “you’re” alebo “you are” a nie “your”..
Ani ďaľšej vete sa nedá rozumieť. V podstate je to celé “Pretty disaster”. V celom texte nie je jeden jediný riadok, v ktorom by nebola chyba.
Základné chyby v tomto texte sú do očí bijúce. „Elementary, my dear Watson,“ ako by povedal Sherlock Holmes.
**********
Každý si môže sám odpovedať na otázku, že ako by asi dopadla táto osoba na objektívnych testoch z anglického jazyka? Vlastne, toto je názorná ukážka prečo kanadská vláda vždy otestuje všetkých uchádzačov o pozície v štátnej správe zo znalosti angličtiny, a to aj tých, ktorých rodný jazyk je angličtina. A toto je asi aj odpoveď na otázku, že prečo tu v štátnej správe pracuje toľko “imigrantov”. Lebo nerozhoduje to, kde sa kto narodil, či akú má farbu pleti, ale čo vie, čo vyštudoval, čo sa naučil.
**********
Tento text má však aj iný rozmer dokazujúci hlbokú amorálnosť autora. V danom kontexte zamestnávateľ alebo spíše riadnu pracovnú zmluvu alebo kontrakt, kde indikuje, koľko a za akých podmienok zamestnancovi zaplatí a čo konkrétne má zamestnanec urobiť. V tomto konkrétnom prípade autor má spústu “uncalled for” a nemiestnych komentárov (“get him on track”, “he is lost at this moment”, “keep his mind occupied”), a je drzý, manipulatívny, a navyše aj agresívny.
Seriózny zamestnávateľ sa správa úplne inak.
**********
Otázka tiež može byť, že ako sa má zachovať osoba, ktorej bol tento vrcholne urážlivý, nevhodný a drzý text doručený?
Einstein vraj povedal,“Slabí ľudia sa mstia, silní odpustia, inteligentní ignorujú.” Lenže nie všetko je možné vždy odignorovať. Nie, keď ide o život.
Zatiaľ žiadne príspevky, asi sa každý zľakol... ...
Celá debata | RSS tejto debaty