Založ si blog

Ďakovať inžinierom alebo lekárom?

V posledných týždňoch som zažívala obrovské stresy. Odrazilo sa to, žiaľ, aj na mojom zdraví.

Moja lekárka prvého kontaktu ma poslala na pohotovosť. Trvala na tom, že tam musím ísť.

Tak ma teda sanitka odviezla na pohotovosť. Cestou v sanitke mi zmerali dȏležité životné funkcie, teplotu, tlak, EKG, saturáciu kyslíkom. Všetko to urobili prístrojmi, ktoré navrhli a nadizajnovali inžinieri. Začnem sanitkou, potom tlakomer, monitor, EKG prístroj. Prišla som na pohotovosť. Zdravotná sestra na príjme sedela za počítačom, ktorý navrhli a vyrobili inžinieri. Tento počítač bol vybavený softwarom, ktorý naprogramovali programátori.

Po príjme mi odobrali krv, ktorú neskôr spracovali prístrojmi, ktoré navrhli inžinieri. Tiež mi urobili ďaľšie EKG prístrojom, ktorý navrhli inžinieri. EKG bolo vybavené softwarom, ktorý zanalyzoval EKG krivku, a vytlačil diagnózu. Urobil tak s použitím špeciálneho algoritmu a software, ktorí naprogramovali kybernetici a informatici.

Lekár rozhodol, že potrebujem CT-čko. Samozrejme to CT-čko vymysleli, nadizajnovali, a vyrobili inžinieri, prípadne doktori prírodných vied napríklad so špecializáciou fyzika. Výsledok z CT vyšetrenia si môžem pozrieť na internete na webstránke vytvorenou informatikmi.  Popis CT-čka nadiktovala lekárka s použitím špeciálneho software, ktorý automaticky prepísal, čo ona nadiktovala do záznamu. Ten software ale nevytvorili lekári, ale inžinieri, prípadne kybernetici, informatici alebo ITčkari.

Na pohotovosti mi urobili expresnú časenku k očnej lekárke. Keď som k nej prišla na druhý deň, v čakárni som zachytila, ako táto lekárka telefonovala technikom, že jej nefungoval laser. Mimochodom, telefón tiež nevymysleli lekári, ale inžinieri. Miestnosť tejto očnej lekárky bola zaplnená prístrojmi, ktoré vymysleli inžinieri a fyzici. Očná lekárka ma po vyšetrení ihneď poslala naspäť na pohotovosť. Opäť odbery krve, ďaľšie EKG – všetko prístrojmi vytorenými inžiniermi, technikmi, programátormi, kybernetikmi, informatikmi. Bolo treba ďaľšie CT-čko. Opäť prístrojom, ktorý by neexistoval, keby nebolo profesie inžiniera.

Očná lekárka ma poslala aj za optometristkou. Aj vyšetrovňa optometristky bola plná prístrojov vytvorených ininiermi, či programátormi.

Poslali ma špecialistovi neurológovi.Ten ma objednal na MRI. Opäť prístroj vymyslený inžiniermi a kybernetikmi.

Ešte ma čaká vyšetrenie ultrazvukom. Opäť prístroj, ktorý vymysleli inžinieri.

***

Tu v Toronte dávajú ľudia do okien akési neónové srdiečka ako vďaku lekárom a zdravotníckym pracovníkom za ich obetavú prácu. Ja si však nemôžem pomôcť, ale mne sa zdá, že keby nebolo inžinierov, kybernetikov, technikov, programátorov, fyzikov, chemikov, či informatikov, tak by asi ľudia tie neónové srdiečka veľmi do tých okien nedávali.

“Rozhľad” niektorýh poslancov NRSR, (totálna katastrofa),

28.02.2023

ktorí majú rozhodovať o de facto zatiahnutí Slovenska do vojny dodaním bojových stíhačiek Mig-29 na Ukrajinu. Ukážka, podľa môjho názoru, doslova sprostoti je názor Ondreja Dostála, poslanca NR SR za stranu SaS, ktorý v relácii TA3 z 24.2.2023 https://www.youtube.com/watch?v=EPX_dRyXZOQ, (od 6:28 minúty) porovnáva vojnový konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom takto: “… Nie je [...]

Ako to vyzerá, keď výchovu riadia liberálne orientované subjekty

14.02.2023

Z dnešných správ Toronte: https://www.cbc.ca/news/canada/toronto/teen-arrest-spadina-station-attack-1.6748341. V preklade, dvaja pubertiaci vo veku 15 a 16 rokov a jedno dievča vo veku 15 rokov porezali neznámu ženu do tváre počas hádky na stanici metra v Toronte. Toto je výsledok výchovy v torontských školách. Žiadny z týchto pubertiakov nemôže byť menovaný [...]

Absurdnosti daňových zákonov na Slovensku

15.01.2023

Počúvam tlačovú debatu Smer-SD, “TB: Tak ešte raz a pomaly – Matovič optimalizoval dane, to je fakt!” v ktorej predseda Smer-SD doc. Fico predkladá dôkazy, ktoré majú dokazovať daňové podvody, ktoré spáchal Igor Matovič, predseda OĽANO. Celá situácia sa mi zdá byť absurdná. Aspoň teda keď si to porovnám s daňovými zákonmi v Kanade. Google prekladač takto [...]

Trump, pence

Súd nariadil Penceovi vypovedať v kauze Trumpovej snahy zvrátiť voľby

28.03.2023 23:20

Bývalý americký viceprezident Mike Pence však nebude musieť odpovedať na otázky ohľadom svojich krokov v súvislosti s útokom na Kapitol.

zelenskyj ukrajina vojak

Zelenskyj pokračuje v návšteve oblastí postihnutých vojnou. Zašiel až k ruskej hranici

28.03.2023 21:12

Zelenskyj sa stretol s predstaviteľmi a obyvateľmi dvoch miest v Sumskej oblasti a s pohraničnou strážou v utajenej lokalite.

Katalin Novák

Maďarská prezidentka podpísala ratifikáciu vstupu Fínska do NATO

28.03.2023 20:46

Katalin Nováková súčasne vyjadrila nádej, že poslanci maďarského parlamentu čoskoro ratifikujú aj vstup Švédska do aliancie.

Francúzsko Paríž zamestnanci reformy dôchodky protest

Francúzsko zasiahla desiata vlna protestov. Nasadili rekordný počet policajtov

28.03.2023 20:16, aktualizované: 22:36

Počas ďalších masových protestov proti reforme dôchodkového systému vypukli v utorok v Paríži násilné strety medzi demonštrantmi a políciou.