Založ si blog

Vedia vôbec redaktori v Pravde, čo je kultúra?

Dnes ráno ma dorazil tento článok redaktoriek Heleny Dvořákovej, Zory Handzovej, a Kataríny Sedlákovej v denníku Pravda.

A dorazili ma aj odpovede všetkých opýtaných “expertov” na kultúru. Úvodzovky na slovo expert som tam dala zámerne.

Totiž, akosi sa mi zdá, že ani tie redaktorky ani tie “umelkyne” nemajú ani šajny o tom, čo vlastne  kultúra je.

***

Ja osobne sa nepovažujem za žiadnu expertku v oblasti kultúry. Preto tu nechcem dávať žiadne poučky o tom, čo kultúra je a čo ňou nie je. Skúsim to s odkazom na niektoré online zdroje, napríklad  Čo pre mňa znamená kultúra autor uvádza, že citujem:

“Všetko, čo človek vytvára, či už stavia domy, šije oblečenie, buduje cesty, pestuje rastliny, vymýšľa technológie – to je všetko kultúra.”

 

Alebo z Wikipédie

Kultúra (z lat. cultura odvodené od colere, čo znamená „pestovať“)[1] je spravidla definovaná ako súbor zvykov, vzťahov, inštitúcií, umenia a iných čŕt, ktoré charakterizujú spoločnosť alebo sociálnu skupinu.

 

Synonymický slovník slovnik.azet.sk definuje kultúru ako

1. súhrn duchovných a materiálnych hodnôt vytvorených človekom v procese historického vývinu

A ako synonymá ku slovu kultúra uvádza

• civilizácia (najmä technický pokrok): antická, európska kultúra, civilizáciašíriť kultúru, civilizáciu

• vzdelanosť (vedomosti získané vzdelávaním): vzdelanosť národa

2. istý stupeň dokonalosti

• kultivovanosťkultúra, kultivovanosť bývania, správania

• vycibrenosť • vybrúsenosťhlasová vycibrenosť, vybrúsenosť

 

Teda podľa synonymického slovníka umenie a kultúra sú nie ani synonymá!!!

 

Totiž ten istý synonymický slovník slovnik.azet.sk definuje umenie ako

1. odvetvie ľudskej tvorby vyznačujúce sa prevahou estetickej funkcie; výtvory z tejto oblasti: výtvarné, slovesné, hudobné umenie, dejiny umenia • hovor. expr. kumštfilmový kumšt, výstava súčasného umenia, kumštu • zastar. umelectvo (Hviezdoslav) • kniž. zastar. umenstvo (Kukučín)

2. dobré a rýchle vykonávanie istej činnosti: kuchárske umenie • zručnosťremeselnícka zručnosť • obratnosťobratnosť futbalového brankára • majstrovstvorečnícke majstrovstvo • bravúra (dokonalá zručnosť): technická bravúra • hovor. šikovnosťžiacka šikovnosť

***

Pokiaľ ja viem, na Slovensku máme Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky a nie Ministerstvo umenia Slovenskej republiky, resp. Ministerstvo pre herečky Slovenskej republiky.  Veď je to predsa elementárne, stačí ovládať slovenský jazyk!

***

Lenže zrejme sme sa dostali do štádia, keď ten slovenský jazyk neovládajú ani redaktori Pravdy, keď dokážu v mienkotvornom denníku zverejniť k téme Ministerstva kultúry Slovenskej republiky názory herečiek (ktoré nemajú akosi ani šajny o tom, čo je kultúra a mýlia si pojmy s dojmami a so svojimi predstavami) alebo iných tzv. umelcov.

K zmene Trestného zákona

21.01.2024

Celá opozícia vrátane prezidentky Slovenskej republiky narieka ako sa zvýši kriminalita na Slovensku po zrušení Špeciálnej prokuratúry a po navrhovanej zmene Trestného zákona. Namiesto tvrdých nepodmienečných trestov za finančné zločiny sa tieto majú nahradiť inými trestami. Ako opozícia tak aj “not my prezidentka” nariekajú nad tým, že tieto, podľa nich, [...]

Vypočula som si pani Petkovú a som totálne zhrozená, kto sa v médiách vyjadruje k otázkam právneho štátu

13.01.2024

V tejto relácii Zuzany Kovačič Hanzelovej, 10:49, sa p. Petková vyjadrila, okrem iného, takto, citujem: “Áno, SMER má svojich voličov, ale to rozhodne nie sú všetci občania Slovenskej republiky.” Toto povedala okrem ostatných nezmyslov v danej relácii. Nebudem ich tu všetky menovať, lebo to by bol inak veľmi dlhý blog a na to ani nemám teraz čas. *** Ústava Slovenskej [...]

Kedy si ja myslím, že bol unesený právny štát na Slovensku

08.01.2024

Dnes som si do pozadia zapla LIVE rozpravu v NR SR o zrušení špeciálnej prokuratúry. Predtým som si vypočula tiež niektoré vysoko afektované prednesy na tlačovej konferencii opozičných strán Michala Šimečku či aj napríklad, podľa môjho názoru, beznádejne amatérske vystúpnie poslankyne Holečkovej, ktorej prejav sa mne osobne zdal vysoko preafektovaný; teda to okrem toho, [...]

Prezidentka Zuzana Čaputová

Schôdzka Blanára s Lavrovom nás nepriblížila k mieru na Ukrajine, reagovala Čaputová

03.03.2024 12:44

Podľa prezidentky najrýchlejšia cesta k mieru vedie cez ruského prezidenta Putina, keď svojim jednotkám nariadi odísť z Ukrajiny.

Izrael Palestínčania Gaza

Hamas: Prímerie v Gaze môže byť do 24 až 48 hodín, ak Izrael prijme podmienky

03.03.2024 12:04

V Káhire už sú predstavitelia Kataru i vyslanec USA. Izrael svoj tím do Káhiry na rokovania vraj nepošle.

vlajky, hrad, bratislava, slovensko, eú, európska únia

Prieskum SANEP: Súhlasili by ľudia na Slovensku so zrušením práva veta pri hlasovaní v EÚ?

03.03.2024 12:00

Mali by mať malé krajiny ako je aj Slovensko rovnaký hlas ako veľké štáty? Považujete úvahy o zrušení práva veta za obmedzenie malých krajín?

dolinková

Lekárnici žiadajú Dolinkovú riadne prekopať jeden zo zdravotníckych zákonov, navrhujú cez 40 zmien

03.03.2024 11:31

Pripravovaný návrh novely zákona plánuje ministerstvo predložiť do pripomienkového konania v apríli alebo máji tohto roka.