Založ si blog

Ďaľší príklad ako podlo médiá manipulujú s ľuďmi

Som proti vojne. Nesúhlasím s tým, aby niekto z „vrchu“ povolával tých “nižšie” rozkazom do vojny. To, čo robia dnes rôzny “lídri” mi trošku pripadá ako kedysi keď sa v starom Ríme zabávali tak, že nahnali do Colosea gladiátorov aby medzi sebou bojovali a zabíjali sa na požiadavku obecenstva a cisára; a potom  oslavovali víťaza. Vtedy, v starom Ríme sa im to zrejme nezdalo ani nemorálne ani nesprávne a nemali pocit, že takto páchali zločiny.

Dnes si stačí dosadiť namiesto cisára dnešných prezidentov (a to vrátane Zelenského, lebo ani Ukrajinskí muži nemohli opustiť Ukrajinu), namiesto gladiátorov vojakov, a to obecenstvo sú hlavne médiá ale tiež my všetcia ostatní, ktorí toto schvaľujeme, či rôznymi výhovorkami ospravedlňujeme, či vyzbrojujeme. Ako ukrajinský vojak je ten morálny a ruský vojak je ten amorálny, hoci inak to sú rovnakí muži v tom, že obaja majú matky, manželky, deti, pričom ani jeden z nich nechce vojnu a obaja chcú byť so svojimi rodinami či si žiť svoj obyčajný život v mieri; pričom ani jeden ani druhý vojak nechce ísť do tej pomyselnej arény bojovať.

Dnes som si prečítala ďaľšiu mediálnu propagandu, ktorú médiá podsúvajú svojim obetným baránkom, teda svojim čitateľom.

Najskôr by som však rada poukázala na paragraf 154 z Trestného zákon č. 300/2005 Z. z.:

 

(1) Kto iného pohne k samovražde alebo inému k samovražde pomáha, ak došlo aspoň k pokusu o samovraždu, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky.

 

(2) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak čin uvedený v odseku 1

 

a) spácha závažnejším spôsobom konania,

b) na chránenej osobe, alebo

c) z osobitného motívu.

Dnes, keď som si otvorila online správy našla som najmenej osem článkov, v ktorých médiá glorifikovali ruského rapera, ktorý spáchal samovraždu, vraj preto, lebo nechcel „ísť zabíjať“ (*) na Ukrajinu. Tohoto rapera v niektorých článkoch priamo opísali ako hrdinu, lebo sa zasamovraždil.

Ja tomu nerozumiem,  čo chcú médiá dosiahnuť takýmito hlboko amorálnymi článkami. Čo chcú tieto médiá? Prečo podsúvajú tento zúfalý čin tohoto rusa ako hrdinstvo? Chcú aby sa mladí muži zasamovražďovali?

Samovražda nie je hrdinstvo!

 

 

Nuž mne sa takáto mediálna masáž a propaganda zdá byť hlboko amorálna. To okrem toho, že takáto propaganda si myslím, že prekračuje Trestný zákon; teda takáto propaganda je aj trestná. Teda aspoň tam, kde sú zákony na to, aby sa dodržiavali. Povzbudzovanie k samovražde je trestné. Aspoň pokiaľ platí to, čo je napísané v platnom zákone citovanom tu vyššie. A tieto zákony platia pre každého, aj pre médiá. Aspoň v demokratickej spoločnosti je tomu tak. Po anglicky tomu hovoríme „The Rule of Law“.

 

 

—–

P.S. (*)  Som proti zabíjaniu. Neschvaľujem zabíjanie.

 

Môj názor tiež je, že:

Publikovanie odkazu daného rapera ako sa vyhnúť mobilizácii by sa dalo, alebo sa dá interpretovať ako návod k samovražde. (To však neznamená, že ja mobilizáciu schvaľujem. Som proti mobilizácii či už v Rusku alebo na Ukrajine alebo kdekoľvek inde na svete.)

Je novodobý liberalizmus nástroj pro-ruskej propagandy?

23.10.2022

Keď si občas prečítam dennú tlač, a to je úplne jedno ktorú, tak mi to jednoducho nerobí dobre. Všetko mi pripadá, že je naopak. Biele je čierne a čierne je biele. Je v tom nejaký chaos. Pred nejakým časom som sa dostala k prednáškam Yuri Bezmenova na Youtube. Yuri Bezmenov bol novinár z bývalého Sovietskeho zväzu a bývalý KGB agent, ktorý dezertoval do Kanady, [...]

Vraj vodič zadržaný s 3. 04 promile alkoholu v krvi zomrel v cele policajného zaistenia

11.10.2022

V článku som sa dočítala o ďaľšom zbytočnom úmrtí v cele policajného zaistenia. Asi slovenskí policajti sú nie spôsobilí vykonávať riadne svoju profesiu, keď nevedia, že keď dajú človeka s takýmto objemom alkoholu v krvi, že je celkom reálne, že im v cele zomrie. Toto bola predvídateľná udalosť. Človek môže zomrieť na akútny dôsledok otravy alkoholom z [...]

Ako si poradiť s alkoholom za volantom?

10.10.2022

Niektorí apelujú na zvyšovanie trestov. Ja si myslím, že takéto myslenie je nesprávne a hypokritické. Pretože alkohol je všade veľmi ľahko dostupný. Pretože naše sociálne zvyklosti sú také, že alkohol sa podáva všade, že mnohí si nedokážu predstaviť žiadnu oslavu bez alkoholu. Alkohol sa podáva, až na vzácne výnimky, v každej reštaurácii, všade. V každom [...]

vojna na ukrajine, tank, bachmut

Kvíz: Čo viete o ruskej agresii na Ukrajine? Otestujte sa

05.12.2022 07:45

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu prešlo už viac ako deväť mesiacov. Otestujte sa - čo všetko viete o tom, čo súvisí s touto vojnou?

Bojová stíhačka / F-35A /

Nemci varujú pred nákupom stíhačiek F-35 v USA, vidia v tom značné riziká

05.12.2022 07:30

Vyplýva to z dôverného listu rozpočtovému výboru Spolkového snemu (Bundestag), ktorý má k dispozícii agentúra AFP.

Koronavírus / Covid / Čína /

Čínsky infektológ: Je čas zmeniť klasifikáciu ochorenia COVID-19

05.12.2022 06:58

Zmena klasifikácia COVID-19 ako vážnej nákazlivej choroby by mala za následok zmiernenie prísnych protiepidemických opatrení.

Ukrajina Rusko vojna na ukrajine

Globálny predaj zbraní rástol vlani siedmy rok za sebou

05.12.2022 06:47

Sto najväčších zbrojárskych firiem predalo vlani ťažké zbrane a služby v hodnote 592 miliárd dolárov.

Zora Macko

Pohľad obyčajnej ženy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 234
Celková čítanosť: 1237951x
Priemerná čítanosť článkov: 5290x

Autor blogu