Založ si blog

Dôkaz stavu, aká úbohá je žurnalistika na Slovensku; vraj “infikovaných je 105 ľudí”

Keby tí, ktorí píšu noviny vedeli používať mozgové bunky, tak by totiž takýto titulok, „infikovaných je 105 ľudí“, nenapísali do novín. Ale možno ešte majú iný dôvod, a to ten, že chcú manipulovať ľudí, keď takúto transparentne nepravdivú informáciu uvedú v titulke.

Totiž, pravda je taká, že z tých ľudí, ktorí boli testovaní na COVID-19 bolo 105 pozitívnych. Ale to číslo neznamená, že infikovaných je 105 ľudí na Slovensku dnes.

Ako vysvetľuje vo svojom videu, ktoré video spracoval autor na podklade tohoto blogu, (link na daný blog v slovenčine), infikovaných je ďaleko viacej ako indikujú dané štatistiky. Odkazujem na štatistiky, ktoré uvádzajú údaje o počte testov na COVID-19, ktoré boli pozitívne. To sú údaje o počte testov, nie o počte infikovaných. A počet pozitívnych testov a počet infikovaných sú dva rozdielne údaje.

***

Ak si zjednoduším úlohu a zoberiem dáta z daného videa, dnes, keď je na Slovensku jedna mŕtva osoba, nakazených by malo byť približne 1600 krát viacej ak sa spoľahnem na údaje s ktorými pracoval autor v danom videu. Sedí mu aj druhý údaj, a to koľko ľudí bude štatistika vykazovať ako nakazených keď je jedna osoba mŕtva, teda okolo sto.

***

Problém s tým, keď sa uvádzajú takéto nepravdivé titulky v médiách hlavného prúdu mám taký, že je spústa ľudí na Slovensku, ktorí toto číslo zoberú doslova a optimisticky budú konštatovať, že veď to len sto ľudí je nakazených, tak prečo toľko opatrení, čo sa politicii zbláznili? Mnoho ľudí si totiž nedá do kontextu, že to trvá niekoľko dní, kým sa symptómy prejavia, že viacerí ľudia prekonajú COVID-19 dokonca bez symtómov a tak, že ani len nemajú šajny, že sú/boli nakazení s COVID-19; ale počas svojej nákazy infikujú ďaľších, obyčajne svojich blízkych príbuzných.

***

Problém s tým, keď sa uvádzajú takéto nepravdivé titulky, mám aj taký, že mnoho ľudí podceňuje potom vážnosť situácie. Pretože ak veľa ľudí bude odrazu potrebovať intenzívnu lekársku starostlivosť, či nedajbože aj ventilátory, dúfam, že nikto nechce aby sa na Slovensku vyskytol taliansky scenár, keď museli ľudí odpájať od prístrojov, či ich posielať domov zomrieť.

 

Toto je nový vírus, na ktorý ľudstvo ako také nemá tzv. “herd imunity” , teda kolektívnu imunitu. Preto je na každom z nás aby sme sa správali k iným tak, ako keby sme sami boli nosičmi COVID-19 a teda vydržali tých pár týždňov v samo-izolácii, kým to najhoršie pominie.

 

A týka sa to aj novinárov, ktorí by nemali zavádzať ľudí nie pravdivými informáciami. Informácie, ktoré podávajú by mali byť presné. Ľudia na ne totiž majú ústavné právo.

 

Aktualizované 18. marca 2020  18:05  https://flowingdata.com/2020/03/09/flatten-the-coronavirus-curve/?fbclid=IwAR3sG7Mkre45ZOQMH-xwWhKZzgRF6PJfydjezgPR8mS8BJ-DuwNqBHTjdUM;

Fialový graf znázorňuje zle manažovanú situáciu, keď kolabuje zdravotníctvo (ako sa to stalo v Taliansku),  zelený graf (pod béžovou krivkou) znázorňuje to, čo sa chce docieliť, teda oddialenie nákazy tak aby to zdravotníctvo dokázalo utiahnuť ale aj preto, lebo sa začína testovať vakcína, ale tá nebude asi skôr ako na budúci rok.

Ja považujem Čaputovú za prekliatie Slovenska

10.05.2023

Osobne si myslím, že Čaputová je prekliatím Slovenska. Ja osobne ju nevidím ako prezidentku, ktorej by akokoľvek záležalo na občanoch Slovenska. Po prvé, Čaputová je pre mňa antitézou vlády ľudu. Ona pre mňa vlastne predstavuje prototyp diktátora. Lebo keby jej na ľudoch záležalo, tak by rešpektovala vôľu ľudu. Po druhé, keby Čaputovej čo i len trochu záležalo na [...]

Na inú nôtu v dnešnom svete: Neverím firme Basepaws, ktorá vraj vykonáva genetické testovanie mačiek.

30.03.2023

Neverím im, lebo neverím klamárom a podvodníkom a takým, čo majú bordel vo veciach. Na úvod by som rada prezentovala túto fotografiu môjho už zosnulého kocúra Snowy-ho. Čo z fotografie možno nie je vidno je, že srsť Snowyho nemala tzv. “undercoat”, slovník mi to preložil ako “podsadu”. Čo tiež nie je na fotografii vidno je, že Snowy nikdy nevážil viacej ako [...]

“Rozhľad” niektorýh poslancov NRSR, (totálna katastrofa),

28.02.2023

ktorí majú rozhodovať o de facto zatiahnutí Slovenska do vojny dodaním bojových stíhačiek Mig-29 na Ukrajinu. Ukážka, podľa môjho názoru, doslova sprostoti je názor Ondreja Dostála, poslanca NR SR za stranu SaS, ktorý v relácii TA3 z 24.2.2023 https://www.youtube.com/watch?v=EPX_dRyXZOQ, (od 6:28 minúty) porovnáva vojnový konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom takto: “… Nie je [...]

munícia, 155

Europoslanci schválili viac munície pre Ukrajinu

01.06.2023 13:16

Európsky parlament podporil návrh zákona na zvýšenie európskej výroby munície a rakiet.

izrael

Zomrela Izraelčanka, ktorá bola od bombového útoku v roku 2001 v kóme

01.06.2023 13:09

Chana Nachenbergová bol v pizzerii Sbarro s dvojročnou dcérou. Tá útok prežila bez zranení.

leopard 1

Švajčiarsky Ruag sa vzoprel vláde. Ukrajine chce poslať 96 vyradených Leopardov

01.06.2023 12:06

Tanky Švajčiarsko kúpilo z Talianska. Armáda ich chcela upraviť a ďalej predať alebo ich použiť na náhradné diely.

Polícia / Pomáhať a chrániť / Policajné auto /

Trojročný chlapec prežil pád z okna na štvrtom poschodí

01.06.2023 12:04

Chlapček dopadol priamo na chodník pred bytovým domom.