Založ si blog

Kočner a právo na spravodlivé súdne konanie; aj Stalin by sa červenal

V článku 6 Európskeho dohovoru o ľudských právach, odstavec tri je uvedené, citujem:

  1. Každý, kto je obvinený z trestného činu, má tieto minimálne práva:
    a) byť bez meškania a v jazyku, ktorému rozumie, podrobne oboznámený s povahou a dôvodom obvinenia vzneseného proti nemu;
    b) mať primeraný čas a možnosti na prípravu svojej obhajoby;
    c) obhajovať sa osobne alebo prostredníctvom obhajcu podľa vlastného výberu, alebo pokiaľ nemá dostatok prostriedkov na zaplatenie obhajcu, aby sa mu poskytol bezplatne, ak to záujmy spravodlivosti vyžadujú;

***

Denník Pravda dnes priniesol informáciu, že údajne Špecializovaný trestný súd ustanovil vo štvrtok 2. januára podnikateľovi Marianovi Kočnerovi náhradného obhajcu v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej náhodným elektronickým výberom. A ten náhodný elektronický výber náhodne padol práve na dcéru predsedu Špecializovaného trestného súdu Michala Trubana. Ktorá samozrejme nemá žiadny “conflict of interest”, teda v preklade konflikt záujmov. Pre tých erudovanejších: Výrok v predchádzajúcej vete bol čistý sarkazmus.

***

Rada by som poznamenala, že elektronický výber advokáta sa nerovná vlastný výber, ktorý je garantovaný v Článku 6, ods. 3, písmeno c) Európskeho dohovoru o ľudských právach.

Daným činom porušil Špecializovaný trestný súd práva Kočnera aj tým, že ustanovil advokátku, ktorú si Kočner sám nevybral, ktorá má byť takto oboznámená napríklad so stratégiou jeho obhajoby. Aj týmto sú hrubo porušené práva Mgr. Mariana Kočnera na obhajobu v trestnom konaní vedenom proti nemu.

***

Vraj Marekom Parom sa zaoberá Advokátska komora SR, a hrozí, že bude disciplinárne potrestaný. Teda vraj v budúcnosti. Ja sa pýtam, čo sa stalo na Slovensku s prezumpciou neviny? Vôbec, čo sa stalo na Slovensku s konceptom právneho štátu? Litera zákona je najnovšie na Slovensku vo fáze vynovenej verzie trhacieho kalendára? Keď zákony platia selektívne podľa napr. príslušnosti k politickej strane? Viď Čaputová a jej údajná advokátska, resp. koncipientská prax a dnes každého poučuje z Grasalkovičovho paláca o tom, aká je diskriminácia vraj toxická a nebezpečná. Rada by som vedieť, že kto sa na Mareka Paru, Kočnerovho advokáta, tak veľmi sťažuje? Ktorý jeho klient? A koľko tých klientov popri Kočnerovi má? Či ho Kočner tak zle platí, že musí mať ďaľších klientov, ktorí sa na neho na Advokátskej komore sťažovali a preto teraz čelí disciplinárnemu konaniu?

Tento ťah Špecializovaného trestného súdu ma presvedčil “beyond any reasonable doubt”, že tu nejde o to, aby dostal Kočner spravodlivý súdny process, na ktorý má v zmysle Európskeho dohovoru o ľudských právach právo, tu ide o veľmi ale veľmi špinavé politické divadlo.

***

Okrem toho, zverejňovanie komunikácie medzi advokátom a jeho klientom je niečo také, ako keď by si určité vrstvy nárokovali na zverejňovanie spovede medzi farárom a tým, kto sa mu spovedá. Jedna aj druhá komunikácia je privilegovaná.


***

Aktualizované 4:47 4. januára: Pre PeterkoBBB (v diskusii): Na Slovensku je to tak, ze tam Európsky dohovor o ľudských právach neplatí? Alebo platí len selektívne? Svojho obhajcu si vyberá obžalovaný. Kľúčové slová: VYBERÁ a OBŽALOVANÝ. Európsky dohovor o ľudských právach by mal byť nadradený Trestnému poriadku na Slovensku a v niektorých veciach aj slovenským zákonomTy keď hráš napríklad šach, tiež rozprávaš súperovi, aké ťahy budeš ťahať? Teda aká je tvoja stratégia? Alebo keď hráš karty, tak porozprávaš súperovi, aké máš v ruke karty? Aj obžalovaný má obyčajne nejakú obhajobnú stratégiu, ktorú nemusí chcieť diskutovať s tými, ktorým z rôznych dôvodov nedôveruje. Alebo len nevieš o tom, že existuje aj niečo také ako stratégia obhajoby? Týmto samozrejme nechcem implikovať, či Kočner dôveruje alebo nie tej Trubanovej, to je mi srdečne jedno,. Čo mi nie je jedno je fakt, že Slovensko nie je právny štát.
Inak úplne pitoreskné je, že (dôvernú) komunikáciu Kočnera s jeho právnikom cez Threemu čítal vraj na súde advokát Lipšic; btw ten už nie je v podmienke?

Aktualizované 4:47 4. januára: Pre Spozabukakuk (v diskusii): Tak ešte raz, Európsky dohovor o ľudských právach je nadradený Slovenským zákonom. Článok 6 ods. 3 písmeno c) daného dohovoru, ktorý je nadradený slovenským zákonom hovorí jasne. Kľúčové slová: VYBERÁ a OBVINENÝ (čo zahŕňa aj obžalovaného a teda v tomto prípade aj Kočnera)

podľa vlastného výberu

. A inak, nemám teraz čas si pozerať, ktorý senát vtedajšieho ÚS takto nezákonne rozhodol, ale ja viem o jednom rozhodnutí, kde de facto schválil a odobril týranie dieťaťa a následné psychické týranie ešte aj dospelej ženy. Inak povedané, nemám žiadne ilúzie o ÚS SR. Pokiaľ nebude rozhodovať v zmysle zákonov, tak môj rešpekt daný súd nikdy nebude mať.

 

Prečo v týchto voľbách dám hlas strane SMER-SD. Diel dvadsiaty tretí.

24.09.2023

Pretože ma prestávajú baviť podpásovky v kampani od strán typu PS a im podobným. Denník Pravda zverejnil na svojom portáli v tomto článku podnadpis, že vraj, citujem z článku: “Šimečka: Fico by mal radšej vrátiť diplom” Nuž, ja by som rada pridala jeden holý, nepopierateľný fakt. Doc. Róbert Fico skončil právo v roku 1986 s červeným diplomom. Vtedy, ak sa [...]

Prečo v týchto voľbách dám hlas strane SMER-SD. Diel dvadsiaty druhý.

23.09.2023

Pretože okrem všetkého ostatného mi vadia teatrálne osoby na kandidátkach iných politických strán kandidujúcich v týchto voľbách do NR SR. Mám taký názor, že elity v pozadí sa radi nechávajú reprezentovať rôznymi hercami a dramatikmi. Možno z tohoto vznikli rôzne prirovnania typu “bábka na špagáte” keď sa hovorí o niektorých politikoch. Neviem prečo, ale herci [...]

Prečo v týchto voľbách dám hlas strane SMER-SD. Diel dvadsiaty prvý.

22.09.2023

Pretože mám plné zuby, ako sa správajú novinári a mediálna aj online propaganda, ktorá namiesto toho aby publikovala hlavne holé fakty, tak publikuje manipulácie, lži, a často krát prasprosté klebety. Napríklad v tomto videu, v 47:07 v ktorom sa na tlačovej besede SMER SD Magdalena Chodownik z France 24 drzo a nevychovane namiesto položenia otázky vyzvala Fica aby povedal svoj [...]

Matteo Messina Denaro / Cosa Nostra /

Dva dni bol v kóme. Zomrel jeden z najhľadanejších mafiánskych bossov Denaro

25.09.2023 14:20

Ako člen Cosa Nostry spáchal alebo naplánoval desiatky vrážd, vrátane bombových útokov.

Novy izraelsky tank Merkava Barak

Izrael má nové tanky Barak, ktoré využívajú umelú inteligenciu

25.09.2023 14:00

Ak chce mať veliteľ tanku lepší prehľad o situácii okolo svojho vozidla, musí sa vystrčiť z poklopu. V Izraeli sa to však stáva minulosťou. Do výzbroje zavádzajú novú generáciu obrnencov, ktoré využívajú umelú inteligenciu.

Péter Szijjártó

Už by bol na Mesiaci. Szíjartó strávil v lietadlách tento rok 550 hodín, zrejme prekoná rekord

25.09.2023 13:51

Maďarský minister rokmi lieta a viac a viac, vlani nalietal 440-tisíc km.

LGBTI, protest, dúhová vlajka

Rodičia a priatelia LGBTI+ ľudí apelujú na všetkých rodičov, aby sa spolu s nimi postavili na obranu detí

25.09.2023 13:26

Združenie zdôraznilo, že ich deti sú živí ľudia, nie žiadna ideológia.