Založ si blog

Nové trendy investigatívnej žurnalistiky?

Adam Valček v podcaste denníka SME Dobré ráno dňa 12. 11. 2019 okolo 12:50 minúty povedal,

“Deň nasledujúci po dni vraždy, kedy Alena Zsuzsová využívala to, že sa s Mariánom Kočnerom rozprávala o údajnej nočnej more, ktorá spočívala v tom, že jej vypadli počas sna zuby. Ako asi je poslucháčom známe, tak podľa všetkých snárov je toto interpretované ako symbol smrti.”

Nedalo mi. Tiež máme doma jeden snár. ‚10,000 dreams interpreted‘ od Pamela Ball, ktorý vydali Prospero Books, v 1996, a znovu vydali v roku 1999, v Anglicku. My máme vydanie z roku 1999. Na strane 101 sa v ňom píše toto:

“Teeth falling or coming out easily indicates we are aware of going through some form of transition, similar to that from childhood to maturity, or from maturity to old age and helplessness. If one is anxious about teethdroping out it suggest there is a fear of getting old and undesirable, or an anxiety about maturing. In a woman’s dream, if the teeth are swallowed this can signify pregnancy.”

V preklade: “Vypadnuté zuby alebo zuby, ktoré ľahko vypadávajú indikuje, že sme si vedomí určitej tranzície, podobnej tej z detstva do dospelosti, alebo z dospelosti do vysokého veku a nemohúcnosti. Ak sa niekto obáva vypadnutia zubov, naznačuje to, že je tu strach z vysokého veku a nepotrebnosti, alebo strach z dospelosti. Vo sne ženy, ak sú zuby prehltnuté, toto by mohlo indikovať tehotenstvo.”

Teda žiadna zmienka o tom, že by vypadnutý zub mal indikovať smrť.

Takže teraz neviem, že čo indikuje vyjadrenie Adama Valčeka v tomto podcaste? Či to indikuje to, že sme prerazili nové mediálne dno, keď sa dostávajú do správ texty či interpretácie zo snárov? Alebo či nová investigatívna žurnalistika pozostáva zo študovania toho, čo napísali nejakí hochštapleri v nejakom snári? A keď už sme pri tom, to, čo je popísané v rôznych snároch sa akosi nezhoduje jedno s druhým.

Mimochodom, dúfam, že tieto dôležité interpretácie zo snárov nenašiel investigatívny žurnalista Adam Valček štúdiom obžaloby vo veci objednávky vraždy Jána Kuciaka proti Mariánovi Kočnerovi, Alene Zsuzsovej a spol.

Kam až vedie nenávisť Progresívneho Slovenska?

16.05.2024

Napriek tomu, že médiá tzv. hlavného prúdu masírujú verejnosť s tým, ako, citujem z jedného článku v Pravde, “Kým opozícia si uvedomila vážnosť situácie a zdržala sa slovnej agresivity, o niektorých koaličných politikoch sa to povedať nedá.” *** Neviem, či si niektorí novinári myslia o čitateľoch, že sú úplne blbí. Napríklad taká Iris Kopcsayová. [...]

Keď sledujem správy, tak mi je nevoľno

24.03.2024

Fico sa dal pred asi dvoma či troma dňami počuť, že vraj potom ako predošlá vláda darovala S-300 na Ukrajinu, nemáme vraj ako chrániť slovenské nebo a jadrové elektrárne na Slovensku. Nerozumela som celkom. V iných správach, zahraničných, som sa dočítala, že vraj potom ako Rusko vyhlásilo vojnu Ukrajine, po znefunkčnení elektrárne na Dnepri musí Ukrajina zvýšiť dovoz [...]

K zmene Trestného zákona

21.01.2024

Celá opozícia vrátane prezidentky Slovenskej republiky narieka ako sa zvýši kriminalita na Slovensku po zrušení Špeciálnej prokuratúry a po navrhovanej zmene Trestného zákona. Namiesto tvrdých nepodmienečných trestov za finančné zločiny sa tieto majú nahradiť inými trestami. Ako opozícia tak aj “not my prezidentka” nariekajú nad tým, že tieto, podľa nich, [...]

koláž, fotky, mReportér

Legendárny Pavol Hammel zahral svoje najväčšie hity. Atmosféru koncertu si môžete vychutnať aj vy

25.05.2024 05:00

Toto sú najlepšie videá týždňa, ktoré zachytili naši mReportéri.

britský parlament

Už 76 britských konzervatívnych poslancov oznámilo, že nebudú opätovne kandidovať

24.05.2024 23:38

Ide o najvyšší počet odchádzajúcich poslancov od parlamentných volieb v roku 1997.

covid, koronavírus, obete, pandémia

Pandémia covidu skrátila priemernú dĺžku života o takmer dva roky

24.05.2024 23:15

Pandémia tak vymazala približne desaťročný pokrok v tejto oblasti, oznámila Svetová zdravotnícka organizácia.

párty, techno, nočný život, mládež

„Nemecko pre Nemcov, cudzinci preč.“ Ľudia skandovali na párty rasistické heslá, video vyvolalo pobúrenie

24.05.2024 22:27

Nemecký kancelár Olaf Scholz v piatok označil video za "nechutné".