Založ si blog

Alkohol – metla Slovenska

S mojim predošlým blogom, v ktorom som vyjadrila a odôvodnila môj názor na to, prečo trvám na tom, že Jurraj Hossa je nevinný, nikto nesúhlasil. Napriek tomu trvám na tomto svojom názore. A ešte pripojím ďaľší: vinní za to, čo sa v tomto prípade stalo, v ktorom Henry prišiel o život, ste všetcia. Počnúc legislatívcami v NRSR, cez médiá, ako aj všetcia, ktorí volíte takých zákonodarcov, ktorí nie sú spôsobilí vidieť skutočné problémy bežných ľudí na Slovensku a ponúkať riešenia. Ste vinní všetcia, ktorí namiesto hľadania riešení ponúkate rôzne imaginárne boje so zlom, ktoré nič neriešia a ktoré robia situáciu ešte horšou.

 

Moje videnie sveta asi veľmi ovplynil fakt, že mnohé roky žijem v Kanade. To sa týka aj môjho pohľadu na to, čo chýba v boji s alkoholom na Slovensku.

Po prvé, ja som nikdy nemala problém s alkoholom. Som de facto abstinentka. Maximálne si dám veľmi príležitostne  nejaký vaječný koňak a víno používam najskôr tak do varenia.

Prečo tvrdím, že ste všetcia vinní, čo sa týka problémov s alkoholom na Slovensku?

  1. Namiesto toho, aby ste riešili tento problém, “riešite” problémy, ktoré na Slovensku nie sú. Napríklad xenofóbiu. A necháte tieto veci akože riešiť mládež a mimovládky platené zo zahraničia alebo aj zo zahraničia.
    Necháte tento problém “riešiť” mládež, ktorá ničomu ešte veľmi nerozumie.
  2. Problém s alkoholom sa vyskytol alebo vyskytuje aj v iných krajinách. Aj v Kanade. Teda tento problém riešia a riešili aj tu. Tak napríklad vznikol koncept “occupier’s liability”. Koncept neznámy na Slovensku.

Occupier’s liability

Priznám sa, že keď som sa prvý krát stretla s týmto konceptom tu v Kanade, tak sa mi zdal … blbý.

O čo tu ide? Ide tu o to, keď mám napríklad hostí a pije sa. A potom hostia odídu a niečo vyvedú. Napríklad sadnú za volant a spôsobia nehodu, v ktorej dôsledku  skončí niekto na invalidite. Či už daný hosť alebo niekto iný. Kto je zodpovedný? Hádajte? Zodpovedný bude aj hostiteľ, ktorý podával alkohol a následne sa nepostaral o to, aby jeho podnapitý hosť niečo nevyviedol.

Zdá sa vám to blbé? Mne sa to už blbé nezdá, mne sa javí takáto zodpovednosť hostitela úplne logická. A týka sa to aj majiteľov reštaurácií.

Prečo sa mi takáto zodpovednosť hostiteľa / majiteľov / prevádzkovateľov reštaurácií či pohostinstiev zdá byť správna a logická?

Pretože alkoholizmus je choroba. Pretože ľudia, ktorí touto chorobou trpia, jednoducho nesmú alkohol. Nesmú žiaden alkohol. A keď je niekto pod vplyvom alkoholu, tak je nie príčetný.

Ale na Slovensku je to tak, že keď niekto nepije, či ponúkaný alkohol hostiteľa odmietne, tak sa hostiteľ mnohokrát urazí. A tak si človek dá napríklad, aby niekoho neurazil. Na Slovensku je to proste tak.

Na Slovensku je to tiež tak, že nejakú oslavu si takmer nedokážete predstaviť bez alkoholu.

Ak alkoholizmus je spôsobený geneticky, neviem, možno tieto zlé gény má mnoho ľudí žijúcich na Slovensku. Snáď aj preto je alkoholizmus na Slovensku problém a aj je treba venovať tomuto problému náležitú pozornosť. Ale o tom, že niečo môžu objektívne spôsobovať aj zlé gény je predsa nie politicky korektné písať.

Aj iné zlé vlastnosti som sa dočítala v súvislosti s alkoholom.  Bolo to dávno, keď som túto príhodu čítala. Jedna svokra údajne nanútila svojmu zaťovi, keď boli u nej celá rodina na návšteve, zákusok. Zať sa uisťoval, či do toho zákusku nedala alkohol. Tvrdila, že nie. Zať si dal. Potom odšoféroval s celou rodinou, vnúčatami. Spôsobil dopravnú nehodu. Napriek tomu, že nepil, niečo nafúkal a preto bol uznaný vinným. Svokra, ktorá klamala, nie. Zdá sa vám to správne? Koniec koncov takýto prípad nie je tuším ani legislatívne upravený. Zdá sa vám to správne, že chýba legislatíva, ktorá by postihovala v takomto prípade aj hostiteľa? Lebo presne o tomto je tá “occupier’s liability”.

Z webstránky:

Vám dám aj definíciu o čom je tá “occupier’s liability”. Úmyselne ju dám v angličtine. Pretože ešte aj v anglicko-slovenských slovníkoch to máte nesprávne. (Na slovnik.aktuality.sk   to máte preložené ako zodpovednosť držiteľa pozemku, čo je mylný resp. nesprávny alebo neúplný preklad tohoto pojmu.)

Pursuant to the Act, occupiers have a duty of care to prevent danger to guests caused by activities on the property including supplying alcohol on the premises.

 

Čítajte, čo je tu napísané: “Pursuant to the Act”. Teda podľa zákona. “prevent danger” Teda odvrátiť nebezpečenstvo. A slovo alcohol snáď nepotrebuje preklad. A pre úplnosť, guest v preklade je hosť.

Ako sa táto “occupier’s liability” vzťahuje na prípad Juraja Hossu?

  1. Juraj Hossa si dal to prvé pivko na firemnom večierku. (O liekoch, ktoré užíval sa teraz baviť nebudem.) Postaral sa zamestnávateľ o to, aby si Juraj po prvotnom požití alkoholu neublížil sebe alebo iným? Nie, nepostaral? Mal zákonnú povinnosť tak urobiť? Nie, nemal. Dokonca ani nemal zákonnú povinnosť postarať sa o to, aby zamestnanci, ktorí sú na liekoch, napr. psychofarmakách, žiaden alkohol nedostali na firemnej oslave.
  2. Z publikovaných článkov ďalej vyplýva, že Juraj ďalej pokračoval pitím inde. Postaral sa prevádzkovateľ o Jurajovu bezpečnosť a o to, aby neublížil iným potom, ako odišiel z daného pohostinstva? Evidentne ho musel Juraj opustiť riadne podgurážený. Evidentne, nepostaral sa. Mal zákonnú povinnosť? Asi si myslíte, že som chytená na hlavu, keď sa vôbec takúto vec vôbec pýtam.
  3. O mojom názore, že mali okoloidúci zavolať poriadkovú políciu, keď videli opitého človeka na verejnosti, si asi tiež pomyslíte, že som asi chytená na hlavu. Mimochodom, je vôbec na Slovensku proti zákonu byť opitý na verejnosti? Najskôr by som odhadla, že ma budete považovať za úplne nenormálnu, keď som toho názoru, že byť opitým na verejnosti má byť protizákonné a že na každého opilca by mala byť zavolaná polícia. (Okrem toho, sú aj také život ohrozujúce stavy, keď človek síce vyzerá opitý, ale nie je. Nízky cukor a podobne. Alebo keď primitívci zamestnaní v prezidentskom paláci zavolali na môjho manžela svojho času políciu, lebo si sadol za volant a odšoféroval, hoci môj manžel nepil a nepije, len tak kráčal. Lebo trpí sklerózou multiplex. Mimochodom, ku “kultúre” slovákov patrí aj to, ako sa správali, keď po ňom pokrikovali, že ešte ani obed nie je a už je opitý. Dodnes sa za toto nikto ani z prezidentského paláca ani z okoloidúcich neospravedlnili; to ako len mimochodom. To takéto správanie sa tiež veľa hovorí o slovákoch. Len škoda, že nedokázali reagovať na iného človeka pri inej príležitosti, ktorý bol naozaj opitý. A keď nastali dôsledky, tak urobili divadlo pre celý svet o xenofóbii na Slovensku, hoci príčiny sú úplne iné a nemajú so xenofóbiou nič spoloňé.)

Ja sa pýtam, čo sa ešte musí na Slovensku stať, aby sa legislatívci v NR SR začali správať normálne  a riešiť reálne problémy, ktoré sú na Slovensku? Čo sa musí ešte stať, aby sa médiá na Slovensku začali správať normálne? (V tejto súvislosti, čo sa týka médií, najrozumnejšie sa vlastne  v konecnom dôsledku zachoval Kočner, ktorý si objednal paparazovanie napríklad Kordu, ktorý bol tiež na verejnosti na mol opitý. Lebo čo sa dá očakávať od médií, keď sa poniektorí novinári takto správajú, že sa opijú do nemoty? Oh, sorry, to som nemala, novinárov totiž sa nesmie kritizovať ani za opilstvo. Takže sa ani nejdem pýtať, či bol Korda za opilstvo na verejnosti napríklad disciplinárne riešený. Sorry, zabudla som, na Slovensku sa takéto otázky o etike novinárov klásť nesmú. Protizákonné.)

 

Všetcia ste vinní za ten stav na Slovensku, čo sa týka alkoholizmu a problémov s ním spojených a z neho vyplývajúcich. Ak sa niekto cítite nevinný, tak hor sa, zoberte si hrdo do ruky ten najväčší kameň.

A sorry, ešte niečo, zabudla som. Choďte usporiadať nejakú tú manifestáciu. Už dlho žiadna nebola.

 

————————————————-

Aktualizácia: Ešte jeden dobrý link na occupier’s liability: https://www.willdavidson.ca/reminder-holiday-party-hosts-know-liable/
Odtiaľ citujem:

Social Host Liability

Originally intended for licensed establishments, hosting liability has evolved to include social hosts who do not obtain financial benefits from their events. And while social hosts are not subject to the type of “tavern liability” that commercial establishments are, Canadian courts have held that social hosts do indeed owe a duty of care to both their guests and to other road users.

If you are hosting a work-related party this holiday season, keep in mind that employers may be subjected to liquor liability for an accident. Under common law, employers have a duty to their employees to ensure they are not intoxicated at work or during their trip home at the end of the day.

 

Nižšie na danej webstránke:

Your responsibility as the party host isn’t over until each of your guests has arrived home safely.

[ZM]

Ja považujem Čaputovú za prekliatie Slovenska

10.05.2023

Osobne si myslím, že Čaputová je prekliatím Slovenska. Ja osobne ju nevidím ako prezidentku, ktorej by akokoľvek záležalo na občanoch Slovenska. Po prvé, Čaputová je pre mňa antitézou vlády ľudu. Ona pre mňa vlastne predstavuje prototyp diktátora. Lebo keby jej na ľudoch záležalo, tak by rešpektovala vôľu ľudu. Po druhé, keby Čaputovej čo i len trochu záležalo na [...]

Na inú nôtu v dnešnom svete: Neverím firme Basepaws, ktorá vraj vykonáva genetické testovanie mačiek.

30.03.2023

Neverím im, lebo neverím klamárom a podvodníkom a takým, čo majú bordel vo veciach. Na úvod by som rada prezentovala túto fotografiu môjho už zosnulého kocúra Snowy-ho. Čo z fotografie možno nie je vidno je, že srsť Snowyho nemala tzv. “undercoat”, slovník mi to preložil ako “podsadu”. Čo tiež nie je na fotografii vidno je, že Snowy nikdy nevážil viacej ako [...]

“Rozhľad” niektorýh poslancov NRSR, (totálna katastrofa),

28.02.2023

ktorí majú rozhodovať o de facto zatiahnutí Slovenska do vojny dodaním bojových stíhačiek Mig-29 na Ukrajinu. Ukážka, podľa môjho názoru, doslova sprostoti je názor Ondreja Dostála, poslanca NR SR za stranu SaS, ktorý v relácii TA3 z 24.2.2023 https://www.youtube.com/watch?v=EPX_dRyXZOQ, (od 6:28 minúty) porovnáva vojnový konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom takto: “… Nie je [...]

kladivko, knihy, váha, spravodlivosť, súd

Mimovládky vyzvali politikov na reformu prokuratúry i zmenu paragrafu 363

01.06.2023 13:45

Na štvrtkovom brífingu predstavili zástupcovia Nadácie Zastavme korupciu a Via Iuris deväť návrhov.

pápež, novak

Obmäkčil ju pápež. Nováková udelila v Maďarsku rekordný počet milostí

01.06.2023 13:43

Prezidentka udelila milosť okrem iných aj osobám z kauzy známej ako "proces Hunnia".

otruba, kováčová, grigová, burian, veľvyslanci

Prezidentka odovzdala poverovacie listiny novým veľvyslancom

01.06.2023 13:30

Všetci majú podľa Čaputovej bohaté skúsenosti a preto verí, že sú tou správnou voľbou na posty vedúcich misií v krajinách ich budúceho pôsobenia.

munícia, 155

Europoslanci schválili viac munície pre Ukrajinu

01.06.2023 13:16

Európsky parlament podporil návrh zákona na zvýšenie európskej výroby munície a rakiet.