Založ si blog

Selfie s vyplneným volebným lístkom? (Pohľad laika. )

Dnes som si vypočula zo záznamu rozhovor ex-premiéra Róberta Fica v denníku Pravda, s titulkou “Fico: Prezident tára. On kradne a obviní niekoho iného” (link: https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/503688-fico-prezident-tara-on-kradne-a-obvini-niekoho-ineho/?utm_source=pravda&utm_medium=hp-box-najcitanejsie&utm_campaign=shp_rightbox)

Nedá mi to sa nepodeliť o moje pocity k tomuto rozhovoru v denniku Pravda.

 

Rozhovor s Ficom ma zaujal hlavne v 20  minúte, kde ex-premiér od 20:18 hovorí: “… Veď viete, čo pri tajnej voľbe robili (Sulíkovci) v minulosti, značkovali, alebo chodili po dvojiciach, fotografovali si jednotlivé hlasovacie lístky…”

 

Žijem v Toronte a niekoľko krát som tu pracovala počas volieb, ako v mestkých, tak aj vo federánych. Pred voľbami sú zamestnanci zaškoľovaní aby voľby prebehli bez problémov. 


Jedna z vecí, ktoré si pamätám jednak z volieb a jednak zo školení  je zákaz používania mobilov , kamier, fotoaparátov vo volebnej miestnosti. Pri posledných voľbách som manažovala volebnú miestnosť a jednou z mojich povinností bolo aj dohliadať aby nikto nepoužíval mobil vo volebnej miestnosti, kde som musela umiestniť značku zákaz používania mobilov.

 

A toto bola jedna z vecí, ktoré môj nadriadený aj seriózne kontroloval. Teda, či nie je nikde vo volebnej miestnosti žiadna kamera, a či je značka zákazu používania mobilov vystavená na dobre viditeľné miesto tak, aby ju každý videl.

 

Na školení nám bolo vysvetlené, že nikto si nesmie fotografovať svoj volebný lístok a umiestňovať ho napríklad na sociálne siete, pretože by týmto po prvé porušil zákon o voľbách. Po druhé, nie je žiadúce, aby si voliči fotografovali vyplnený volebný lístok aj preto, aby ich nemohol, napríklad zamestnávateľ, vydierať (aby ukázali fotografiu svojho volebného lístku). V Kanade a nielen v Kanade, je to, koho  individuálny volič volí, tajné. Pokiaľ viem, tak aj na Slovensku je výkon volebného práva tajný. Avšak keď je raz uzákonené, ze voľba je tajná, tak aspoň v Kanade tajná voľba znamená tajná voľba a nemožno volebné lístky publikovať alebo si s vyplnenými volebnými lístkami robiť selfie. Proste sa to netoleruje.

 

Keď si potom vypočujem zo slovenských médií, že si poslanci NR SR, teda slovenskí zákonodarcovia, fotografovali svoje volebné lístky (v minulosti sa tak naozaj stalo), tak sa mi spontánne vynoril z pamäte ten jeden kreslený vtip, kde bola nakreslená budova NR SR, a nad ňou nápis, že CIRKUS.

 

Prvé, čo som si pomyslela je, že takto sa správajú zákonodarci na Slovensku? Proste, že v podstate v priamom prenose demonštrujú, že pravidlá, resp. zákony zákony Slovenskej republiky pri hlasovaní v NR SR netreba rešpektovať? V tomto prípade sa malo jednať o poslancov strany SaS. Tej strany, ktorej predseda sa už dal počuť, že je pripravený prevziať zodpovenosť za krajinu.

 

Pozrela som si (v rámci svojich časových možností) ako sa k tejto problematike, fotografovania sa s volebným lístkom stavajú v zahraniči, mám na mysli mimo Slovenska. Našla som niekoľko referencií v médiách, napr. sem dám odkazy na niektoré z nich:

 

https://www.cbc.ca/news/politics/elections-twitter-facebook-laws-1.3695689

 

https://www.theguardian.com/politics/2017/jun/08/is-it-illegal-to-take-a-selfie-while-voting-in-a-polling-station

 

https://globalnews.ca/news/2269358/voters-beware-you-still-arent-allowed-to-publish-photos-of-your-ballot/

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Ballot_selfie

 

Podľa zdroja z Wikipédie, napríklad v Brazílii za urobenie si selfie volebného lístku môže hroziť až väzenie alebo pokuta do 15 tisíc brazílskej meny. Robiť si selfie s volebným lístkom nie je dovolené ani v Kanade, podľa zdroja z Wikipédie ani v Nemecku, ani vo viacerých jurisdikciách v USA, ani v Južnej Afrike.

 

Tiež som si spomenula na scénu z filmu z Angels and Demons. Tú scénku, v ktorej kardinálovia pred vchodom do Sixtínskej kaplnky vkladajú svoje mobily do pripravených obálok. Napadlo ma, že aj katolíci vo Vatikáne berú tajnú voľbu serióznejšie ako poslanci SaS.

Ja považujem Čaputovú za prekliatie Slovenska

10.05.2023

Osobne si myslím, že Čaputová je prekliatím Slovenska. Ja osobne ju nevidím ako prezidentku, ktorej by akokoľvek záležalo na občanoch Slovenska. Po prvé, Čaputová je pre mňa antitézou vlády ľudu. Ona pre mňa vlastne predstavuje prototyp diktátora. Lebo keby jej na ľudoch záležalo, tak by rešpektovala vôľu ľudu. Po druhé, keby Čaputovej čo i len trochu záležalo na [...]

Na inú nôtu v dnešnom svete: Neverím firme Basepaws, ktorá vraj vykonáva genetické testovanie mačiek.

30.03.2023

Neverím im, lebo neverím klamárom a podvodníkom a takým, čo majú bordel vo veciach. Na úvod by som rada prezentovala túto fotografiu môjho už zosnulého kocúra Snowy-ho. Čo z fotografie možno nie je vidno je, že srsť Snowyho nemala tzv. “undercoat”, slovník mi to preložil ako “podsadu”. Čo tiež nie je na fotografii vidno je, že Snowy nikdy nevážil viacej ako [...]

“Rozhľad” niektorýh poslancov NRSR, (totálna katastrofa),

28.02.2023

ktorí majú rozhodovať o de facto zatiahnutí Slovenska do vojny dodaním bojových stíhačiek Mig-29 na Ukrajinu. Ukážka, podľa môjho názoru, doslova sprostoti je názor Ondreja Dostála, poslanca NR SR za stranu SaS, ktorý v relácii TA3 z 24.2.2023 https://www.youtube.com/watch?v=EPX_dRyXZOQ, (od 6:28 minúty) porovnáva vojnový konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom takto: “… Nie je [...]

leopard 1

Švajčiarsky Ruag sa vzoprel vláde. Ukrajine chce poslať 96 vyradených Leopardov

01.06.2023 12:06

Tanky Švajčiarsko kúpilo z Talianska. Armáda ich chcela upraviť a ďalej predať alebo ich použiť na náhradné diely.

Polícia / Pomáhať a chrániť / Policajné auto /

Trojročný chlapec prežil pád z okna na štvrtom poschodí

01.06.2023 12:04

Chlapček dopadol priamo na chodník pred bytovým domom.

Eduard Heger, Branislav Sitár, Demokrati

Hegerovi v tíme pribudne jadrový fyzik. Dôležité sú fakty, voliči si musia uvedomiť, kam chceme smerovať

01.06.2023 11:30

Branislav Sitár pôsobí v CERN-e a Heger verí, že bude pre jeho tím posilou.

Rusko Ukrajina vojaci Suma Ruský dobrovoľný zbor

Ruskí partizáni: Oslobodíme celé Rusko. Putinova armáda je zbabelá

01.06.2023 11:11

Ruský dobrovoľnícky zbor a Légia Sloboda Ruska, ktorí sa prihlásili k zodpovednosti za útok v Belgorode, tvrdi, že začínajú „druhú fázu„ útokov.