Založ si blog

Zelenina, ktorá vyrastie aj pod orechom

Ihneď vedľa mojej záhrady rastie veľký čierny orech, po latinsky Juglans nigra. Všetky časti orecha obsahujú chemikáliu juglón (5 hydroxy-alphanapthoquinone). Juglón je aj toxín, ktorý sa údajne použiva ako herbicíd, aj ako farbivo. Využíva sa tiež v kozmetike. V alternatívnej medicíne sa používa výťažok z čierneho orecha proti parazitom.

Juglón produkuje aj vlašský orech. Čierny orech však produkuje najviacej juglónu a preto mu často krát hovoria, že je to strom zabiják. Zabíja mnohé rastliny, ktoré pod ním nevyrastú, medzi iným paradajky, uhorky, papriky, zemiaky, baklažán a ďaľšie. Ak tieto zasadíte pod čierny orech, tak tieto rastliny “zvädnú” ako keby zo dňa na deň nie preto, lebo by ste ich nepolievali, ale preto, lebo ich čierny orech zadusí a rastliny nemôžu vymienať oxid uhličitý (CO2) a kyslík. To isté sa týka všetkých stromov, ktoré produkujú juglón, napr. vlašský orech. Juglón vypúšťa orech do pôdy koreňmi, ale aj z listov, hlavne keď prší.  Preto je treba starostlivo naplánovať, čo zasadíme v dosahu čierneho orecha, alebo akéhokoľvek iného orecha. Korene čierneho orecha sa môžu rozprestierať až do vzdialenosti 15 a pol metra.

(Pozn.: Nemám dobrú fotografiu “nášho” čierneho orecha, a keďže u nás je sezóna pozadu oproti sezóne na Slovensku, tak  tento náš čierny orech má ešte stále holé konáre, takže ho nemá zmysel teraz fotografovať.)

Ja som tento problém riešila nadvýšením zeleninových hriadok a tie priamo pod čiernym orechom som aj odizolovala silným igelitom.  (Hoci neskôr som zistila, že si čierny orech našiel cestičky aj okolo nich alebo v mieste, kde boli igelity preložené jeden cez druhý). (Pozn. stromy sú nie hlúpe; pred domom mám cyprusy a pred nimi veľké kvetináče, v ktorých tiež všeličo pestujem. V jednom z nich nič nechcelo dorásť až som nakoniec zistila, že si Cyprus natiahol korene cez dierku na spodku kvetináča. Nuž, každý má rád lepšie.)

Potom som si našla na webstránke zoznam rastlín, ktoré pod čiernym orechom vyrastú a ktoré pod ním nevyrastú a podľa toho si plánujem, čo kde zasadím. Tiež som si vypočula skúsenosti niektorých susedov s pestovaním rastlín pod čiernym orechom.

Priamo pod čiernym orechom vypestujem:

  • Fazuľu
  • Šalát
  • Mrkvu
  • Petržlen
  • Cesnak

Ale vraj by tam mali vyrásť aj kukurica, cvikla, cibuľa, tekvica. Nuž, kukuricu nepestujem, lebo medvedík čistotný. Mať ho naokolo a ešte, keď možno aj býva priamo u mňa na záhrade (pod záhradným domčekom), to sa vypestovať kukurica nedá, ale to už nie je vinou čierneho orecha. No a skúste vypestovať tekvicu, keď máte na záhrade veverice, to sa tiež veľmi nedá.

V blízkosti čierneho orecha vyrastie aj višňa, hoci jej plody sa nám neujdú. Lebo vtáčikovia.

Susedovi pod čiernym orechom vyrastú aj štipľavé papriky, (ale nie sladké papriky), tak tento rok som vyskúšala zasadiť do hriadok (a nie do kvetináčov), štipľavé maďarské papriky. Uvidím, či dozrejú. Zistila som, že keď na zimu zavarím štipľavé maďarské papriky v oleji, tak je to mňamka, ktorú všetcia ľúbia. Ale pre istotu som niektoré papriky zasadila aj do veľkých kvetináčov, v ktorých pestujem rastliny, ktoré pod čiernym orechom nevyrastú. Takto pestujem paradajky, uhorky, občas aj zemiaky (ale tie tiež ľúbia aj medvedíkovia), a tiež papriky.

Takáto fazuľa (“haricot beans”) vyrastie pod čiernym orechom vo vyvýšenej hriadke:

 

15. -teho augusta ráno môjho času som si vypočula tlačovú besedu Roberta Fica

16.08.2019

A mne sa zdá, aspoň odtiaľto, kde žijem, že všetko, čo povedal Fico malo hlavu a pätu a jednoducho sa mi to všetko zdalo správne a logické. *** Potom som strávila celý deň vo svojej záhrade, viac »

Čo sa mi na Slovensku nepáči

15.08.2019

Keďže idú byť opäť voľby do NR SR, rada by som sa opýtala jednu otázku: Mňa by zaujímalo, že prečo nie je možné zmeniť systém zdravotného poistenia, ktorý dnes existuje na Slovensku viac »

O kom si myslím, že nepatrí do politiky

09.08.2019

V mojom hodnotovom rebríčku miesto narkotík a drôg (typu marihuana a podobne) je iba a iba na tíšenie inak neznesiteľných bolestí a len pod lekárskym dohľadom a len v prísne odôvodnených viac »

Giuseppe Conte,

Taliansky premiér Conte predloží svoju demisiu

20.08.2019 16:12

Taliansky premiér oznámil, že na konci rozpravy o vládnej kríze v Senáte predloží svoju rezignáciu.

cibula počasie

Západ a stred Slovenska zasiahnu chladné búrky, východ front obíde

20.08.2019 16:00

Aké teploty prídu s novým frontom?

toxický odpad, sudy

V prípade sudov s nebezpečným odpadom v Bratislave obvinili dvoch mužov

20.08.2019 15:58

Škodu súvisiacu s vyčistením územia, kam dvaja muži sudy vyhodili, vyčíslili na viac ako 13-tisíc eur.

horskí záchranári tatry poľsko

Záchranári sa naďalej snažia vyslobodiť mužov z tatranskej jaskyne

20.08.2019 14:50

S mužmi, ktorí sú od soboty uväznení v jaskyni v Západných Tatrách, sa dosiaľ nepodarilo nadviazať kontakt.

zorama

Pohľad obyčajnej ženy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 51
Celková čítanosť: 83197x
Priemerná čítanosť článkov: 1631x

Autor blogu