Porovnanie výkonu volebného práva v Kanade a na Slovensku, časť tretia (Pohľad laika. )

Porovnanie pravidiel politickej reklamy  v Ontáriu, Kanada a v Slovenskej republike

 

Po prvé, na webstránke Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán som nenašla nikde výklad pojmov pre laikov.

Na obdobných webstránkach v Ontáriu možno nájsť slovník pojmov.

Obdobný slovník pojmov som na webstránke Štátnej komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán nenašla.

Neviem, či aj týmto absentujúcim krokom neprenechala Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán túto rolu vzdelávania voličov médiám namiesto toho, aby svojich voličov informovala o týchto pojmoch sama.  Podľa môjho laického názoru k výkonu volebného práva patria aj takéto informácie ako výklad pojmov a podľa môjho laického názoru je lepšie ak by výklad takýchto pojmov podával nestranný orgán a nie médiá.

 

Politická reklama

 

V Ontáriu je na webstránke presne a zreteľne zadefinované, čo sa rozumie pod politickou reklamou a jednoduchou, nie právnickou rečou je vysvetlené, čo sa považuje za politickú reklamu, čo je a čo je nie dovolená počas moratoria, a ako dlho trvá.

 

V tomto kontexte je v Ontáriu ako politická reklama zadefinovaná ako akákoľvek reklama, ktorá môže byť videná, počutá, alebo čitaná pričom podporuje alebo oponuje proti niektorej politickej strane alebo kandidátovi.

 

Politická reklama tiež zahŕňa reklamu ohľadne volebných otázok počas volieb, ku ktorým jedna alebo viacej registrovaných politických strán alebo kandiátov zaujali postoj.

 

Pravidlom je tiež, že všetky politické reklamy musia obsahovať údaj ohľadne toho, kto autorizoval reklamu. Inými slovami, reklama musí obsahovať slová alebo text “autorizovaná s xyz” alebo “Táto reklama bola zaplatená politickou stranou xyz.”

 

Čo sa smie a nesmie počas volebného moratória zverejniť je trošička pridlhé a nebudem to tu celé odpisovať.

 

Z danej webstránky je jasný odkaz na to, akým spôsobom je povolené používať sociálne média počas volebnej kampane.

 

Na Slovenskej webstránke Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán som takéto informácie ohľadne politickej reklamy jednoducho nenašla.

 

Čo som našla na tejto webstránke je odkaz na Zákon č. 181/2014 Z. z. o volebnej kampani a o zmene a doplnení zákona č. 85/2005 Z. z. o politických stranách a politických hnutiach v znení neskorších predpisov v znení zákona č. 69/2017 Z. z. – výňatok (351,6 kB).

Avšak ani keď som sa pozrela do tohoto zákona tak som tam definíciu toho, čo je alebo nie je politická reklama, nenašla. Taktiež som tam nenašla ani ďaľšie definície, napríklad moratórium. Našla som tam, kedy možno a nemožno vysielať politickú reklamu a nejaké pravidlá pre vysielanie politickej reklamy, ako sa účtujú náklady na úhradu policikej reklamy. O tom, či možno to, čo je publikované na sociálnych sieťach prípadne webstránkach považovať za politickú reklamu som nenašla nič ani v zákone, na ktorý dala Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán odkaz.

Moja otázka v tejto súvislosti by bola asi taká, žo čo robia poslanci NR SR, ak  v takomto zákone takéto, podľa môjho názoru, tieto dôležité veci jednoducho chýbajú? Alebo to mám rozumieť tak, ze poslanci v NR SR sa duchom stále nachádzajú v minulom storočí?

Prečo sa nedá použiť “Notwithstanding clause” na záchranu zdravých zvierat?

28.03.2025

Politici sa alibisticky vyhovárajú na EU legislatívu, ktorá je údajne nadradená slovenskej legislatíve. Osobne s týmto politickým alibizmom zo strany Smer NESÚHLASÍM. *** A perverzná a amorálna je aj mediálna propaganda, ktorou sa strana SMER a Fico snaží opsravedlňovať neospravedlniteľné. Nehumánne a bezdôvodné vraždenie zdravých zvierat či dokonca aj domácich [...]

Kde zostala empatia k zvieratám?

26.03.2025

Keď som si pozrela všetky tlačové vyhlásenia súčasnej vlády, ohľadne mimoriadnej situácie, tak som si všimla, ako bez empatie a emócií sa vyjadrujú vládny činitelia o týchto úbohých zvieratách. Zvieratách, ktoré nič neurobili a za nič nemôžu. To, čo ja vidím v daných videách z tlačových konferencií sú slovenskí vládny činitelia zodpovední za vzniknutú [...]

“Hoax-y” ohľadne slintačky a krívačky by som rada do placu pridala aj ja

25.03.2025

Mimoriadnu situáciu, ktorá nastala, považujem za obrovskú tragédiu. Ohľadne, vraj šíriaceho sa hoax-u, že sú postihnuté práve krajiny Maďarsko a Slovensko, lebo Ukrajina, priznávam sa, že ma toto napadlo ako prvá vec. Bez prečítania si v novinách, že sa vraj jedná o hoax. Skôr ako zametanie pod koberec by ma zaujímalo, či už bolo hodnoverne vyšetrené, prečo a ako boli [...]

David Lindtner

Takáč ho označil za korupčníka. Ficov poradca žaluje prokurátora: Svedka neviedol na krivú výpoveď

04.04.2025 11:55

David Lindtner podal na generálnu prokuratúru trestné oznámenie.

Marco Rubio, Sergej Lavrov, rokovania, prímeria, Amerika, Rusko, USA

Trumpova ilúzia pokroku. Americkí vyjednávači prehrali s Rusmi, píše Washington Post

04.04.2025 11:40

Analytici tvrdia, že americkí vyjednávači ustupujú Rusom na rokovaniach o vojne na Ukrajine.

Donald Trump

Trump ukázal zlatú "Trumpovu kartu". Bohatým migrantov ju núka za päť miliónov dolárov

04.04.2025 11:37

Karta by prisťahovalcom poskytla možnosť zostať v USA bez časového obmedzenia.

Robert Fico / Ladislav Kamenický /

Transakčná daň v praxi: Podnikatelia hromžia a sledujú, ako im z účtu odchádzajú zarobené peniaze

04.04.2025 11:30

V týchto dňoch podnikatelia a živnostníci zisťujú na svojich bankových výpisoch, koľko reálne musia štátu odviesť za každú transakciu.