Založ si blog

Porovnanie výkonu volebného práva v Kanade a na Slovensku, časť druhá (Pohľad laika. )

Voľby do miestnej samosprávy.

 

V Kanade možno  https://www.muniscope.ca/research/municipal_facts/Elections/  odkiaľ sa možno odkliknúť na každú provinciu.

Napríklad v Ontáriu možno spústu informácií nájsť na webstránke  http://www.mah.gov.on.ca/Page219.aspx a voliči si môžu aj mimo volebného obdobia na tejto webstránke aj overiť, či sú na zozname voličov.Na webstránke https://elections.amo.on.ca/web/en/home možno aj mimo volebného obdobia nájsť kompletné výsledky volieb.

Informácie o voľbách do miestnej samosprávy možno nájsť aj na miestnych samosprávach osobitne.

Súčasťou lokálnych samospráv sú aj školské samosprávy, ktorých predstavenstvo je tiež volené, pretože je financované z daní nehnuteľností.

Zhruba platí, že malé samosprávy majú  webstránkach len najzákladnejšie informácie o voľbách, kým veľké samosprávy, napríklad Toronto majú na svojich webstránkach naozaj komplexnú informáciu k voľbám ako pre kandidátov, pre tretie strany, tak pre voličov, a tak aj pre zaujemcov o platenú prácu vo voľbách.

Uvediem len dve ukážky, a to Toronto na webstránke lokálnej samosprávy: https://www.toronto.ca/city-government/elections/

a Markham, na webstránke ich lokálnej samosprávy: https://www.markhamvotes.ca/en/faqs/faqs.aspx

Na obidvoch webstránkach môže volič nájsť množstvo informácií k voľbám do miestnej samosprávy ako aj odpovede na rôzne hypotetické otázky.

 

Na Slovensku informácie o voľbách do miestnej samosprávy možno nájsť na webstránke https://www.minv.sk/?volby-oso, kde sú jednak informácie pre voličov, jednak pre kandidátov ako aj politické strany, tlačivá, atď. Informácie, ktoré sú na tejto webstránke sa mne zdajú byť porovnateľné s tými, ktoré môžem nájsť na webstránkach tu v Kanade. Snáď jediným rodielom, a to takým, že informácie na slovenskej webstránke vyzerajú byť prezentované trošku menej užívateľsky prívetivým spôsobom, napríklad prezentovať informácie aj formou fiktívnych otázok a odpovedí; nie každého baví si čítať znenie zákona.Skôr by som povedala, že to väčšinu ľudí odradí.

 

Čo mi však chýba na tejto webstránke sú výsledky volieb. Proste aby si človek mohol nájsť, kto bol v jeho samospráve zvolený. Tieto informácie som síce našla na iných webstránkach, napríklad v médiách, ale nejako si myslím, že by tieot informácie, alebo aspoň odkaz na ne, mali byť aj na ofieciálnej webstránke Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán.

 

Informácie o voľbách do miestnej samosprávy na webstránkach do miestnych samospráv vyzerajú byť zhruba porovnateľné.

 

 

Aký je rozdiel medzi komunistami, ktorí v 1986 zorganizovali prvomájový sprievod a organizátormi festivalu Pohoda v 2024?

13.07.2024

Lebo v oboch prípadoch sa hromadné akcie nemali konať. Akurát komunistov je dnes možné kritizovať ale organizátorov Pohody asi veľmi nie. (V minulosti som v diskusnom príspevku na Pravde skritizovala jednu učiteľku za to, že zobrala deti počas silného vetra na prechádzku a následne jedno dieťa zabil tuším konár zo stromu (podľa môjho názoru spolu s kriminálnym správaním [...]

Amorálnosť kanadských médií

07.07.2024

Aby som sa priznala, moc kanadské médiá nesledujem. Naozaj mi nemajú nič čo pozitívne ponúknuť. Ale posledné dni sa tieto médiá prepadli až popod dnúce dno. Keď totiž nejako náhodne zapnem rádio, napr. v aute, ihneď sa na mňa vyvalí spŕška amorálnosti. Predposledný piatok som chvíľku počúvala rádio, kým som šoférovala. Po celý čas rozoberali štrajk LCBO. LCBO [...]

Kam až vedie nenávisť Progresívneho Slovenska?

16.05.2024

Napriek tomu, že médiá tzv. hlavného prúdu masírujú verejnosť s tým, ako, citujem z jedného článku v Pravde, “Kým opozícia si uvedomila vážnosť situácie a zdržala sa slovnej agresivity, o niektorých koaličných politikoch sa to povedať nedá.” *** Neviem, či si niektorí novinári myslia o čitateľoch, že sú úplne blbí. Napríklad taká Iris Kopcsayová. [...]

borrell

Borrell v mene EÚ podporil verdikt súdu OSN v kauze izraelskej politiky. Židovský národ nie je okupant, bráni sa Netanjahu

20.07.2024 21:05

Vo svojom vyhlásení Borrel súčasne dodal, že stanovisko súdu "bude potrebné dôkladnejšie analyzovať, a to aj vzhľadom na jeho dôsledky pre politiku EÚ".

Motorkár, autonehoda pri Martine

Vážna nehoda pri Martine. Motorkára previezli s ťažkými zraneniami do nemocnice

20.07.2024 19:01

Z doposiaľ nezistených príčin došlo na ceste z obce Košťany nad Turcom do Martina k zrážke osobného automobilu a motocykla.

Robert Fico a Denys Šmyhal.

Fico Šmyhaľovi: Slovensko nemieni byť rukojemníkom ukrajinsko-ruských vzťahov. Kritizuje rozhodnutie Zelenského

20.07.2024 18:16, aktualizované: 18:36

Fico podľa úradu vlády v tejto veci komunikuje už niekoľko dní s relevantnými členmi vládneho kabinetu aj s predstaviteľmi maďarskej petrochemickej skupiny MOL.

Krasnodar, Rusko, protest

Kolaps v Krasnodare: Rusi vyšli do ulíc, starosta sa chcel pripútať k stĺpu. Umlčala ich až polícia

20.07.2024 18:02, aktualizované: 20:25

Problémy s elektrinou na juhu Ruska a na okupovanom ukrajinskom polostrove Krym sa začali 16. júla po skrate na Rostovskej jadrovej elektrárni.