Založ si blog

Porovnanie výkonu volebného práva v Kanade a na Slovensku, časť druhá (Pohľad laika. )

Voľby do miestnej samosprávy.

 

V Kanade možno  https://www.muniscope.ca/research/municipal_facts/Elections/  odkiaľ sa možno odkliknúť na každú provinciu.

Napríklad v Ontáriu možno spústu informácií nájsť na webstránke  http://www.mah.gov.on.ca/Page219.aspx a voliči si môžu aj mimo volebného obdobia na tejto webstránke aj overiť, či sú na zozname voličov.Na webstránke https://elections.amo.on.ca/web/en/home možno aj mimo volebného obdobia nájsť kompletné výsledky volieb.

Informácie o voľbách do miestnej samosprávy možno nájsť aj na miestnych samosprávach osobitne.

Súčasťou lokálnych samospráv sú aj školské samosprávy, ktorých predstavenstvo je tiež volené, pretože je financované z daní nehnuteľností.

Zhruba platí, že malé samosprávy majú  webstránkach len najzákladnejšie informácie o voľbách, kým veľké samosprávy, napríklad Toronto majú na svojich webstránkach naozaj komplexnú informáciu k voľbám ako pre kandidátov, pre tretie strany, tak pre voličov, a tak aj pre zaujemcov o platenú prácu vo voľbách.

Uvediem len dve ukážky, a to Toronto na webstránke lokálnej samosprávy: https://www.toronto.ca/city-government/elections/

a Markham, na webstránke ich lokálnej samosprávy: https://www.markhamvotes.ca/en/faqs/faqs.aspx

Na obidvoch webstránkach môže volič nájsť množstvo informácií k voľbám do miestnej samosprávy ako aj odpovede na rôzne hypotetické otázky.

 

Na Slovensku informácie o voľbách do miestnej samosprávy možno nájsť na webstránke https://www.minv.sk/?volby-oso, kde sú jednak informácie pre voličov, jednak pre kandidátov ako aj politické strany, tlačivá, atď. Informácie, ktoré sú na tejto webstránke sa mne zdajú byť porovnateľné s tými, ktoré môžem nájsť na webstránkach tu v Kanade. Snáď jediným rodielom, a to takým, že informácie na slovenskej webstránke vyzerajú byť prezentované trošku menej užívateľsky prívetivým spôsobom, napríklad prezentovať informácie aj formou fiktívnych otázok a odpovedí; nie každého baví si čítať znenie zákona.Skôr by som povedala, že to väčšinu ľudí odradí.

 

Čo mi však chýba na tejto webstránke sú výsledky volieb. Proste aby si človek mohol nájsť, kto bol v jeho samospráve zvolený. Tieto informácie som síce našla na iných webstránkach, napríklad v médiách, ale nejako si myslím, že by tieot informácie, alebo aspoň odkaz na ne, mali byť aj na ofieciálnej webstránke Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán.

 

Informácie o voľbách do miestnej samosprávy na webstránkach do miestnych samospráv vyzerajú byť zhruba porovnateľné.

 

 

Ja považujem Čaputovú za prekliatie Slovenska

10.05.2023

Osobne si myslím, že Čaputová je prekliatím Slovenska. Ja osobne ju nevidím ako prezidentku, ktorej by akokoľvek záležalo na občanoch Slovenska. Po prvé, Čaputová je pre mňa antitézou vlády ľudu. Ona pre mňa vlastne predstavuje prototyp diktátora. Lebo keby jej na ľudoch záležalo, tak by rešpektovala vôľu ľudu. Po druhé, keby Čaputovej čo i len trochu záležalo na [...]

Na inú nôtu v dnešnom svete: Neverím firme Basepaws, ktorá vraj vykonáva genetické testovanie mačiek.

30.03.2023

Neverím im, lebo neverím klamárom a podvodníkom a takým, čo majú bordel vo veciach. Na úvod by som rada prezentovala túto fotografiu môjho už zosnulého kocúra Snowy-ho. Čo z fotografie možno nie je vidno je, že srsť Snowyho nemala tzv. “undercoat”, slovník mi to preložil ako “podsadu”. Čo tiež nie je na fotografii vidno je, že Snowy nikdy nevážil viacej ako [...]

“Rozhľad” niektorýh poslancov NRSR, (totálna katastrofa),

28.02.2023

ktorí majú rozhodovať o de facto zatiahnutí Slovenska do vojny dodaním bojových stíhačiek Mig-29 na Ukrajinu. Ukážka, podľa môjho názoru, doslova sprostoti je názor Ondreja Dostála, poslanca NR SR za stranu SaS, ktorý v relácii TA3 z 24.2.2023 https://www.youtube.com/watch?v=EPX_dRyXZOQ, (od 6:28 minúty) porovnáva vojnový konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom takto: “… Nie je [...]

pápež, novak

Obmäkčil ju pápež. Nováková udelila v Maďarsku rekordný počet milostí

01.06.2023 13:43

Prezidentka udelila milosť okrem iných aj osobám z kauzy známej ako "proces Hunnia".

otruba, kováčová, grigová, burian, veľvyslanci

Prezidentka odovzdala poverovacie listiny novým veľvyslancom

01.06.2023 13:30

Všetci majú podľa Čaputovej bohaté skúsenosti a preto verí, že sú tou správnou voľbou na posty vedúcich misií v krajinách ich budúceho pôsobenia.

munícia, 155

Europoslanci schválili viac munície pre Ukrajinu

01.06.2023 13:16

Európsky parlament podporil návrh zákona na zvýšenie európskej výroby munície a rakiet.

izrael

Zomrela Izraelčanka, ktorá bola od bombového útoku v roku 2001 v kóme

01.06.2023 13:09

Chana Nachenbergová bol v pizzerii Sbarro s dvojročnou dcérou. Tá útok prežila bez zranení.