Založ si blog

Ako si poradiť s alkoholom za volantom?

Niektorí apelujú na zvyšovanie trestov.

Ja si myslím, že takéto myslenie je nesprávne a hypokritické.

Pretože alkohol je všade veľmi ľahko dostupný. Pretože naše sociálne zvyklosti sú také, že alkohol sa podáva všade, že mnohí si nedokážu predstaviť žiadnu oslavu bez alkoholu. Alkohol sa podáva, až na vzácne výnimky, v každej reštaurácii, všade. V každom obchode. Prídete na návštevu, aspoň do nedávna štandard bol ponúknuť alkoholom, či už pivom, vinom, na zahriatie.

Alkohol pridávame do jedla, do varenia, do zákuskov, všade. Opäť, je to štandard.

Navyše vyrábať alkohol sa považuje za “business”. Niekto z tohoto profituje. Ako aj z predaja alkoholu. Títo, ktorí profitujú z výroby a predaja alkoholu oficiálne, legálne nenesú obyčajne žiadnu zodpovednosť na škodách, ktoré touto výrobou či predajom alkoholu spôsobujú spoločnosti.

Toto ja osobne považujem za prvý a zásadný problém čo sa týka aj alkoholu za volantom.

Neviem, či je legislatívne upravené aby tí, ktorí vyrábajú a predávajú alkohol niesli zodpovednosť aj za alkohol za volantom. Ak títo výrobcovia či predajci alkoholu za tieto následky predaja alkoholu nenesú žiadnu zodpovednosť, je to jednak amorálne a je to tiež nebezpečné pre spoločnosť.

Opitý človek za volantom je ako zbraň. Problém však vidím v tom, že keď si tento opitý človek za ten volant sadá, tak je podľa môjho názoru nie celkom svojprávny. Pretože keď má niekto určitú hladinu alkoholu v krvi, tak nedokáže už rozpoznať nebezpečnosť svojho konania. Preto podľa môjho názoru je nevyhnutné aby zasiahlo okolie, ktoré nebezpečnosť konania opitého človeka vidí.

Inými slovami, ak niekto vidí opitého človeka chcieť si sadnúť za Volant, jeho povinnosťou by malo byť zasiahnuť; pokúsiť sa odvrátiť nebezpečie. Napr. odobrať kľúče vodičovi auta. Privolať políciu. V prípade, keď sa človek opije v reštauračnom zariadení či v krčme, malo by byť zákonnou povinnosťou tohoto pohostinstva postarať sa o to, aby si od nich odchádzajúci hosť nesadol za volant. Napríklad privolaním taxíka a podobne.

Nechce sa mi to overovať, ale údajne okolo u 15% ľudí sa vyvinie návyk na alkohol. To je dosť veľké číslo. Preto si myslím, že v rámci boja s alkoholom by bolo žiadúce prijať eektívne opatrenia aby sa takýmto tragédiám predišlo.

Exemplárne tresty za alkohol za volantom ja osobne nepovažujem za efektívne a systémové riešenie tejto otázky.

Keď sledujem správy, tak mi je nevoľno

24.03.2024

Fico sa dal pred asi dvoma či troma dňami počuť, že vraj potom ako predošlá vláda darovala S-300 na Ukrajinu, nemáme vraj ako chrániť slovenské nebo a jadrové elektrárne na Slovensku. Nerozumela som celkom. V iných správach, zahraničných, som sa dočítala, že vraj potom ako Rusko vyhlásilo vojnu Ukrajine, po znefunkčnení elektrárne na Dnepri musí Ukrajina zvýšiť dovoz [...]

K zmene Trestného zákona

21.01.2024

Celá opozícia vrátane prezidentky Slovenskej republiky narieka ako sa zvýši kriminalita na Slovensku po zrušení Špeciálnej prokuratúry a po navrhovanej zmene Trestného zákona. Namiesto tvrdých nepodmienečných trestov za finančné zločiny sa tieto majú nahradiť inými trestami. Ako opozícia tak aj “not my prezidentka” nariekajú nad tým, že tieto, podľa nich, [...]

Vypočula som si pani Petkovú a som totálne zhrozená, kto sa v médiách vyjadruje k otázkam právneho štátu

13.01.2024

V tejto relácii Zuzany Kovačič Hanzelovej, 10:49, sa p. Petková vyjadrila, okrem iného, takto, citujem: “Áno, SMER má svojich voličov, ale to rozhodne nie sú všetci občania Slovenskej republiky.” Toto povedala okrem ostatných nezmyslov v danej relácii. Nebudem ich tu všetky menovať, lebo to by bol inak veľmi dlhý blog a na to ani nemám teraz čas. *** Ústava Slovenskej [...]

sydney

Útočník, ktorý ubodal v Sydney šesť ľudí, sa podľa polície zameral na ženy

15.04.2024 06:55

Päť zo šiestich mŕtvych sobotného útoku boli ženy, rovnako väčšina z 12 zranených.

Izrael, Irán, Joe Biden, Tel Aviv

ONLINE: USA odmietli tvrdenia, že vopred vedeli o útoku Iránu na Izrael

15.04.2024 06:15

Teherán podľa nemenovaného amerického predstaviteľa Spojeným štátom odkaz po začatí útokov s tým, že budú "vysoko deštruktívne".

vojna na Ukrajine, Joe Biden, Volodymyr Zelenskyj

ONLINE: Zelenskyj poukázal na Izrael: To je skutočná obrana. Od spojencov žiada odvážnu akciu aj pre Ukrajinu

15.04.2024 06:00, aktualizované: 07:13

"Spojenci by nemali zatvárať oči pred ruskými raketami a dronmi, znamená to, že je potrebná akcia - odvážna," uviedol Volodymyr Zelenskyj.

vodičák

Slovenský pas vlani získalo rekordne veľa cudzincov a ďalšie tisíce oň žiadajú. U nás dominujú Srbi, u susedov Rusi

15.04.2024 06:00

Napriek zdĺhavým lehotám a náročnému procesu však každý rok slovenské občianstvo nadobúdajú stovky až tisíce cudzincov.