Založ si blog

Ako si poradiť s alkoholom za volantom?

Niektorí apelujú na zvyšovanie trestov.

Ja si myslím, že takéto myslenie je nesprávne a hypokritické.

Pretože alkohol je všade veľmi ľahko dostupný. Pretože naše sociálne zvyklosti sú také, že alkohol sa podáva všade, že mnohí si nedokážu predstaviť žiadnu oslavu bez alkoholu. Alkohol sa podáva, až na vzácne výnimky, v každej reštaurácii, všade. V každom obchode. Prídete na návštevu, aspoň do nedávna štandard bol ponúknuť alkoholom, či už pivom, vinom, na zahriatie.

Alkohol pridávame do jedla, do varenia, do zákuskov, všade. Opäť, je to štandard.

Navyše vyrábať alkohol sa považuje za “business”. Niekto z tohoto profituje. Ako aj z predaja alkoholu. Títo, ktorí profitujú z výroby a predaja alkoholu oficiálne, legálne nenesú obyčajne žiadnu zodpovednosť na škodách, ktoré touto výrobou či predajom alkoholu spôsobujú spoločnosti.

Toto ja osobne považujem za prvý a zásadný problém čo sa týka aj alkoholu za volantom.

Neviem, či je legislatívne upravené aby tí, ktorí vyrábajú a predávajú alkohol niesli zodpovednosť aj za alkohol za volantom. Ak títo výrobcovia či predajci alkoholu za tieto následky predaja alkoholu nenesú žiadnu zodpovednosť, je to jednak amorálne a je to tiež nebezpečné pre spoločnosť.

Opitý človek za volantom je ako zbraň. Problém však vidím v tom, že keď si tento opitý človek za ten volant sadá, tak je podľa môjho názoru nie celkom svojprávny. Pretože keď má niekto určitú hladinu alkoholu v krvi, tak nedokáže už rozpoznať nebezpečnosť svojho konania. Preto podľa môjho názoru je nevyhnutné aby zasiahlo okolie, ktoré nebezpečnosť konania opitého človeka vidí.

Inými slovami, ak niekto vidí opitého človeka chcieť si sadnúť za Volant, jeho povinnosťou by malo byť zasiahnuť; pokúsiť sa odvrátiť nebezpečie. Napr. odobrať kľúče vodičovi auta. Privolať políciu. V prípade, keď sa človek opije v reštauračnom zariadení či v krčme, malo by byť zákonnou povinnosťou tohoto pohostinstva postarať sa o to, aby si od nich odchádzajúci hosť nesadol za volant. Napríklad privolaním taxíka a podobne.

Nechce sa mi to overovať, ale údajne okolo u 15% ľudí sa vyvinie návyk na alkohol. To je dosť veľké číslo. Preto si myslím, že v rámci boja s alkoholom by bolo žiadúce prijať eektívne opatrenia aby sa takýmto tragédiám predišlo.

Exemplárne tresty za alkohol za volantom ja osobne nepovažujem za efektívne a systémové riešenie tejto otázky.

Je novodobý liberalizmus nástroj pro-ruskej propagandy?

23.10.2022

Keď si občas prečítam dennú tlač, a to je úplne jedno ktorú, tak mi to jednoducho nerobí dobre. Všetko mi pripadá, že je naopak. Biele je čierne a čierne je biele. Je v tom nejaký chaos. Pred nejakým časom som sa dostala k prednáškam Yuri Bezmenova na Youtube. Yuri Bezmenov bol novinár z bývalého Sovietskeho zväzu a bývalý KGB agent, ktorý dezertoval do Kanady, [...]

Vraj vodič zadržaný s 3. 04 promile alkoholu v krvi zomrel v cele policajného zaistenia

11.10.2022

V článku som sa dočítala o ďaľšom zbytočnom úmrtí v cele policajného zaistenia. Asi slovenskí policajti sú nie spôsobilí vykonávať riadne svoju profesiu, keď nevedia, že keď dajú človeka s takýmto objemom alkoholu v krvi, že je celkom reálne, že im v cele zomrie. Toto bola predvídateľná udalosť. Človek môže zomrieť na akútny dôsledok otravy alkoholom z [...]

Môj názor je, že dokumenty o ľudských právach si vyžadujú aktualizáciu.

01.10.2022

Podľa ľudsko právnych dokumentov máme dnes určité ľudské práva. Ale jedno z tých najzákladnejších ľudských práv v týchto dokumentoch chýba a tým je “Právo na život v mieri”. Presnejšie, dalo by sa povedať, že opak je dnes kodifikovaný a to ten, že služba vojenského charakteru sa nepovažuje za nútenú alebo povinnú prácu. Každá vojna je [...]

vojna na ukrajine, tank, bachmut

Kvíz: Čo viete o ruskej agresii na Ukrajine? Otestujte sa

05.12.2022 07:45

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu prešlo už viac ako deväť mesiacov. Otestujte sa - čo všetko viete o tom, čo súvisí s touto vojnou?

Bojová stíhačka / F-35A /

Nemci varujú pred nákupom stíhačiek F-35 v USA, vidia v tom značné riziká

05.12.2022 07:30

Vyplýva to z dôverného listu rozpočtovému výboru Spolkového snemu (Bundestag), ktorý má k dispozícii agentúra AFP.

Koronavírus / Covid / Čína /

Čínsky infektológ: Je čas zmeniť klasifikáciu ochorenia COVID-19

05.12.2022 06:58

Zmena klasifikácia COVID-19 ako vážnej nákazlivej choroby by mala za následok zmiernenie prísnych protiepidemických opatrení.

Ukrajina Rusko vojna na ukrajine

Globálny predaj zbraní rástol vlani siedmy rok za sebou

05.12.2022 06:47

Sto najväčších zbrojárskych firiem predalo vlani ťažké zbrane a služby v hodnote 592 miliárd dolárov.

Zora Macko

Pohľad obyčajnej ženy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 234
Celková čítanosť: 1237955x
Priemerná čítanosť článkov: 5290x

Autor blogu