Založ si blog

Ako si poradiť s alkoholom za volantom?

Niektorí apelujú na zvyšovanie trestov.

Ja si myslím, že takéto myslenie je nesprávne a hypokritické.

Pretože alkohol je všade veľmi ľahko dostupný. Pretože naše sociálne zvyklosti sú také, že alkohol sa podáva všade, že mnohí si nedokážu predstaviť žiadnu oslavu bez alkoholu. Alkohol sa podáva, až na vzácne výnimky, v každej reštaurácii, všade. V každom obchode. Prídete na návštevu, aspoň do nedávna štandard bol ponúknuť alkoholom, či už pivom, vinom, na zahriatie.

Alkohol pridávame do jedla, do varenia, do zákuskov, všade. Opäť, je to štandard.

Navyše vyrábať alkohol sa považuje za “business”. Niekto z tohoto profituje. Ako aj z predaja alkoholu. Títo, ktorí profitujú z výroby a predaja alkoholu oficiálne, legálne nenesú obyčajne žiadnu zodpovednosť na škodách, ktoré touto výrobou či predajom alkoholu spôsobujú spoločnosti.

Toto ja osobne považujem za prvý a zásadný problém čo sa týka aj alkoholu za volantom.

Neviem, či je legislatívne upravené aby tí, ktorí vyrábajú a predávajú alkohol niesli zodpovednosť aj za alkohol za volantom. Ak títo výrobcovia či predajci alkoholu za tieto následky predaja alkoholu nenesú žiadnu zodpovednosť, je to jednak amorálne a je to tiež nebezpečné pre spoločnosť.

Opitý človek za volantom je ako zbraň. Problém však vidím v tom, že keď si tento opitý človek za ten volant sadá, tak je podľa môjho názoru nie celkom svojprávny. Pretože keď má niekto určitú hladinu alkoholu v krvi, tak nedokáže už rozpoznať nebezpečnosť svojho konania. Preto podľa môjho názoru je nevyhnutné aby zasiahlo okolie, ktoré nebezpečnosť konania opitého človeka vidí.

Inými slovami, ak niekto vidí opitého človeka chcieť si sadnúť za Volant, jeho povinnosťou by malo byť zasiahnuť; pokúsiť sa odvrátiť nebezpečie. Napr. odobrať kľúče vodičovi auta. Privolať políciu. V prípade, keď sa človek opije v reštauračnom zariadení či v krčme, malo by byť zákonnou povinnosťou tohoto pohostinstva postarať sa o to, aby si od nich odchádzajúci hosť nesadol za volant. Napríklad privolaním taxíka a podobne.

Nechce sa mi to overovať, ale údajne okolo u 15% ľudí sa vyvinie návyk na alkohol. To je dosť veľké číslo. Preto si myslím, že v rámci boja s alkoholom by bolo žiadúce prijať eektívne opatrenia aby sa takýmto tragédiám predišlo.

Exemplárne tresty za alkohol za volantom ja osobne nepovažujem za efektívne a systémové riešenie tejto otázky.

“Rozhľad” niektorýh poslancov NRSR, (totálna katastrofa),

28.02.2023

ktorí majú rozhodovať o de facto zatiahnutí Slovenska do vojny dodaním bojových stíhačiek Mig-29 na Ukrajinu. Ukážka, podľa môjho názoru, doslova sprostoti je názor Ondreja Dostála, poslanca NR SR za stranu SaS, ktorý v relácii TA3 z 24.2.2023 https://www.youtube.com/watch?v=EPX_dRyXZOQ, (od 6:28 minúty) porovnáva vojnový konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom takto: “… Nie je [...]

Ako to vyzerá, keď výchovu riadia liberálne orientované subjekty

14.02.2023

Z dnešných správ Toronte: https://www.cbc.ca/news/canada/toronto/teen-arrest-spadina-station-attack-1.6748341. V preklade, dvaja pubertiaci vo veku 15 a 16 rokov a jedno dievča vo veku 15 rokov porezali neznámu ženu do tváre počas hádky na stanici metra v Toronte. Toto je výsledok výchovy v torontských školách. Žiadny z týchto pubertiakov nemôže byť menovaný [...]

Absurdnosti daňových zákonov na Slovensku

15.01.2023

Počúvam tlačovú debatu Smer-SD, “TB: Tak ešte raz a pomaly – Matovič optimalizoval dane, to je fakt!” v ktorej predseda Smer-SD doc. Fico predkladá dôkazy, ktoré majú dokazovať daňové podvody, ktoré spáchal Igor Matovič, predseda OĽANO. Celá situácia sa mi zdá byť absurdná. Aspoň teda keď si to porovnám s daňovými zákonmi v Kanade. Google prekladač takto [...]

Milan Majerský

Majerský nechce na kandidátke Záborskej ľudí. KDH sa pripravuje na voľby samostatne

25.03.2023 15:59

Uviedol to predseda KDH po sobotnom zasadnutí Celoslovenskej rady.

Nord Stream

t-online: Na mieste explózií plynovodu Nord Stream operovali ruské vojenské lode

25.03.2023 15:40

Podľa webu t-online.de satelitné snímky ukazujú, že v noci 21. septembra vyplávali z ruskej námornej základne v Kaliningrade najmenej tri podozrivé lode.

Zelenskyj

Zelenskyj: Ukrajina nemôže začať protiofenzívu, čaká na muníciu

25.03.2023 15:15

Vyjadrenie prišlo v čase, keď správy z frontu v oblasti Bachmutu hovoria o zastavení ruského postupu a posilnení pozícií ukrajinských obrancov.

emil bocek

Zomrel Emil Boček, posledný z českých vojnových pilotov RAF

25.03.2023 14:48, aktualizované: 15:45

Zápas za slobodu bol pre neho výzvou v mene oboch národov.