Založ si blog

Koľko psychopatov sedí v Národnej rade Slovenskej republiky?

Podľa odbornej literatúry

Psychopatia je neuropsychiatrická porucha vyznačujúca sa nedostatočnými emocionálnymi reakciami, nedostatkom empatie a slabou kontrolou správania, čo zvyčajne vedie k pretrvávajúcej antisociálnej deviácii a kriminálnemu správaniu.

Psychopatia sa okrem iného prejavuje aj takýmito symptómami:

  • spoločensky nezodpovedným správaním
  • nerešpektovaním alebo porušovaním práv iných
  • neschopnosťou rozlišovať medzi dobrom a zlom
  • ťažkosťami s prejavovaním ľútosti alebo empatie
  • sklonom často klamať, manipulovať a ubližovať iným
  • opakujúcími sa problémami so zákonom
  • celkovým ignorovaním bezpečnosti a zodpovednosti

 

Sledovala som v priamom prenose v živom vysielaní 64. a 65. schôdzu NR SR.

***

Keď sa hovorilo v pléne o smrti generála Lučanského, tak sa poslankyňa Zemanová smiala.

Takže poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky sa počas zasadnutia NR SR, ktoré je v priamom prenose vysielané do celého sveta (a tak to aj má byť, že je to vysielané v priamom prenose do celého sveta), smeje, keď sa hovorí o úmrtí generála Lučanského v kolúznej väzbe. Táto poslankyňa NR SR (za stranu SaS) neprejavila  žiadnu empatiu, žiadnu ľútosť, žiadnu sebareflexiu, žiadnu zodpovednosť. Ukázala absenciu schopnosti rozlišovať medzi dobrom a zlom, absenciu spoločensky zodpovedného správania sa, ako aj demonštrovala nerešpektovanie a porušovanie práv iných.

***

Dnes sa zasa smial poslanec Benčík počas vystúpenia podpredsedu NR SR Jozefa Blanára:

No a teraz sa dostávam k tomu, čo som avizoval. To, že je to nadkvalifikované v uznesení o vznesení obvinenia voči Robertovi Ficovi, nehovoríme my, lebo vy to snažíte sa dať, že vy chránite a tak ďalej. Áno, chránime, lebo sme aj presvedčení o tom, ale zároveň sa stotožňujeme aj s odborníkmi, ktorí o tom hovoria. A jeden z tých odborníkov je práve dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského.
Pán Benčík, môžete sa rehotať, koľko chcete. To, že to povedal v rozhovore, jednoducho nijakým spôsobom nedokážete znížiť svojím spôsobom vašimi prejavmi neverbálnymi, pretože vám to nesedí.

***

Poslanci, ktorí sa takto správajú, do parlamentu NR SR, ani do iných volených funkcií, podľa môjho názoru nepatria. Psychológia a jej pridružené vedy, hlavne neuroveda, nás v ľudskom poznaní posunuli ďalej (čo zatiaľ právne a iné sociálne vedy nereflektovali). Pokiaľ budeme do volených funkcií voliť psychopatov bez empatie, tak sa ako spoločnosť neposunieme ďalej.

Keď už som spomenula neurovedu, dnes už je modernými technológiami dokázané, že podmienky aké sú v kolúznej väzbe (a nie iba pre Kaliňáka alebo prípadne Fica), sa de facto vyrovná fyzickému mučeniu. Že stres je spúšťačom mnohých chorôb je dnes už všeobecne známe.

Z čiste ľudského hľadiska zdravotný stav Róberta Fica je nie taký, aby zniesol takúto väzbu. Osobne si myslím, že by takúto väzbu neprežil.

***

Psychopati však nemajú problém niekomu svojím správaním spôsobiť smrť, je im to jedno. Preto môj názor je taký, že by sa malo zabrániť aby sa psychopati dostávali do volených funkcií, kde môžu rozhodovať o iných. Detto, je nie vhodné aby psychopati pracovali v pozíciách sudcov či podobných profesiách, kde reálne svojou absenciou empatie môžu reálne ublížiť iným.

***

Netvrdím, že poslankyňa Zemanová alebo poslanec Benčík sú psychopati, ale nad svojím správaním, keď sa vysmievajú zo smrti iného alebo keď sa vysmievajú z expertného názoru vzdelaného človeka, by sa mali zamyslieť.

***

Dnes je možné psychopatiu diagnostikovať, a ja si myslím, že ľudia s touto diagnózou by nemali kandidovať do verejných funkcií, alebo pracovať v profesiách, kde by mohli iným svojím správaním spôsobovať stres.

Zamyslel sa poslanec Benčík ako sa asi cítil docent Burda, keď sa z jeho odborného názoru smial v pléne NR SR? Zamyslela sa poslankyňa Zemanová, ako sa cítili pozostalí príbuzní generála Lučanského, keď sa z jeho smrti v pléne NR SR smiala?

Potulky okolo Ontárijského jazera

13.06.2022

Síce okolo Toronta nemáme kopce ako okolo Bratislavy (odkiaľ pochádzam) ale máme tu Ontárijské jazero aj s krásnymi scenériami. V tomto blogu sa chcem len podeliť s fotografiami z potuliek okolo Ontárijskeho jazera. Snímky sú zo Scarborough Bluffs. Tieto vznikli z mojich prechádzok so susedom, ktorý chodí prechádzať 94 ročnému susedovi psíka, ktorý je tu tiež na jednej z [...]

Netflix seriál Proces (The Trial)

08.06.2022

Seriál Proces je jeden zo seriálov na Netflix-e, ktorý sa mne osobne veľmi páčil. Dokonca som si ho pozrela viacej krát. Proces (The Trial) je príbeh o štátnej zástupkyni (prokurátorke) Elene, ktorá žaluje vrahyňu 17 ročnej mladej dievčiny na súde. V podstate celý príbeh je o súdnom pojednávaní tejto vrahyne. Na pozadí tohoto súdneho pojednávania sú výborne vykreslené [...]

Vraj je dnes deň Sklerózy Multiplex

27.05.2022

Citujem z článku: Prvým krokom je návšteva pacienta u svojho praktického lekára, ktorý ho odošle k neurológovi. „Tu hrá svoju rolu aj informovanosť populácie o výskyte takého zákerného ochorenia ako je SM. Až veľmi často sú pacienti ,hluchí‘ voči príznakom choroby svojho tela a príznaky podceňujú. Zlatým štandardom pri diagnostike a liečbe SM je [...]

Omša / Náboženstvo / Cirkev / Kázeň /

Dosť bolo bohorovnosti. Petícia žiada vyššie tresty pre kňazov, ktorí zneužívajú deti

05.07.2022 22:00

Dôvodom spustenia petícia sa stalo podmienečné odsúdenie kňaza Františka Ondreka, ktorý sexuálne zneužíval trinásťročné dievča. Pod petíciu sa podpísalo už vyše sedemtisíc ľudí.

ZSSR / Komunizmus / Kosák / Kladivo /

Súd v Ľvove zakázal činnosť Komunistickej strany Ukrajiny

05.07.2022 21:38

Súd tak vyhovel žiadosti ukrajinského ministerstva spravodlivosti, podľa ktorého predstavitelia strany podporovali proruských povstalcov na Donbase a podieľali sa na akciách, ktoré viedli k ruskej anexii polostrova Krym.

Mali / Afrika / Nepokoje / Vojak / Armáda /

Pri výbuchu míny na severe Mali zahynuli dvaja príslušníci misie OSN

05.07.2022 21:19

Obaja mŕtvi sú Egypťania. Ďalší piati vojaci utrpeli vážne zranenia.

Boris Johnson

Dvaja britskí ministri podali demisiu, nesúhlasia s vládou premiéra Johnsona

05.07.2022 20:37

Pozíciu britského premiéra Borisa Johnsona v poslednom období oslabila séria škandálov.

Zora Macko

Pohľad obyčajnej ženy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 223
Celková čítanosť: 1167625x
Priemerná čítanosť článkov: 5236x

Autor blogu