Založ si blog

Koľko psychopatov sedí v Národnej rade Slovenskej republiky?

Podľa odbornej literatúry

Psychopatia je neuropsychiatrická porucha vyznačujúca sa nedostatočnými emocionálnymi reakciami, nedostatkom empatie a slabou kontrolou správania, čo zvyčajne vedie k pretrvávajúcej antisociálnej deviácii a kriminálnemu správaniu.

Psychopatia sa okrem iného prejavuje aj takýmito symptómami:

  • spoločensky nezodpovedným správaním
  • nerešpektovaním alebo porušovaním práv iných
  • neschopnosťou rozlišovať medzi dobrom a zlom
  • ťažkosťami s prejavovaním ľútosti alebo empatie
  • sklonom často klamať, manipulovať a ubližovať iným
  • opakujúcími sa problémami so zákonom
  • celkovým ignorovaním bezpečnosti a zodpovednosti

 

Sledovala som v priamom prenose v živom vysielaní 64. a 65. schôdzu NR SR.

***

Keď sa hovorilo v pléne o smrti generála Lučanského, tak sa poslankyňa Zemanová smiala.

Takže poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky sa počas zasadnutia NR SR, ktoré je v priamom prenose vysielané do celého sveta (a tak to aj má byť, že je to vysielané v priamom prenose do celého sveta), smeje, keď sa hovorí o úmrtí generála Lučanského v kolúznej väzbe. Táto poslankyňa NR SR (za stranu SaS) neprejavila  žiadnu empatiu, žiadnu ľútosť, žiadnu sebareflexiu, žiadnu zodpovednosť. Ukázala absenciu schopnosti rozlišovať medzi dobrom a zlom, absenciu spoločensky zodpovedného správania sa, ako aj demonštrovala nerešpektovanie a porušovanie práv iných.

***

Dnes sa zasa smial poslanec Benčík počas vystúpenia podpredsedu NR SR Jozefa Blanára:

No a teraz sa dostávam k tomu, čo som avizoval. To, že je to nadkvalifikované v uznesení o vznesení obvinenia voči Robertovi Ficovi, nehovoríme my, lebo vy to snažíte sa dať, že vy chránite a tak ďalej. Áno, chránime, lebo sme aj presvedčení o tom, ale zároveň sa stotožňujeme aj s odborníkmi, ktorí o tom hovoria. A jeden z tých odborníkov je práve dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského.
Pán Benčík, môžete sa rehotať, koľko chcete. To, že to povedal v rozhovore, jednoducho nijakým spôsobom nedokážete znížiť svojím spôsobom vašimi prejavmi neverbálnymi, pretože vám to nesedí.

***

Poslanci, ktorí sa takto správajú, do parlamentu NR SR, ani do iných volených funkcií, podľa môjho názoru nepatria. Psychológia a jej pridružené vedy, hlavne neuroveda, nás v ľudskom poznaní posunuli ďalej (čo zatiaľ právne a iné sociálne vedy nereflektovali). Pokiaľ budeme do volených funkcií voliť psychopatov bez empatie, tak sa ako spoločnosť neposunieme ďalej.

Keď už som spomenula neurovedu, dnes už je modernými technológiami dokázané, že podmienky aké sú v kolúznej väzbe (a nie iba pre Kaliňáka alebo prípadne Fica), sa de facto vyrovná fyzickému mučeniu. Že stres je spúšťačom mnohých chorôb je dnes už všeobecne známe.

Z čiste ľudského hľadiska zdravotný stav Róberta Fica je nie taký, aby zniesol takúto väzbu. Osobne si myslím, že by takúto väzbu neprežil.

***

Psychopati však nemajú problém niekomu svojím správaním spôsobiť smrť, je im to jedno. Preto môj názor je taký, že by sa malo zabrániť aby sa psychopati dostávali do volených funkcií, kde môžu rozhodovať o iných. Detto, je nie vhodné aby psychopati pracovali v pozíciách sudcov či podobných profesiách, kde reálne svojou absenciou empatie môžu reálne ublížiť iným.

***

Netvrdím, že poslankyňa Zemanová alebo poslanec Benčík sú psychopati, ale nad svojím správaním, keď sa vysmievajú zo smrti iného alebo keď sa vysmievajú z expertného názoru vzdelaného človeka, by sa mali zamyslieť.

***

Dnes je možné psychopatiu diagnostikovať, a ja si myslím, že ľudia s touto diagnózou by nemali kandidovať do verejných funkcií, alebo pracovať v profesiách, kde by mohli iným svojím správaním spôsobovať stres.

Zamyslel sa poslanec Benčík ako sa asi cítil docent Burda, keď sa z jeho odborného názoru smial v pléne NR SR? Zamyslela sa poslankyňa Zemanová, ako sa cítili pozostalí príbuzní generála Lučanského, keď sa z jeho smrti v pléne NR SR smiala?

Kuffa nemá čo hľadať na poste štátneho tajomníka a nemá čo hľadať ani v žiadnej verejnej funkcii

22.11.2023

Mňa osobne obťažujú ľudia, ktorí svoje náboženské postoje vnucujú iným. A osobne, čo sa týka tých nábožensky založených, ja mám také skúsenosti, osobné skúsenosti, že sú to tí najamorálnejší ľudia; konkréte tí, ktorí tú tzv. svoju vieru VNUCUJÚ iným. To mám na mysli takých veriacich, s ktorými som mala do činenia osobne. Súdia. Posudzujú. Robia intrigy. [...]

Vedia vôbec redaktori v Pravde, čo je kultúra?

17.10.2023

Dnes ráno ma dorazil tento článok redaktoriek Heleny Dvořákovej, Zory Handzovej, a Kataríny Sedlákovej v denníku Pravda. A dorazili ma aj odpovede všetkých opýtaných “expertov” na kultúru. Úvodzovky na slovo expert som tam dala zámerne. Totiž, akosi sa mi zdá, že ani tie redaktorky ani tie “umelkyne” nemajú ani šajny o tom, čo vlastne kultúra je. *** Ja osobne sa [...]

Vládnuť by mali len pragmatickí ľudia, takí, ktorí netrpia osobnostnými poruchami

16.10.2023

V dennej tlači ma zaujala správa, že umelci či herci vraj podpísali nejakú petíciu proti Tomášovi Tarabovi, aby vraj nebol menovaný Ministrom kultúry Slovenskej republiky. Nejak ma napadlo, že úlohou hercov či umelcov je nie verejne komentovať kroky kreujúcej sa vlády, ktorá vzišla z demokratických a slobodných volieb. Okrem toho, podľa názoru niektorých ľudí či [...]

Kráľ na ťahu, relácia, ta3

Koalícia versus opozícia. Na ta3 sa odohrá súboj Tarabu a Takáča s Viskupičom a Čaučíkom

05.12.2023 08:45

V relácii Král na ťahu televízie ta3 v utorok o 21:15 sa opäť stretnú koaliční a opoziční politici.

parlament, PVV, rokovanie, Robert Fico, Peter Pellegrini, Milan Majerský, Tomáš Taraba

Parlamentný výbor nerokoval o vlkoch, chýbali poslanci. Taraba: Hanba opozície

05.12.2023 08:35

Na debatu o ochrane a budúcnosti vlka dravého sa nezišlo dostatok poslancov, parlamentný výbore preto nerokoval.

Nemecko, počasie, Mníchov, sneh, letisko

Počasie nerozlišuje medzi Západom a Východom. Zamrzlo Nemecko, zamrzla Moskva

05.12.2023 08:12

Nemecko je zasypané snehom, mníchovské letisko bolo odstavené pre poľadovicu. Aj Moskva zažíva pravú ruskú zimu.

MiG-29

Čakanie na F-16? Ukrajinci musia brániť nebo proti Rusom s tým, čo majú

05.12.2023 08:00

Stíhačky F-16 nezachránia svet, ale zmenia obraz vojny. Ukrajinci však zatiaľ musia bojovať najmä so strojmi MiG-29.