Založ si blog

Koľko psychopatov sedí v Národnej rade Slovenskej republiky?

Podľa odbornej literatúry

Psychopatia je neuropsychiatrická porucha vyznačujúca sa nedostatočnými emocionálnymi reakciami, nedostatkom empatie a slabou kontrolou správania, čo zvyčajne vedie k pretrvávajúcej antisociálnej deviácii a kriminálnemu správaniu.

Psychopatia sa okrem iného prejavuje aj takýmito symptómami:

  • spoločensky nezodpovedným správaním
  • nerešpektovaním alebo porušovaním práv iných
  • neschopnosťou rozlišovať medzi dobrom a zlom
  • ťažkosťami s prejavovaním ľútosti alebo empatie
  • sklonom často klamať, manipulovať a ubližovať iným
  • opakujúcími sa problémami so zákonom
  • celkovým ignorovaním bezpečnosti a zodpovednosti

 

Sledovala som v priamom prenose v živom vysielaní 64. a 65. schôdzu NR SR.

***

Keď sa hovorilo v pléne o smrti generála Lučanského, tak sa poslankyňa Zemanová smiala.

Takže poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky sa počas zasadnutia NR SR, ktoré je v priamom prenose vysielané do celého sveta (a tak to aj má byť, že je to vysielané v priamom prenose do celého sveta), smeje, keď sa hovorí o úmrtí generála Lučanského v kolúznej väzbe. Táto poslankyňa NR SR (za stranu SaS) neprejavila  žiadnu empatiu, žiadnu ľútosť, žiadnu sebareflexiu, žiadnu zodpovednosť. Ukázala absenciu schopnosti rozlišovať medzi dobrom a zlom, absenciu spoločensky zodpovedného správania sa, ako aj demonštrovala nerešpektovanie a porušovanie práv iných.

***

Dnes sa zasa smial poslanec Benčík počas vystúpenia podpredsedu NR SR Jozefa Blanára:

No a teraz sa dostávam k tomu, čo som avizoval. To, že je to nadkvalifikované v uznesení o vznesení obvinenia voči Robertovi Ficovi, nehovoríme my, lebo vy to snažíte sa dať, že vy chránite a tak ďalej. Áno, chránime, lebo sme aj presvedčení o tom, ale zároveň sa stotožňujeme aj s odborníkmi, ktorí o tom hovoria. A jeden z tých odborníkov je práve dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského.
Pán Benčík, môžete sa rehotať, koľko chcete. To, že to povedal v rozhovore, jednoducho nijakým spôsobom nedokážete znížiť svojím spôsobom vašimi prejavmi neverbálnymi, pretože vám to nesedí.

***

Poslanci, ktorí sa takto správajú, do parlamentu NR SR, ani do iných volených funkcií, podľa môjho názoru nepatria. Psychológia a jej pridružené vedy, hlavne neuroveda, nás v ľudskom poznaní posunuli ďalej (čo zatiaľ právne a iné sociálne vedy nereflektovali). Pokiaľ budeme do volených funkcií voliť psychopatov bez empatie, tak sa ako spoločnosť neposunieme ďalej.

Keď už som spomenula neurovedu, dnes už je modernými technológiami dokázané, že podmienky aké sú v kolúznej väzbe (a nie iba pre Kaliňáka alebo prípadne Fica), sa de facto vyrovná fyzickému mučeniu. Že stres je spúšťačom mnohých chorôb je dnes už všeobecne známe.

Z čiste ľudského hľadiska zdravotný stav Róberta Fica je nie taký, aby zniesol takúto väzbu. Osobne si myslím, že by takúto väzbu neprežil.

***

Psychopati však nemajú problém niekomu svojím správaním spôsobiť smrť, je im to jedno. Preto môj názor je taký, že by sa malo zabrániť aby sa psychopati dostávali do volených funkcií, kde môžu rozhodovať o iných. Detto, je nie vhodné aby psychopati pracovali v pozíciách sudcov či podobných profesiách, kde reálne svojou absenciou empatie môžu reálne ublížiť iným.

***

Netvrdím, že poslankyňa Zemanová alebo poslanec Benčík sú psychopati, ale nad svojím správaním, keď sa vysmievajú zo smrti iného alebo keď sa vysmievajú z expertného názoru vzdelaného človeka, by sa mali zamyslieť.

***

Dnes je možné psychopatiu diagnostikovať, a ja si myslím, že ľudia s touto diagnózou by nemali kandidovať do verejných funkcií, alebo pracovať v profesiách, kde by mohli iným svojím správaním spôsobovať stres.

Zamyslel sa poslanec Benčík ako sa asi cítil docent Burda, keď sa z jeho odborného názoru smial v pléne NR SR? Zamyslela sa poslankyňa Zemanová, ako sa cítili pozostalí príbuzní generála Lučanského, keď sa z jeho smrti v pléne NR SR smiala?

“Rozhľad” niektorýh poslancov NRSR, (totálna katastrofa),

28.02.2023

ktorí majú rozhodovať o de facto zatiahnutí Slovenska do vojny dodaním bojových stíhačiek Mig-29 na Ukrajinu. Ukážka, podľa môjho názoru, doslova sprostoti je názor Ondreja Dostála, poslanca NR SR za stranu SaS, ktorý v relácii TA3 z 24.2.2023 https://www.youtube.com/watch?v=EPX_dRyXZOQ, (od 6:28 minúty) porovnáva vojnový konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom takto: “… Nie je [...]

Ako to vyzerá, keď výchovu riadia liberálne orientované subjekty

14.02.2023

Z dnešných správ Toronte: https://www.cbc.ca/news/canada/toronto/teen-arrest-spadina-station-attack-1.6748341. V preklade, dvaja pubertiaci vo veku 15 a 16 rokov a jedno dievča vo veku 15 rokov porezali neznámu ženu do tváre počas hádky na stanici metra v Toronte. Toto je výsledok výchovy v torontských školách. Žiadny z týchto pubertiakov nemôže byť menovaný [...]

Absurdnosti daňových zákonov na Slovensku

15.01.2023

Počúvam tlačovú debatu Smer-SD, “TB: Tak ešte raz a pomaly – Matovič optimalizoval dane, to je fakt!” v ktorej predseda Smer-SD doc. Fico predkladá dôkazy, ktoré majú dokazovať daňové podvody, ktoré spáchal Igor Matovič, predseda OĽANO. Celá situácia sa mi zdá byť absurdná. Aspoň teda keď si to porovnám s daňovými zákonmi v Kanade. Google prekladač takto [...]

Trump, pence

Súd nariadil Penceovi vypovedať v kauze Trumpovej snahy zvrátiť voľby

28.03.2023 23:20

Bývalý americký viceprezident Mike Pence však nebude musieť odpovedať na otázky ohľadom svojich krokov v súvislosti s útokom na Kapitol.

zelenskyj ukrajina vojak

Zelenskyj pokračuje v návšteve oblastí postihnutých vojnou. Zašiel až k ruskej hranici

28.03.2023 21:12

Zelenskyj sa stretol s predstaviteľmi a obyvateľmi dvoch miest v Sumskej oblasti a s pohraničnou strážou v utajenej lokalite.

Katalin Novák

Maďarská prezidentka podpísala ratifikáciu vstupu Fínska do NATO

28.03.2023 20:46

Katalin Nováková súčasne vyjadrila nádej, že poslanci maďarského parlamentu čoskoro ratifikujú aj vstup Švédska do aliancie.

Francúzsko Paríž zamestnanci reformy dôchodky protest

Francúzsko zasiahla desiata vlna protestov. Nasadili rekordný počet policajtov

28.03.2023 20:16, aktualizované: 22:36

Počas ďalších masových protestov proti reforme dôchodkového systému vypukli v utorok v Paríži násilné strety medzi demonštrantmi a políciou.