Založ si blog

Koľko psychopatov sedí v Národnej rade Slovenskej republiky?

Podľa odbornej literatúry

Psychopatia je neuropsychiatrická porucha vyznačujúca sa nedostatočnými emocionálnymi reakciami, nedostatkom empatie a slabou kontrolou správania, čo zvyčajne vedie k pretrvávajúcej antisociálnej deviácii a kriminálnemu správaniu.

Psychopatia sa okrem iného prejavuje aj takýmito symptómami:

  • spoločensky nezodpovedným správaním
  • nerešpektovaním alebo porušovaním práv iných
  • neschopnosťou rozlišovať medzi dobrom a zlom
  • ťažkosťami s prejavovaním ľútosti alebo empatie
  • sklonom často klamať, manipulovať a ubližovať iným
  • opakujúcími sa problémami so zákonom
  • celkovým ignorovaním bezpečnosti a zodpovednosti

 

Sledovala som v priamom prenose v živom vysielaní 64. a 65. schôdzu NR SR.

***

Keď sa hovorilo v pléne o smrti generála Lučanského, tak sa poslankyňa Zemanová smiala.

Takže poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky sa počas zasadnutia NR SR, ktoré je v priamom prenose vysielané do celého sveta (a tak to aj má byť, že je to vysielané v priamom prenose do celého sveta), smeje, keď sa hovorí o úmrtí generála Lučanského v kolúznej väzbe. Táto poslankyňa NR SR (za stranu SaS) neprejavila  žiadnu empatiu, žiadnu ľútosť, žiadnu sebareflexiu, žiadnu zodpovednosť. Ukázala absenciu schopnosti rozlišovať medzi dobrom a zlom, absenciu spoločensky zodpovedného správania sa, ako aj demonštrovala nerešpektovanie a porušovanie práv iných.

***

Dnes sa zasa smial poslanec Benčík počas vystúpenia podpredsedu NR SR Jozefa Blanára:

No a teraz sa dostávam k tomu, čo som avizoval. To, že je to nadkvalifikované v uznesení o vznesení obvinenia voči Robertovi Ficovi, nehovoríme my, lebo vy to snažíte sa dať, že vy chránite a tak ďalej. Áno, chránime, lebo sme aj presvedčení o tom, ale zároveň sa stotožňujeme aj s odborníkmi, ktorí o tom hovoria. A jeden z tých odborníkov je práve dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského.
Pán Benčík, môžete sa rehotať, koľko chcete. To, že to povedal v rozhovore, jednoducho nijakým spôsobom nedokážete znížiť svojím spôsobom vašimi prejavmi neverbálnymi, pretože vám to nesedí.

***

Poslanci, ktorí sa takto správajú, do parlamentu NR SR, ani do iných volených funkcií, podľa môjho názoru nepatria. Psychológia a jej pridružené vedy, hlavne neuroveda, nás v ľudskom poznaní posunuli ďalej (čo zatiaľ právne a iné sociálne vedy nereflektovali). Pokiaľ budeme do volených funkcií voliť psychopatov bez empatie, tak sa ako spoločnosť neposunieme ďalej.

Keď už som spomenula neurovedu, dnes už je modernými technológiami dokázané, že podmienky aké sú v kolúznej väzbe (a nie iba pre Kaliňáka alebo prípadne Fica), sa de facto vyrovná fyzickému mučeniu. Že stres je spúšťačom mnohých chorôb je dnes už všeobecne známe.

Z čiste ľudského hľadiska zdravotný stav Róberta Fica je nie taký, aby zniesol takúto väzbu. Osobne si myslím, že by takúto väzbu neprežil.

***

Psychopati však nemajú problém niekomu svojím správaním spôsobiť smrť, je im to jedno. Preto môj názor je taký, že by sa malo zabrániť aby sa psychopati dostávali do volených funkcií, kde môžu rozhodovať o iných. Detto, je nie vhodné aby psychopati pracovali v pozíciách sudcov či podobných profesiách, kde reálne svojou absenciou empatie môžu reálne ublížiť iným.

***

Netvrdím, že poslankyňa Zemanová alebo poslanec Benčík sú psychopati, ale nad svojím správaním, keď sa vysmievajú zo smrti iného alebo keď sa vysmievajú z expertného názoru vzdelaného človeka, by sa mali zamyslieť.

***

Dnes je možné psychopatiu diagnostikovať, a ja si myslím, že ľudia s touto diagnózou by nemali kandidovať do verejných funkcií, alebo pracovať v profesiách, kde by mohli iným svojím správaním spôsobovať stres.

Zamyslel sa poslanec Benčík ako sa asi cítil docent Burda, keď sa z jeho odborného názoru smial v pléne NR SR? Zamyslela sa poslankyňa Zemanová, ako sa cítili pozostalí príbuzní generála Lučanského, keď sa z jeho smrti v pléne NR SR smiala?

Aký je rozdiel medzi komunistami, ktorí v 1986 zorganizovali prvomájový sprievod a organizátormi festivalu Pohoda v 2024?

13.07.2024

Lebo v oboch prípadoch sa hromadné akcie nemali konať. Akurát komunistov je dnes možné kritizovať ale organizátorov Pohody asi veľmi nie. (V minulosti som v diskusnom príspevku na Pravde skritizovala jednu učiteľku za to, že zobrala deti počas silného vetra na prechádzku a následne jedno dieťa zabil tuším konár zo stromu (podľa môjho názoru spolu s kriminálnym správaním [...]

Amorálnosť kanadských médií

07.07.2024

Aby som sa priznala, moc kanadské médiá nesledujem. Naozaj mi nemajú nič čo pozitívne ponúknuť. Ale posledné dni sa tieto médiá prepadli až popod dnúce dno. Keď totiž nejako náhodne zapnem rádio, napr. v aute, ihneď sa na mňa vyvalí spŕška amorálnosti. Predposledný piatok som chvíľku počúvala rádio, kým som šoférovala. Po celý čas rozoberali štrajk LCBO. LCBO [...]

Kam až vedie nenávisť Progresívneho Slovenska?

16.05.2024

Napriek tomu, že médiá tzv. hlavného prúdu masírujú verejnosť s tým, ako, citujem z jedného článku v Pravde, “Kým opozícia si uvedomila vážnosť situácie a zdržala sa slovnej agresivity, o niektorých koaličných politikoch sa to povedať nedá.” *** Neviem, či si niektorí novinári myslia o čitateľoch, že sú úplne blbí. Napríklad taká Iris Kopcsayová. [...]

borrell

Borrell v mene EÚ podporil verdikt súdu OSN v kauze izraelskej politiky. Židovský národ nie je okupant, bráni sa Netanjahu

20.07.2024 21:05

Vo svojom vyhlásení Borrel súčasne dodal, že stanovisko súdu "bude potrebné dôkladnejšie analyzovať, a to aj vzhľadom na jeho dôsledky pre politiku EÚ".

Motorkár, autonehoda pri Martine

Vážna nehoda pri Martine. Motorkára previezli s ťažkými zraneniami do nemocnice

20.07.2024 19:01

Z doposiaľ nezistených príčin došlo na ceste z obce Košťany nad Turcom do Martina k zrážke osobného automobilu a motocykla.

Robert Fico a Denys Šmyhal.

Fico Šmyhaľovi: Slovensko nemieni byť rukojemníkom ukrajinsko-ruských vzťahov. Kritizuje rozhodnutie Zelenského

20.07.2024 18:16, aktualizované: 18:36

Fico podľa úradu vlády v tejto veci komunikuje už niekoľko dní s relevantnými členmi vládneho kabinetu aj s predstaviteľmi maďarskej petrochemickej skupiny MOL.

Krasnodar, Rusko, protest

Kolaps v Krasnodare: Rusi vyšli do ulíc, starosta sa chcel pripútať k stĺpu. Umlčala ich až polícia

20.07.2024 18:02, aktualizované: 20:25

Problémy s elektrinou na juhu Ruska a na okupovanom ukrajinskom polostrove Krym sa začali 16. júla po skrate na Rostovskej jadrovej elektrárni.