Založ si blog

Res Ipsa Loquitur

Ako znalosť angličtiny tak aj správanie sa niektorých rodených kanaďaniek jednoducho nemá obdoby.

Mnohí imigranti, ktorí si z rôznych dôvodov urobili domov v Kanade si prinesú do Kanady aj svoj materský prízvuk. Ale ten si často krát prinesú spolu s vynikajúcou a inak s bechybnou angličtinou.

**********

Vlastne by som to až tak seriózne nemala brať, lebo niektoré kanaďanky sice vyrástli a možno sa aj narodili v Kanade alebo v severnej Amerike, ale ich priezvisko  pochádza napríklad z južného Talianska, napríklad z Kalábrie. Je to inak presne ten kraj odkiaľ pochádza aj slávna Ndragheta odnož, ‚Ndrangheta – Wikipedia. Z daného článku priamo vyplýva, že jedno jej chápadlo je pevne usadené aj priamo v Toronte. Toľko na okraj.

Vlastne, mafia má dosť stabilné postavenie v Kanade už dlhé roky. Strýko môjho manžela si lacno kúpil v 60-tych rokoch reštauráciu v Montreali. K jeho prekvapeniu, prišla mafia a nakázala mu odovzdať im výpalné o 10-tej hodine večer. On sa síce podvolil, ale až o 12 hodín. Dostal takú bitku, že zostal bezzubý a niekoľko týždňov v nemocnici. Žiadne policajné vyšetrovanie, každý sa vtedy bál vlády mafie. Aj toto je súčasť kanadskej histórie.

**********

Asi tajné služby v Kanade sú príliš vyťažené inými, dôležitejšími vecami a tak jej kontinuálna, dlhoročná prítomnosť mafie asi veľmi neprekáža. Zrejme sa podľa dnešných lokálnych politikov jedná len o nepodstatné ťaľafatky. Alebo ťahajú všetcia za jeden povraz. Veď, čo iné si môže človek pomyslieť o vrcholovom politikovi najľudnatejšej kanadskej provincie, keď táto provincia stále masmediálne reklamuje kasína, ktoré vlastní, a tiež alkohol, ktorého sa tu predá najviacej na celom svete.

**********

Ale vráťme sa ku gramatike. Lebo ‚Red Flag‘ je ‚RED FLAG‘. Keď je architekt drzý a navyše negramotný iliterát, to je jeden definitívny, a obrovský ‚red flag‘. Ako povedal svojho času fiktívny detektív Morse v jednom zo svojich seriálov, keď poučoval svojho inšpektora Lewisa: „Because it’s illiterate.“

 

Ukážka textu napísaného v angličtine, ktorý napísal iliterát.

Ukážka textu napísaného v angličtine, ktorý napísal iliterát.

V týchto pár riadkoch je toľko chýb, jednak gramatických, ale aj iných, že asi najjednoduchšie je ich označiť červene.

 

Autor daného textu evidentne neuznáva, resp. nepoužíva interpunkčné znamienka. Niečo to o tejto osobe hovorí. Za určitých okolností by sa dokonca mohlo jednať aj o prejav dysgrafie. (Netvrdím však, že je to aj tento konkrétny prípad.)

Prvej vete sa vôbec nedá rozumieť.

“Crew” je nesprávne zvolené slovo.

“job site” – nesprávne zvolené slová (aj keď sa tomu inak dá rozumieť), ale hlavne v anglickom jazyku máme tzv. ‚subject verb agreement‘. (Napríklad: „No one drinks.“)

“responsible” je v tomto kontexte nesprávne použité slovo.

“lots of work” – nesprávne.

“threw” – tomuto sa vôbec nedá rozumieť. Čo chcel autor týmto povedať?

“I heard your like a mother…” tomuto sa vôbec nedá rozumieť, čo chcel autor týmto povedať; keď už, tak sa píše “you’re” alebo “you are” a nie “your”..

Ani ďaľšej vete sa nedá rozumieť. V podstate je to celé “Pretty disaster”. V celom texte nie je jeden jediný riadok, v ktorom by nebola chyba.

Základné chyby v tomto texte sú do očí bijúce. „Elementary, my dear Watson,“ ako by povedal Sherlock Holmes.

**********

Každý si môže sám odpovedať na otázku, že ako by asi dopadla táto osoba na objektívnych  testoch z anglického jazyka? Vlastne, toto je názorná ukážka prečo kanadská vláda vždy otestuje všetkých uchádzačov o pozície v štátnej správe zo znalosti angličtiny, a to aj tých, ktorých rodný jazyk je angličtina. A toto je asi aj odpoveď na otázku, že prečo tu v štátnej správe pracuje toľko “imigrantov”. Lebo nerozhoduje to, kde sa kto narodil, či akú má farbu pleti, ale čo vie, čo vyštudoval, čo sa naučil.

 

**********

Tento text má však aj iný rozmer dokazujúci hlbokú amorálnosť autora. V danom kontexte zamestnávateľ alebo spíše riadnu pracovnú zmluvu alebo kontrakt, kde indikuje, koľko a za akých podmienok zamestnancovi zaplatí a čo konkrétne má zamestnanec urobiť. V tomto konkrétnom prípade autor má spústu “uncalled for” a nemiestnych komentárov (“get him on track”,  “he is lost at this moment”, “keep his mind occupied”), a je drzý, manipulatívny, a navyše aj agresívny.

Seriózny zamestnávateľ sa správa úplne inak.

**********

Otázka tiež može byť, že ako sa má zachovať osoba, ktorej bol tento vrcholne urážlivý, nevhodný a drzý text doručený?

 

Einstein vraj povedal,“Slabí ľudia sa mstia, silní odpustia, inteligentní ignorujú.” Lenže nie všetko je možné vždy odignorovať. Nie, keď ide o život.

Ja považujem Čaputovú za prekliatie Slovenska

10.05.2023

Osobne si myslím, že Čaputová je prekliatím Slovenska. Ja osobne ju nevidím ako prezidentku, ktorej by akokoľvek záležalo na občanoch Slovenska. Po prvé, Čaputová je pre mňa antitézou vlády ľudu. Ona pre mňa vlastne predstavuje prototyp diktátora. Lebo keby jej na ľudoch záležalo, tak by rešpektovala vôľu ľudu. Po druhé, keby Čaputovej čo i len trochu záležalo na [...]

Na inú nôtu v dnešnom svete: Neverím firme Basepaws, ktorá vraj vykonáva genetické testovanie mačiek.

30.03.2023

Neverím im, lebo neverím klamárom a podvodníkom a takým, čo majú bordel vo veciach. Na úvod by som rada prezentovala túto fotografiu môjho už zosnulého kocúra Snowy-ho. Čo z fotografie možno nie je vidno je, že srsť Snowyho nemala tzv. “undercoat”, slovník mi to preložil ako “podsadu”. Čo tiež nie je na fotografii vidno je, že Snowy nikdy nevážil viacej ako [...]

“Rozhľad” niektorýh poslancov NRSR, (totálna katastrofa),

28.02.2023

ktorí majú rozhodovať o de facto zatiahnutí Slovenska do vojny dodaním bojových stíhačiek Mig-29 na Ukrajinu. Ukážka, podľa môjho názoru, doslova sprostoti je názor Ondreja Dostála, poslanca NR SR za stranu SaS, ktorý v relácii TA3 z 24.2.2023 https://www.youtube.com/watch?v=EPX_dRyXZOQ, (od 6:28 minúty) porovnáva vojnový konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom takto: “… Nie je [...]

munícia, 155

Europoslanci schválili viac munície pre Ukrajinu

01.06.2023 13:16

Európsky parlament podporil návrh zákona na zvýšenie európskej výroby munície a rakiet.

izrael

Zomrela Izraelčanka, ktorá bola od bombového útoku v roku 2001 v kóme

01.06.2023 13:09

Chana Nachenbergová bol v pizzerii Sbarro s dvojročnou dcérou. Tá útok prežila bez zranení.

leopard 1

Švajčiarsky Ruag sa vzoprel vláde. Ukrajine chce poslať 96 vyradených Leopardov

01.06.2023 12:06

Tanky Švajčiarsko kúpilo z Talianska. Armáda ich chcela upraviť a ďalej predať alebo ich použiť na náhradné diely.

Polícia / Pomáhať a chrániť / Policajné auto /

Trojročný chlapec prežil pád z okna na štvrtom poschodí

01.06.2023 12:04

Chlapček dopadol priamo na chodník pred bytovým domom.