Založ si blog

Kolíková – politička bez empatie

Citujem z tlačovej konferencie 30. 12. 2020: Kolíková informuje o pokuse Lučanského o samovraždu, od 52:37

Ak človek dospeje k takémuto rozhodnutiu tak akokoľvek akékoľvek opatrenia urobíte tak vieme, že vlastne tomu nevieme úplne zabrániť preto o to viac je dôležité ak takúto vedomosť zbor má, že robí všetko preto, aby hmm tá osoba o tom neuvažovala a neurobila k tomu kroky, pretože hmm tie opatrenia, ktoré súvisia s prostriedkami tak tie sú vždy vykonané zo strany zboru aby k tomu ten priestor nebol ale skutočne tá vynaliezavosť by som povedala ľudí, ak k takémuto rozhodnutiu hmm sa odhodlajú tak je dá sa povedať, že nemá medze, že nedá sa tomu v plnosti zabrániť.

Môj názor, ako názor obyčajnej cítiacej ženy, je ten, že takúto vetu dokáže zo seba vysmoliť len osoba, ktorá nemá žiadnu empatiu, a ktorá nekoordinovane reční len preto, aby si zachránila tú stoličku, na ktorej sedí, v tomto prípade stoličku ministerky spravodlivosti. Na takejto stoličke by však nikdy nemal sedieť ani psychopat ani psychopatka, ktorá je nie schopná sa vcítiť do postavenia či situácie iného človeka. (Hoci keď sa človek pozrie troška do histórie napr. v stredoveku, tak v takýchto pozíciách vždy boli zamestnaní psychopati, ktorí napr. nemali problém poslať hoci 10 ročné dieťa na smrť obesením, či vyniesť rozsudok smrti nad ženou tak, že bude upálená za živa.) Pravda je, že nikdy by na stoličke ministerky spravodlivosti nemala sedieť osoba, ktorá obviňuje obeť zla. Možno v tomto prípade aj obeť trestného činu. Ministerka, ktorá nedokáže pochopiť, že rezort, za ktorý je ona zodpovedná, je priamo príčinou toho, čo sa stalo napríklad Milanovi Lučanskému (ale aj iným), či už to bola vraj samovražda alebo nie, na tú stoličku nepatrí. Na tejto stoličke by nikdy nemala sedieť osoba, ktorá toto nedokáže pochopiť, lebo nemá schopnosť sa vcítiť do iného, alebo inak povedané, lebo nemá žiadnu empatiu.

Nie je dôležité sa opičiť po USA, čo sa týka narábania s väznenými osobami. Je dôležité dodržiavať zákony, ale podľa mňa nie je napríklad dôležité zakaždým nasadzovať putá a dehumanizovať ľudí, ktorí z rôznych príčin spáchali hoci aj zlé skutky. Pre úplnosť, USA sú napríklad známe aj tým, že ženy, ktoré sú vo väzení rodia, či len do nedávna rodili, s putami, neviem, či len s putami na nohách alebo aj s putami na rukách, pričom takéto niečo je absolútnym porušením ľudských práv a jedná sa o dehumanizáciu danej osoby. Píšem to tu preto, lebo z toho, čo vidím, že sa dnes deje na Slovensku, zdá sa mi, že tu ide viacej o to, aby sa opičilo po tom, ako je to napr. v USA, a že tu vôbec nejde o to, aby sa veci zlepšili v zmysle našich kultúrnych hodnôt a dedičstva, mám na mysli konkrétne kresťanské tradície (avšak nie tie spojené s inkvizíciou, ktorú odobrila španielska kráľovná Izabela).

Podľa môjho názoru je potrebné zachovať každému človeku jeho ľudskú dôstojnosť.

***

Postoj ministerky spravodlivosti Slovenskej republiky, ktorým sa prezentovala v danej vete, ktorú som citovala tu vyššie, je totiž taký, že keď sa niekto rozhodne spáchať samovraždu, potom ako ho na dlhší čas úplne odizolujete od vonkajšieho sveta, tak sa mu v tom nijako nedá zabrániť.  Pod týmto úplným odizolovaním od vonkajšieho sveta mám na mysli zabránenie všetkým kontaktom s rodinou, nedoručenie pošty od rodiny, nepovolenie telefonátu ani manželke, prípadne deťom ani počas sviatkov rodiny, teda ani na Vianoce. Potom, ako človeka zavrie na 24 hodín do miestnosti rozmerov približne 2 krát 4 metre bez Internetu, televízora, či aspoň rádia, ako nejaké agresívne inak nezvládnuteľné zviera do klietky, lebo vraj prebieha vyšetrovanie o úplatku, ktorý vraj mal tento človek zobrať. Plus možno aj nejaká tá dehumanizácia vykonávaná “podľa zákona”.

Neviem, aké sú vedomosti z oblasti práva pani ministerky, či z vyšetrovania činu, z ktorého bol obvinený Lučanský. Ale mňa určite pani ministerka nepresvedčila, že takto sa dá budovať dôvera v právny štát, či v justíciu. Žiadna komisia ma potom, čo som toto videla, nepresvedčí, že právny štát sa dá vybudovať s takouto ministerkou spravodlivosti. (Pre úplnosť ani s takými, ktorí boli na danej stoličke pred ňou.)

Tu totiž nejde o to, čo povie nejaká komisia. Tu ide o fakt, že osobe v opatere štátu sa stalo, čo sa stalo. Že Lučanský je nie jediný, komu sa takéto niečo stalo je len priťažujúca okolnosť, nie ospravedlnenie. Tragédia je, že zodpovedné osoby vo funkciách sa zdá, že toto nechápu.

***

Na to, aby sa, podľa môjho názoru, dokázal prípadný úplatok v danej sume (okolo pol milióna eurs), na to naozaj netreba dávať nikoho do kolúznej väzby. V právnom štáte si nemyslím, že možno niekoho odsúdiť za branie úplatku v takejto sume bez toho, aby sa takáto suma nedala dokázať inak ako výpoveďami kajúcnikov, ktorí za tieto výpovede behajú po slobode. Napríklad si neviem predstaviť, že by dnes niekto kupoval nehnutelnosť s kufríkom bankoviek a nie bankovým prevodom. Neviem si predstaviť, že by niekto mohol len tak vložiť na účet pol milióna v bankovkách bez toho, aby o tom zostali hmatateľné a nezmazateľné stopy. Z takýchto dôvodov absolútne nechápem, čím bola odôvodnená takáto kolúzna väzba. Ale v tomto kontexte nechem ísť do hĺbky a poukazujem len na absurdnosti. Pretože podľa môjho názoru sa absurdnosťami nedá vybudovať právny štát.

Zlyhaním právneho štátu je aj systém, kde zodpovední predstavitelia dokážu de facto len sucho skonštatovať, že, “v minulom roku si siahlo na život x odsúdených”, resp. “ v minulom roku si siahlo na život y ľudí v kolúznej väzbe” a tak ďalej.

Sucho konštatovať, že si na život siahol človek, ktorý nemá umožnené žiadne kontakty s vonkajším svetom a je zavretý v miestnosti rozmerov približne 2 krát 4 metre, a že sa tomu nedalo nijako zabrániť, lebo sa daný človek rozhodol siahnuť si v takýchto podmienkach na život, je dôkazom absencie empatie a je to psychopatické. Môj názor je, že psychopati do verejných funkcií nepatria.

Okrem toho, doba sa mení. Kým kedysi ľudia nemali veľa informácií, v dnešnej dobe sme presýtení informáciami a naše mozgy sa tejto realite prispôsobili. Preto dnes odrezať človeka od všetkých informácií a kontaktov sa dá považovať za neľudské zaobchádzanie a týranie v rozpore s článkom 3 Európskemu dohovoru o ľudských právach, citujem:

Nikoho nemožno mučiť alebo podrobovať neľudskému alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu.”

Právny štát nikdy nevybudujeme s ľudmi vo vysokých funkciách, ktorí nie sú schopní empatie. Dúfam, že takéto časy, keď tieto funkcie ovládali psychopati (ktorí v minulosti nemali problém odsúdiť na smrť dieťa obesením či odsúdiť ženu na smrť upálením za živa, dnes úplným odizolovaním človeka od spoločnosti uzavretím do malej miestnosti na 24 hodín denne) budú čoskoro minulosťou.

Len pre úplnosť dodávam, že neschvaľujem ani prístup aký mal Václav Havel, ktorý prepustil v amnestii ťažkých kriminálnikov, ktorí nemali byť prepustení na slobodu, a ktorí následne páchali ďaľšie ťažké trestné činy.

Je novodobý liberalizmus nástroj pro-ruskej propagandy?

23.10.2022

Keď si občas prečítam dennú tlač, a to je úplne jedno ktorú, tak mi to jednoducho nerobí dobre. Všetko mi pripadá, že je naopak. Biele je čierne a čierne je biele. Je v tom nejaký chaos. Pred nejakým časom som sa dostala k prednáškam Yuri Bezmenova na Youtube. Yuri Bezmenov bol novinár z bývalého Sovietskeho zväzu a bývalý KGB agent, ktorý dezertoval do Kanady, [...]

Vraj vodič zadržaný s 3. 04 promile alkoholu v krvi zomrel v cele policajného zaistenia

11.10.2022

V článku som sa dočítala o ďaľšom zbytočnom úmrtí v cele policajného zaistenia. Asi slovenskí policajti sú nie spôsobilí vykonávať riadne svoju profesiu, keď nevedia, že keď dajú človeka s takýmto objemom alkoholu v krvi, že je celkom reálne, že im v cele zomrie. Toto bola predvídateľná udalosť. Človek môže zomrieť na akútny dôsledok otravy alkoholom z [...]

Ako si poradiť s alkoholom za volantom?

10.10.2022

Niektorí apelujú na zvyšovanie trestov. Ja si myslím, že takéto myslenie je nesprávne a hypokritické. Pretože alkohol je všade veľmi ľahko dostupný. Pretože naše sociálne zvyklosti sú také, že alkohol sa podáva všade, že mnohí si nedokážu predstaviť žiadnu oslavu bez alkoholu. Alkohol sa podáva, až na vzácne výnimky, v každej reštaurácii, všade. V každom [...]

polícia, policajná páska

Na D1 na vjazde do Bratislavy zo Senca sa zrazili štyri autá

05.12.2022 08:38, aktualizované: 09:12

Vodiči sa zdržia v kolónach zhruba 15 minút.

vojna na ukrajine, tank, bachmut

Kvíz: Čo viete o ruskej agresii na Ukrajine? Otestujte sa

05.12.2022 07:45

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu prešlo už viac ako deväť mesiacov. Otestujte sa - čo všetko viete o tom, čo súvisí s touto vojnou?

Bojová stíhačka / F-35A /

Nemci varujú pred nákupom stíhačiek F-35 v USA, vidia v tom značné riziká

05.12.2022 07:30

Vyplýva to z dôverného listu rozpočtovému výboru Spolkového snemu (Bundestag), ktorý má k dispozícii agentúra AFP.

Koronavírus / Covid / Čína /

Čínsky infektológ: Je čas zmeniť klasifikáciu ochorenia COVID-19

05.12.2022 06:58

Zmena klasifikácia COVID-19 ako vážnej nákazlivej choroby by mala za následok zmiernenie prísnych protiepidemických opatrení.

Zora Macko

Pohľad obyčajnej ženy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 234
Celková čítanosť: 1237969x
Priemerná čítanosť článkov: 5290x

Autor blogu