Založ si blog

Som zdesená z toho, čo predviedli v prípade Lučanského

Čo predviedli všetcia.

Refresher uviedol, citujem:

Psychológ, ktorý konštatoval, že Milan Lučanský nemal samovraždené sklony, má 24-ročnú prax. Naposledy navštívil policajného exprezidenta v deň pokusu o samovraždu okolo 13:00. Lučanský sa o samovraždu pokúsil o pár hodín na to, našli ho o 16:39 pri výdaji večere.

Následne sa vyšetruje všetko dookola, ale nikde som nezachytila, že by vyšetrovali profesionálnu schopnosť daného psychológa rozpoznať, či niekto naozaj má samovražedné sklony alebo nie.

Profesionálny psychológ s vraj 24 ročnou praxou musí, podľa môjho názoru, dokázať odlíšiť toho, koho vyšetruje. Inak sa bude správať niekto, kto bol jedným z najmocnejších mužov v štáte vo veľmi zodpovednej a exponovanej funkcii  a inak sa bude správať bežný človek, šedá myška. Aspoň ja si tak myslím.

A tiež si myslím, že fakt, že niekto bol jeden z najmocnejších mužov v štáte vo veľmi zodpovednej a exponovanej funkcii ešte nemôže byť indikátorom toho, že daný subjekt nebude trpieť depresiou alebo podobnými stavmi, že nepotrebuje lieky a všetko.

Ak psychológ nemôže so 100% istotou určiť, že daný subjekt nemá samovražedné sklony a že netrpí depresiou, tak, poďla môjho názoru, musí každého, kto sa ocitol v takej životnej kríze ako Lučanský konštatovať, že je tu reálna hrozba samovraždy. Ak tak neurobí, tak podľa môjho názoru ide o veľmi hrubé profesionálne zlyhanie a za takéto profesionálne zlyhanie by mali nasledovať konsekvencie až v podobe odobratia profesionálnej licencie.

Mňa ako obyčajnú ženu dokážu takíto “profesionáli” z oblasti psychológie/psychiatrie, ktorí následne, keď príde k nešťastiu sa zmôžu len na výhovorky, riadne nasrdiť. A nejde tu o prvý takýto prípad. Prípadov, keď človek v opatere psychológa / psychiatra spáchal samovraždu či vraždu alebo iný trestný čin je na Slovensku veľa. A ja osobne som toho názoru, že takýchto prípadov je na Slovensku veľa aj preto, lebo kedysi sa na psychológiu v podstate nedalo dostať inak ako za úplatok tým, ktorí tento odbor vyučovali. A toto sú potom dôsledky. Vraj 24 ročná prax. Ale aká prax? Lebo v prípade psychológie sa nejedná o exaktnú vedu. Takže v prípade profesií ako psychológ sa nedá konštatovať, že niekto je expert len preto, lebo má 24 ročnú prax. Možno mal tento expert psychológ len šťastie a možno v jeho dovtedajšej práci nemal žiadne náročnejšie či zvučnejšie prípady a tak sa jeho profesionálna nechopnosť proste neukázala skôr.

***

Ďalej, v médiách sa to hemží vyhláseniami, že Zbor väzenskej a justičnej stráže vraj nepochybil a že Lučanského kontrolovali každých 30 minút. Dobre. Ale mne sa zdá, že v dnešnej dobe takáto kontrola každých 30 minút vo väzenskej cele nezaručuje, že sa niekto nepokúsi o samovraždu a nedokoná ju. Nejako sa mi zdajú byť takéto opatrenia nie dostatočné.

Podľa môjho názoru by sa malo skontrolovať, či takéto opatrenia, ako kontrola každých 30 minút v cele, v prípade takéhoto človeka ako Lučanský sú adekvátne. A vlastne ani nechápem, že prečo napríklad Pavol Rusko nebol väznený a v jeho prípade stačil náramok na nohe?

A keď už mal byť väznený, prečo musel byť väznený v Prešove a prečo nie bližšie k jeho bydlisku a tak, aby ho mohla navštíviť aspoň počas sviatkov rodina. Nejako nerozumiem tomu, o čo tu konkrétne malo ísť? O prevenciu toho, aby Lučanský mohol ovplyvňovať vyšetrovanie alebo o to, aby ho psychicky úplne zlomili?

***

Ja osobne neobhajujem Lučanského a ani sa nemôžem nijako vyjadriť k tomu, či spáchal to, za čo sa ocitol vo väzbe alebo nie. Len sa mi zdajú byť niektoré okolnosti okolo jeho smrti a zaobchádzania s nim veľmi divné. A tiež sa mi zdajú byť veľmi divné, až podozrivé rôzne vyhlásenia od kompetentných, že Zbor väzenskej a justičnej stráže nepochybil a zároveň, že sa okolnosti jeho smrti ešte len vyšetrujú. Teda výsledok vyšetrovania viem predtým, ako sa niečo vyšetrilo, či ako mám tieto rôzne vyhlásenia napr. Milana Ivana či Márie Kolíkovej rozumieť?

***

V každom prípade to celé vyzerá blbo. Proste mi to pripadá tak, že ministerka spravodlivosti akosi nezvláda svoju funkciu a že volanie opozície po jej odstúpení nie je celkom bez indikácií.

***********


Aktualizované 22:07, 30. decembra 2020:

Pre tých, ktorí už teraz vykrikujú, že Lučanský bol zavraždený, lebo sa vraj nemohol takto obesiť. Nuž toto je síce scéna z filmu (Norimberg trial), ale ak by sa to tak nejako nebolo bývalo vtedy stalo, asi by to do tohoto filmu neboli bývali dali. Scéna, kde je zobrazené, ako sa mal obesiť Robert Ley Robert Ley – Wikipedie (wikipedia.org) je zobrazená na 41:34 a nasl. sekundy z filmu.

Ley byl očividně pobouřen tím, že je považován za válečného zločince. Před soudem Mezinárodním vojenským tribunálem v samovazbě v Norimberku spáchal sebevraždu poté, co si roztrhal spodní prádlo a oběsil se ve své cele vsedě na záchodě na provazu vlastnoručně vyrobeném z textilních součástek.

 

Poznámka 2: Čo to má byť akože rýchla zdravotnícka pomoc, ktorej trvá dvadsať minút prísť na miesto? Pre porovnanie, keď som volala záchranku tu v Toronte  v 2017 k mojej svokre, tak do 5 minút tu boli.

Je novodobý liberalizmus nástroj pro-ruskej propagandy?

23.10.2022

Keď si občas prečítam dennú tlač, a to je úplne jedno ktorú, tak mi to jednoducho nerobí dobre. Všetko mi pripadá, že je naopak. Biele je čierne a čierne je biele. Je v tom nejaký chaos. Pred nejakým časom som sa dostala k prednáškam Yuri Bezmenova na Youtube. Yuri Bezmenov bol novinár z bývalého Sovietskeho zväzu a bývalý KGB agent, ktorý dezertoval do Kanady, [...]

Vraj vodič zadržaný s 3. 04 promile alkoholu v krvi zomrel v cele policajného zaistenia

11.10.2022

V článku som sa dočítala o ďaľšom zbytočnom úmrtí v cele policajného zaistenia. Asi slovenskí policajti sú nie spôsobilí vykonávať riadne svoju profesiu, keď nevedia, že keď dajú človeka s takýmto objemom alkoholu v krvi, že je celkom reálne, že im v cele zomrie. Toto bola predvídateľná udalosť. Človek môže zomrieť na akútny dôsledok otravy alkoholom z [...]

Ako si poradiť s alkoholom za volantom?

10.10.2022

Niektorí apelujú na zvyšovanie trestov. Ja si myslím, že takéto myslenie je nesprávne a hypokritické. Pretože alkohol je všade veľmi ľahko dostupný. Pretože naše sociálne zvyklosti sú také, že alkohol sa podáva všade, že mnohí si nedokážu predstaviť žiadnu oslavu bez alkoholu. Alkohol sa podáva, až na vzácne výnimky, v každej reštaurácii, všade. V každom [...]

Eduard Heger, Boris Kollár, Peter Pčolinský

Hra o moc sa začala. Hegerova vláda stojí na nášľapných mínach, jej osud je v rukách niekoľkých poslancov

05.12.2022 10:00

Hlasovanie o odvolávaní premiéra Eduarda Hegera nie je jediná nášľapná mína, ktorej menšinová vláda aktuálne čelí a na ktorej môže padnúť.

sloviansk

Na letisko Engels dopadol dron, Rusi zrejme prišli o bombardéry. Pri Riazani vybuchla cisterna

05.12.2022 09:24

Videozáznam z údajného útoku dronu na letisko Engels podľa servera Meduza zverejnil poradca ukrajinského ministra vnútra Anton Heraščenko.

polícia, policajná páska

Na D1 na vjazde do Bratislavy zo Senca sa zrazili štyri autá

05.12.2022 08:38, aktualizované: 09:12

Vodiči sa zdržia v kolónach zhruba 15 minút.

vojna na ukrajine, tank, bachmut

Kvíz: Čo viete o ruskej agresii na Ukrajine? Otestujte sa

05.12.2022 07:45

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu prešlo už viac ako deväť mesiacov. Otestujte sa - čo všetko viete o tom, čo súvisí s touto vojnou?

Zora Macko

Pohľad obyčajnej ženy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 234
Celková čítanosť: 1237986x
Priemerná čítanosť článkov: 5291x

Autor blogu