Založ si blog

Blíži sa 75. výročie Smrečanov v ohni – tragédia o ktorej málokto vie či počul

Smrečany sú dedinka vzdialená asi 4 kilometre severne od Liptovského Mikuláša. O 6-tej ráno v sobotu dňa 28. októbra 1944 bolo obyvateľstvo Smrečian streľbou nemeckých okupantov vyštvané z domov. Zapálili niekoľko domov, v ktorých boli ľudia aj deti a v ktorých uhorel dobytok. Ľudí násilím vyhnali doprostred dediny. Oddelili mužov od žien a postavili ich do trojradu. Oznámili im, že každý desiaty bude zastrelený.

Mala to byť pomsta za to, že partizáni zastrelili na nižnom konci Smrečian nemeckého veliteľa.

Zdroje uvádzajú, že za ľudí začal orodovať farár Juraj Kušnír a Dr. Ján Matejka. Niekto dokázal privolať pomoc z Liptovského Mikuláša, konkrétne Okresného náčelníka Hubu, Dr. Rajniaka, Dr. Terena, Ivana Schavernocha, z Beňadikovej Arpáda Kysselyi a iných. Títo dokázali prehovoriť Nemcov a vraj dokázali nevinu týchto ľudí.  Ľudí rozpustili s tým, aby išli hasiť. Napriek tomu, že privolaná pomoc z Liptovského Mikuláša vraj zachránila Smrečany pred totálnym vyhladením, veľa domov zhorelo do tla aj s dobytkom.

***

V článku z Tatranského Slováka je uvedené, že mnohé rodiny následne dlho trpeli, pretože nedostali pomoc, ktorú vtedy potrebovali, keď im uhoreli domy. Nemali vraj material na stavbu domov, vraj sa tlačilo niekoľko rodín v jednom dome.

Včlánku sa ďalej opisuje, že pri tejto tragédii zastrelili guľometom dieťa v náručí matky, s ktorým ona utekala preč. Jej dieťatku prestrelili hlavičku.  Jedného starca vraj ubili puškami, keď orodoval aby mu nezapálili dom. Z iného domu vybehla matka s dvojmesačným dieťatom v náručí, zasiahli ju guľky nemeckých okupantov, sotva urobila pár krokov. Z jedného domu museli vyniesť bezvládnu ženu z postele.

***

V Smrečanoch k 50. výročiu k tejto udalosti postavili pomník.

 

Myslím si však, že je to málo. Môj názor je, že túto strašnú tragédiu by sme si mali tento rok pripomenúť všetcia.

 

ZDROJ:

1.       Článok z Tatranského Slováka (nemám dátum, len sken článku)

2.       Zita Žiaranová: Spomienky a odkazy doktora Ruda Rajniaka, Tranoscius 1999

3.       Spomienky už nebohej dcéry Ivana Schavernocha, čo jej on o tejto udalosti porozprával

 

V ďaľšom blogu zverejním ďakovný list, ktorý dostala už dnes nebohá dcéra Ivana Schavernocha od obyvateľov v Smrečanoch pri príležitosti odhalenia pamätnej tabule k 50. výročiu tejto udalosti.

 

(PS: Do diskusie pod článkom sa nemôžem teraz zapojiť.)

Absurdnosti daňových zákonov na Slovensku

15.01.2023

Počúvam tlačovú debatu Smer-SD, “TB: Tak ešte raz a pomaly – Matovič optimalizoval dane, to je fakt!” v ktorej predseda Smer-SD doc. Fico predkladá dôkazy, ktoré majú dokazovať daňové podvody, ktoré spáchal Igor Matovič, predseda OĽANO. Celá situácia sa mi zdá byť absurdná. Aspoň teda keď si to porovnám s daňovými zákonmi v Kanade. Google prekladač takto [...]

Osem 13 až 16 ročných dievčat v Toronte v nedeľu, 18. decembra 2022, krátko po polnoci spoločne zavraždili 59 ročného muža

21.12.2022

Priznám sa, že ma dnes dorazili lokálne správy tu v Toronte. Vraj osem dievčat vo veku 13 až 16 rokov spoločne zavraždili 59 ročného muža. Nechápem, ako sa toto môže stať kdekoľvek na svete a už tobôž nie v jednej najvyspelejšej, najdemokratickejšej, na život jednej z najlepších krajín na svete, v liberálnej demokracii; aspoň tak hovoria o Kanade. V tejto vraj úžasnej [...]

Je novodobý liberalizmus nástroj pro-ruskej propagandy?

23.10.2022

Keď si občas prečítam dennú tlač, a to je úplne jedno ktorú, tak mi to jednoducho nerobí dobre. Všetko mi pripadá, že je naopak. Biele je čierne a čierne je biele. Je v tom nejaký chaos. Pred nejakým časom som sa dostala k prednáškam Yuri Bezmenova na Youtube. Yuri Bezmenov bol novinár z bývalého Sovietskeho zväzu a bývalý KGB agent, ktorý dezertoval do Kanady, [...]

petr pavel eva pavlová

Český politológ: Nový prezident Pavel má na to, aby spojil rozdelenú spoločnosť

28.01.2023 22:01

Pavel zvíťazil v druhom kole prezidentských volieb v konečnom súčte o viac ako 16 percentuálnych bodov.

Petr Pavel, víťaz českých prezidentských volieb

Pavel zatelefonuje Zelenskému. Chce ísť na Ukrajinu s Čaputovou

28.01.2023 21:52

Novozvolený český prezident Petr Pavel v nedeľu zatelefonuje ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému. Chystá sa ho aj navštíviť.

pavel pavlová

Budúca prvá dáma Českej republiky je podplukovníčka, ktorá študovala na Slovensku

28.01.2023 17:45

Pavlová bola profesionálna vojačka. Je podplukovníčka vo výslužbe.

Lukáš Kyselica, Boris Kollár, parlament, NR SR, Peter Pčolinský

Ďalšie snahy Sme rodina i ĽS NS. Meniť chcú ústavu a podmienky referenda. Sú to „jatky populizmu“, tvrdí politológ

28.01.2023 16:00

Zdá sa, že sa so zmenami ústavy roztrhlo vrece. Len pred týždňom si poslanci schválili jednu zmenu a už sú na stole ďalšie.