Založ si blog

Dohovor Organizácie Spojených národov proti korupcii

Dňa 31. októbra 2003 bol v New Yorku prijatý Dohovor Organizácie Spojených národov proti korupcii. V mene Slovenskej republiky bol tento dohovor podpísaný 9. decembra 2003 a pre Slovenskú republiku nadobudol platnosť 1. júla 2006.

Text celého dohovoru v slovenskom jazyku možno nájsť na tejto webstránke:

 

V tomto dohovore je v článku 32 výslovne uvedené:
“    1. Každý štát, zmluvná strana, prijme v súlade so svojím vnútroštátnym právnym poriadkom a v rámci svojich možností vhodné opatrenia zamerané na poskytnutie účinnej ochrany pred prípadnou odplatou alebo zastrašovaním svedkov alebo znalcov, ktorí poskytujú svedectvo v súvislosti s trestnými činmi podľa tohto dohovoru, a prípadne aj ich rodinným príslušníkom a iným blízkym osobám.

  1. Opatrenia ustanovené v odseku 1 tohto článku môžu zahŕňať bez toho, aby boli dotknuté práva obvineného vrátane jeho práva na riadny proces, najmä

(a) prijatie postupov na fyzickú ochranu takých osôb, najmä zabezpečiť ich presťahovanie podľa potreby a možností a umožniť tam, kde je to vhodné, nezverejňovanie alebo obmedzené zverejňovanie informácií týkajúcich sa ich totožnosti a miesta ich pobytu,

(b) stanovenie pravidiel týkajúcich sa predkladania dôkazov, ktoré svedkom a znalcom umožnia vypovedať spôsobom zabezpečujúcim ich ochranu, najmä umožniť poskytnutie svedectva prostredníctvom komunikačných technológií, akými sú videokonferencie alebo iné vhodné prostriedky.


  1. Každý štát, zmluvná strana, umožní v súlade so svojím vnútroštátnym právnym poriadkom, aby sa v príslušných štádiách trestného konania proti páchateľom uvádzali a zohľadňovali aj názory a obavy obetí tak, aby sa to nedotklo práva na obhajobu.“

***

Dnes som si vypočula podcast Moniky Tódovej, kde od približne 21:45 minuty Monika vysvetľuje, že informácie (napríklad o utajenom svedkovi a podobne) zverejňujú s veľkým časovým odstupom.

***

V tlači som zachytila aj vyhrážky prokurátora, že zo svedka sa môže stať obvinený a podobne. Len pre úplnosť. Prokurátor je “verejný činiteľ “ aj pre účely tohoto dohovoru. Nebudem tu opisovať celý text tohoto dohovoru, koniec koncov som dala link.

***

Monika Tódová zverejnila identitu utajeného svedka. Publikovanie mena utajeného svedka v dennej tlači sa mne osobne nezdá byť to, k čomu sa Slovenská republika podpisom daného dohovoru zaviazala. Podľa mne dostupných informácií dodnes nebolo začaté žiadne trestné konanie v tejto súvislosti, čo si myslím, že nie je v súlade s literou zákona a ani s týmto dohovorom.

***

Ja sa teraz pýtam, že či si Slovenská republika robila srandu, keď podpísala tento dohovor o korupcii?

Ak Slovenská republika to myslí vážne s bojom proti korupcii, tak sa musí začať adekvátne tomu správať. Niekedy psovi, ktorý hryzie treba dať náhubok. Niekedy treba dať náhubok aj novinárom, ktorí sa nevedia vmestiť do vlastnej kože. Pretože ako všetko na tomto svete, aj sloboda médií má svoje mantinely.

 

 

Dodatok: V tejto súvislosti si myslím, že by sa mala pohybovať aj prezidentka Slovenskej republiky. Tá totiž v zmysle Článku 102 Ústavy Slovenskej republiky zastupuje Slovenskú republiku navonok. Preto by ju malo, podľa môjho názoru, zaujímať prečo Slovenská republika ukazuje dlhý nos medzinárodným dohovorom, ktoré sa zaviazala dodržiavať.

Prečo ma dnes rozčúlila do krajnosti relácia Dopoludnie na Infovojne

11.10.2019

Nemyslím si totiž, že dať možnosť komukoľvek rozprávať svoje názory do éteru je šťastné. Napríklad, keď Infovojna dáva priestor antivakcinárom (piatok, 11. októbra 2019, Dopoludnie na viac »

Ako je možné, že prokuratúra nekoná v kauze CBA a jej konatelia nie sú za mrežami?

06.10.2019

V rôznych sociálnych sieťach čítam, že ľudia nedostali výplaty ešte ani za august a že vraj CBA musí uprednostniť banky ako záložných veriteľov. Niekde som čítala, že ľuďom boli strhnuté viac »

V čom sa odlišuje strana SMER od mnohých ostatných (môj pohľad)

29.09.2019

V týchto dňoch veľa počujem rôzne komentáre rôznych analytikov ohľadne toho, že Róbert Fico nefiguruje na prvom mieste na kandidátke SMER-u. Akosi za Slovenský fenomén politických strán viac »

Miloš Zeman / ústavná žaloba /

Zemana hospitalizujú v pražskej vojenskej nemocnici

16.10.2019 23:10

Na Twitteri to v stredu napísal hovorca Pražského hradu Jiří Ovčáček s tým, že pôjde o rekondičný pobyt, ktorý potrvá najviac do nedele.

súd / spor / parkovanie / Košice /

Podľa súdu je zmluva medzi Košicami a súkromnou parkovacou firmou neplatná

16.10.2019 18:22, aktualizované: 19:22

O neplatnosti nájomnej zmluvy o parkovaní z roku 2012 medzi mestom Košice a spoločnosťou EEI rozhodol v stredu Okresný súd Košice I.

SAS / Nominačný kongres strany

Sulík pozval lídrov demokratickej opozície na pracovné stretnutie

16.10.2019 18:10

Témou má byť možný spoločný postup demokratickej opozície pri kauze Gorila či spoločné aktivity k výročiu Nežnej revolúcie.

peniaze, mena, euro, česká koruna

Koalícia našla 100 miliónov. Zdaní banky

16.10.2019 18:00

Koaličná rada našla riešenie, ako znížiť rozpočtovú sekeru. Prichádzajúci sociálny balíček majú zaplatiť domáce banky.

Zora Macko

Pohľad obyčajnej ženy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 72
Celková čítanosť: 249201x
Priemerná čítanosť článkov: 3461x

Autor blogu