Založ si blog

Dohovor Organizácie Spojených národov proti korupcii

Dňa 31. októbra 2003 bol v New Yorku prijatý Dohovor Organizácie Spojených národov proti korupcii. V mene Slovenskej republiky bol tento dohovor podpísaný 9. decembra 2003 a pre Slovenskú republiku nadobudol platnosť 1. júla 2006.

Text celého dohovoru v slovenskom jazyku možno nájsť na tejto webstránke:

 

V tomto dohovore je v článku 32 výslovne uvedené:
“    1. Každý štát, zmluvná strana, prijme v súlade so svojím vnútroštátnym právnym poriadkom a v rámci svojich možností vhodné opatrenia zamerané na poskytnutie účinnej ochrany pred prípadnou odplatou alebo zastrašovaním svedkov alebo znalcov, ktorí poskytujú svedectvo v súvislosti s trestnými činmi podľa tohto dohovoru, a prípadne aj ich rodinným príslušníkom a iným blízkym osobám.

  1. Opatrenia ustanovené v odseku 1 tohto článku môžu zahŕňať bez toho, aby boli dotknuté práva obvineného vrátane jeho práva na riadny proces, najmä

(a) prijatie postupov na fyzickú ochranu takých osôb, najmä zabezpečiť ich presťahovanie podľa potreby a možností a umožniť tam, kde je to vhodné, nezverejňovanie alebo obmedzené zverejňovanie informácií týkajúcich sa ich totožnosti a miesta ich pobytu,

(b) stanovenie pravidiel týkajúcich sa predkladania dôkazov, ktoré svedkom a znalcom umožnia vypovedať spôsobom zabezpečujúcim ich ochranu, najmä umožniť poskytnutie svedectva prostredníctvom komunikačných technológií, akými sú videokonferencie alebo iné vhodné prostriedky.


  1. Každý štát, zmluvná strana, umožní v súlade so svojím vnútroštátnym právnym poriadkom, aby sa v príslušných štádiách trestného konania proti páchateľom uvádzali a zohľadňovali aj názory a obavy obetí tak, aby sa to nedotklo práva na obhajobu.“

***

Dnes som si vypočula podcast Moniky Tódovej, kde od približne 21:45 minuty Monika vysvetľuje, že informácie (napríklad o utajenom svedkovi a podobne) zverejňujú s veľkým časovým odstupom.

***

V tlači som zachytila aj vyhrážky prokurátora, že zo svedka sa môže stať obvinený a podobne. Len pre úplnosť. Prokurátor je “verejný činiteľ “ aj pre účely tohoto dohovoru. Nebudem tu opisovať celý text tohoto dohovoru, koniec koncov som dala link.

***

Monika Tódová zverejnila identitu utajeného svedka. Publikovanie mena utajeného svedka v dennej tlači sa mne osobne nezdá byť to, k čomu sa Slovenská republika podpisom daného dohovoru zaviazala. Podľa mne dostupných informácií dodnes nebolo začaté žiadne trestné konanie v tejto súvislosti, čo si myslím, že nie je v súlade s literou zákona a ani s týmto dohovorom.

***

Ja sa teraz pýtam, že či si Slovenská republika robila srandu, keď podpísala tento dohovor o korupcii?

Ak Slovenská republika to myslí vážne s bojom proti korupcii, tak sa musí začať adekvátne tomu správať. Niekedy psovi, ktorý hryzie treba dať náhubok. Niekedy treba dať náhubok aj novinárom, ktorí sa nevedia vmestiť do vlastnej kože. Pretože ako všetko na tomto svete, aj sloboda médií má svoje mantinely.

 

 

Dodatok: V tejto súvislosti si myslím, že by sa mala pohybovať aj prezidentka Slovenskej republiky. Tá totiž v zmysle Článku 102 Ústavy Slovenskej republiky zastupuje Slovenskú republiku navonok. Preto by ju malo, podľa môjho názoru, zaujímať prečo Slovenská republika ukazuje dlhý nos medzinárodným dohovorom, ktoré sa zaviazala dodržiavať.

Vypočula som si záverečnú reč Aleny Zsuzsovej

05.08.2020

Vypočula som si ju na Youtube. Vraj je nevinná. Vraj nepoznala ani obžalovaných Tomása Szaba ani Marčeka. Ale napriek tomu presne vie, koľko mal na vraždách zarobiť Zoltán Andruskó. Vraj vyšetrovanie ani pojednávanie nepreukázali ani jeden jediný dôkaz o jej vine či akejkoľvek účasti na objednaní vrážd. Vraj ani jeden takýto dôkaz neobsahuje 30 tisíc stranový spis k [...]

O štátnej správe v Kanade – okrem čakania v rade náprava trvala len asi päť minút

02.08.2020

Môj manžel už dlhé roky trpí zákernou chorobu a kvôli tejto chorobe nevládze chodiť, je na invalidite, a potrebuje okrem invalidného vozíka aj špeciálnu kartu na parkovanie. Tú kartu na parkovanie tu v Kanade nebol žiaden problém vybaviť. Funguje to tu tak, že lekár prvého kontaktu (tu sa mu hovorí “family physician”) vyplní formulár a tento vyplnený a lekárom [...]

Výhovorky Majského sú irelevantné

30.07.2020

Tu na západe hovoria, že “Don’t do the crime, if you can’t do the time.” Teda v preklade, “Nepáchaj zločin ak nechceš (alebo ‘nemôžeš’) stráviť čas vo väzení.” Spopularizoval to svojho času slávny americký spevák Sammy Davis Jr. v pesničke Keep Your Eye On The Sparrow. Text k tejto pesničke, ktorú si môže teraz Majský zaspievať a dúfam, [...]

koronavírus, testovanie

Na Slovensku pribudlo 63 infikovaných. Najviac od apríla

06.08.2020 09:30

Najviac nových prípadov eviduje Trenčín, kde pribudlo 15 nakazených.

Libanon Bejrút výbuchy

Niekoľkých predstaviteľov prístavu v Bejrúte umiestnili do domáceho väzenia

06.08.2020 09:00

Vyšetrovatelia smrtiaceho výbuchu v prístave libanonskej metropoly Bejrút sa zamerali na možné zanedbanie pri skladovaní 2750 ton vysoko výbušného priemyselného hnojiva.

doučovanie, škola

Škola doma. Z rodičov učitelia, zvládnu aj deviatakov?

06.08.2020 07:00

Domáce vzdelávanie by sa mohlo rozšíriť aj na žiakov druhého stupňa základných škôl, možno už o rok. Podľa odborníkov ide často len o rozmar rodiča.

Radovan M., korona, vyhrážka

Vyhrážal sa koronavírusom, dostal pol roka nepodmienečne

06.08.2020 06:50

Keď sa Radovan M. vrátil zo zahraničia, nerobil si ťažkú hlavu z karantény. Napadol mamu aj brata a na policajtov pľujúc kričal: "Nakazte sa koronou!"