Založ si blog

Dočítala som sa, že prezidentka SR je vraj znepokojená

V denníku Pravda som sa dočítala, že vraj jej kancelária vydala stanovisko, že vraj so znepokojením vníma medializované informácie, že postupy a rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní ovplyvňovali osoby, ktoré na to nemali ústavné a ani zákonné oprávnenie. Toto stanovisko prezidentky SR priniesli viaceré denníky a tlač.

S týmto jej stanoviskom mám ja niekoľko problémov. Po prvé, toto jej stanovisko som nenašla zverejnené na jej oficiálnej webstránke. Takže si vlastne nemôžem overiť, či toto stanovisko naozaj vydala.

Vzhľadom k tomu, že slovenskej tlači nemôžem viacej dôverovať, tak si informácie, ktoré zverejňuje slovenská tlač chcem vždy overiť  aj z iného, spoľahlivejšieho zdroja. V zmysle článku 26 Ústavy Slovenskej republiky majú občania zaručené právo na informácie. Žiaľ, v posledných rokoch sa viacej krát stalo, že informácie, ktoré som sa dočítala v dennej tlači, podotýkam v dennej tlači  hlavného prúdu, sa neskôr ukázali byť nepravdivé, resp. sa jednalo o mediálne manipulácie.

V prípade tohoto konkrétneho stanoviska prezidentky mám s ním tiež niekoľko problémov.

Po prvé, nemám nič proti tomu, aby aj ona čítala dennú tlač. Avšak, podľa môjho názoru by sa prezident(ka) Slovenskej republiky nemala vyjadrovať k dôležitým otázkam vnútornej bezpečnosti na základe medializovaných informácií. Neviem, či som jediná, ktorá si myslí (dúfam, že nie), že Slovenská informačná služba je tu okrem iného aj na to, aby poskytovali informácie aj prezidentke Slovenskej republiky. Keď si prečítam mandát Slovenskej informačnej služby, tak medzi jej úlohy spadá aj získavanie informácií v oblasti korupcie a klientelizmu. Môj osobný názor je, že na Slovensku sa v médiách už popísalo priveľa všetkého možného aj nemožného.

Po druhé, z medializovaných informácií som sa ďalej dozvedela, že údajne prezidentka, resp. jej úrad sa ďalej vyjadrili v tom zmysle, že, citujem: “rýchle, objektívne a detailné vyšetrenie celého prípadu sa pre políciu a prokuratúru musí stať najvyššou prioritou”. S týmto jej vyjadrením mám ja ďaľší problém. Totiž, keď si otvorím Ústavu Slovenskej republiky, konkrétne článok 102, tak tam nikde nevidím, že by prezidentka Slovenskej republiky mala akúkoľvek právomoc určovať či nariaďovať alebo cez médiá komunikovať ostatným zložkám moci, že čo má byť a čo musí byť pre ne najvyššou prioritou. Respektívne čo a kedy a ako majú orgány činné v trestnom konaní vyšetrovať.

Na Slovensku existuje delenie moci a každá zložka moci má svoje zákonom definované postavenie a právomoci. Môj názor je ten, že ak sa má Slovensko stať právnym štátom  (mám svoje vlastné dôvody, prečo Slovensko teraz nepovažujem za právny štát), jedna z vecí, ktorou by bolo vhodné začať je, aby každá zo zložiek moci sa pridŕžala toho postavenia, ktoré jej zákon, resp. Ústava Slovenskej republiky, ukladá. Konkrétne, pre mňa osobne je neprijatelné, aby polícii, a ďaľším bezpečnostným zložkám diktovali, čo majú, resp. nemajú vyšetrovať a v akom poradí či už mafiáni alebo iné zložky moci, ktorým toto právo neprináleží. To je môj názor.

Kam až vedie nenávisť Progresívneho Slovenska?

16.05.2024

Napriek tomu, že médiá tzv. hlavného prúdu masírujú verejnosť s tým, ako, citujem z jedného článku v Pravde, “Kým opozícia si uvedomila vážnosť situácie a zdržala sa slovnej agresivity, o niektorých koaličných politikoch sa to povedať nedá.” *** Neviem, či si niektorí novinári myslia o čitateľoch, že sú úplne blbí. Napríklad taká Iris Kopcsayová. [...]

Keď sledujem správy, tak mi je nevoľno

24.03.2024

Fico sa dal pred asi dvoma či troma dňami počuť, že vraj potom ako predošlá vláda darovala S-300 na Ukrajinu, nemáme vraj ako chrániť slovenské nebo a jadrové elektrárne na Slovensku. Nerozumela som celkom. V iných správach, zahraničných, som sa dočítala, že vraj potom ako Rusko vyhlásilo vojnu Ukrajine, po znefunkčnení elektrárne na Dnepri musí Ukrajina zvýšiť dovoz [...]

K zmene Trestného zákona

21.01.2024

Celá opozícia vrátane prezidentky Slovenskej republiky narieka ako sa zvýši kriminalita na Slovensku po zrušení Špeciálnej prokuratúry a po navrhovanej zmene Trestného zákona. Namiesto tvrdých nepodmienečných trestov za finančné zločiny sa tieto majú nahradiť inými trestami. Ako opozícia tak aj “not my prezidentka” nariekajú nad tým, že tieto, podľa nich, [...]

britský parlament

Už 76 britských konzervatívnych poslancov oznámilo, že nebudú opätovne kandidovať

24.05.2024 23:38

Ide o najvyšší počet odchádzajúcich poslancov od parlamentných volieb v roku 1997.

covid, koronavírus, obete, pandémia

Pandémia covidu skrátila priemernú dĺžku života o takmer dva roky

24.05.2024 23:15

Pandémia tak vymazala približne desaťročný pokrok v tejto oblasti, oznámila Svetová zdravotnícka organizácia.

párty, techno, nočný život, mládež

„Nemecko pre Nemcov, cudzinci preč.“ Ľudia skandovali na párty rasistické heslá, video vyvolalo pobúrenie

24.05.2024 22:27

Nemecký kancelár Olaf Scholz v piatok označil video za "nechutné".

Maďarsko Dunaj lode zrážka

Maďarská polícia našla piatu obeť sobotňajšej zrážky lodí, hľadajú ešte dvoch

24.05.2024 22:08

Kapitána výletnej lode, ktorý je českým občanom s bydliskom na Slovensku, zadržala polícia a vypočula ako podozrivého.