Založ si blog

Dočítala som sa, že prezidentka SR je vraj znepokojená

V denníku Pravda som sa dočítala, že vraj jej kancelária vydala stanovisko, že vraj so znepokojením vníma medializované informácie, že postupy a rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní ovplyvňovali osoby, ktoré na to nemali ústavné a ani zákonné oprávnenie. Toto stanovisko prezidentky SR priniesli viaceré denníky a tlač.

S týmto jej stanoviskom mám ja niekoľko problémov. Po prvé, toto jej stanovisko som nenašla zverejnené na jej oficiálnej webstránke. Takže si vlastne nemôžem overiť, či toto stanovisko naozaj vydala.

Vzhľadom k tomu, že slovenskej tlači nemôžem viacej dôverovať, tak si informácie, ktoré zverejňuje slovenská tlač chcem vždy overiť  aj z iného, spoľahlivejšieho zdroja. V zmysle článku 26 Ústavy Slovenskej republiky majú občania zaručené právo na informácie. Žiaľ, v posledných rokoch sa viacej krát stalo, že informácie, ktoré som sa dočítala v dennej tlači, podotýkam v dennej tlači  hlavného prúdu, sa neskôr ukázali byť nepravdivé, resp. sa jednalo o mediálne manipulácie.

V prípade tohoto konkrétneho stanoviska prezidentky mám s ním tiež niekoľko problémov.

Po prvé, nemám nič proti tomu, aby aj ona čítala dennú tlač. Avšak, podľa môjho názoru by sa prezident(ka) Slovenskej republiky nemala vyjadrovať k dôležitým otázkam vnútornej bezpečnosti na základe medializovaných informácií. Neviem, či som jediná, ktorá si myslí (dúfam, že nie), že Slovenská informačná služba je tu okrem iného aj na to, aby poskytovali informácie aj prezidentke Slovenskej republiky. Keď si prečítam mandát Slovenskej informačnej služby, tak medzi jej úlohy spadá aj získavanie informácií v oblasti korupcie a klientelizmu. Môj osobný názor je, že na Slovensku sa v médiách už popísalo priveľa všetkého možného aj nemožného.

Po druhé, z medializovaných informácií som sa ďalej dozvedela, že údajne prezidentka, resp. jej úrad sa ďalej vyjadrili v tom zmysle, že, citujem: “rýchle, objektívne a detailné vyšetrenie celého prípadu sa pre políciu a prokuratúru musí stať najvyššou prioritou”. S týmto jej vyjadrením mám ja ďaľší problém. Totiž, keď si otvorím Ústavu Slovenskej republiky, konkrétne článok 102, tak tam nikde nevidím, že by prezidentka Slovenskej republiky mala akúkoľvek právomoc určovať či nariaďovať alebo cez médiá komunikovať ostatným zložkám moci, že čo má byť a čo musí byť pre ne najvyššou prioritou. Respektívne čo a kedy a ako majú orgány činné v trestnom konaní vyšetrovať.

Na Slovensku existuje delenie moci a každá zložka moci má svoje zákonom definované postavenie a právomoci. Môj názor je ten, že ak sa má Slovensko stať právnym štátom  (mám svoje vlastné dôvody, prečo Slovensko teraz nepovažujem za právny štát), jedna z vecí, ktorou by bolo vhodné začať je, aby každá zo zložiek moci sa pridŕžala toho postavenia, ktoré jej zákon, resp. Ústava Slovenskej republiky, ukladá. Konkrétne, pre mňa osobne je neprijatelné, aby polícii, a ďaľším bezpečnostným zložkám diktovali, čo majú, resp. nemajú vyšetrovať a v akom poradí či už mafiáni alebo iné zložky moci, ktorým toto právo neprináleží. To je môj názor.

Vypočula som si záverečnú reč Aleny Zsuzsovej

05.08.2020

Vypočula som si ju na Youtube. Vraj je nevinná. Vraj nepoznala ani obžalovaných Tomása Szaba ani Marčeka. Ale napriek tomu presne vie, koľko mal na vraždách zarobiť Zoltán Andruskó. Vraj vyšetrovanie ani pojednávanie nepreukázali ani jeden jediný dôkaz o jej vine či akejkoľvek účasti na objednaní vrážd. Vraj ani jeden takýto dôkaz neobsahuje 30 tisíc stranový spis k [...]

O štátnej správe v Kanade – okrem čakania v rade náprava trvala len asi päť minút

02.08.2020

Môj manžel už dlhé roky trpí zákernou chorobu a kvôli tejto chorobe nevládze chodiť, je na invalidite, a potrebuje okrem invalidného vozíka aj špeciálnu kartu na parkovanie. Tú kartu na parkovanie tu v Kanade nebol žiaden problém vybaviť. Funguje to tu tak, že lekár prvého kontaktu (tu sa mu hovorí “family physician”) vyplní formulár a tento vyplnený a lekárom [...]

Výhovorky Majského sú irelevantné

30.07.2020

Tu na západe hovoria, že “Don’t do the crime, if you can’t do the time.” Teda v preklade, “Nepáchaj zločin ak nechceš (alebo ‘nemôžeš’) stráviť čas vo väzení.” Spopularizoval to svojho času slávny americký spevák Sammy Davis Jr. v pesničke Keep Your Eye On The Sparrow. Text k tejto pesničke, ktorú si môže teraz Majský zaspievať a dúfam, [...]

doučovanie, škola

Škola doma. Z rodičov učitelia, zvládnu aj deviatakov?

06.08.2020 07:00

Domáce vzdelávanie by sa mohlo rozšíriť aj na žiakov druhého stupňa základných škôl, možno už o rok. Podľa odborníkov ide často len o rozmar rodiča.

Radovan M., korona, vyhrážka

Vyhrážal sa koronavírusom, dostal pol roka nepodmienečne

06.08.2020 06:50

Keď sa Radovan M. vrátil zo zahraničia, nerobil si ťažkú hlavu z karantény. Napadol mamu aj brata a na policajtov pľujúc kričal: "Nakazte sa koronou!"

koronavírus, Donald Trump

ONLINE: Twitter aj Facebook blokovali Trumpa pre dezinformácie o víruse

06.08.2020 06:00, aktualizované: 08:13

Spoločnosti Twitter aj Facebook blokovali Donalda Trumpa pre dezinformáciu, že deti sú takmer imúnne voči koronavírusu.

pocasie-6-8-2020

Teplejšie dni sa vracajú, bude niekde aj pršať?

06.08.2020 00:00

Po zamračených dňoch opäť prichádza slnečné počasie. Napriek tomu sa nedajú vylúčiť ani zrážky. Kde sú pravdepodobné?