Založ si blog

Pri raňajkách som si dnes vypočula Harabina – dvakrát.

Keď som ho počúvala, konkrétne, keď Harabin spomenul vo svojom prejave, že ho nazývajú antisystémovým, lebo on trvá na dodržiavaní princípu  právneho štátu, napadla ma knižka od Giovanni Papini, Život Krista, konkrétne tá časť, kde autor opisuje ako doviedli Ježiša pred Piláta. Ale stačí si otvoriť Bibliu.

V Evanjeliu podľa Lukáša, 23:2, je písané: “Tohto sme pristihli, ako prevracal náš národ, zakazoval dávať dane cisárovi a hovoril o sebe, že je Kristus, kráľ.”

Keď Pilát povedal, 23:4, “Ja na tomto človeku nenachádzam viny.” , veľknazi ďalej naliehali: 23:5, “Búri ľud, keď učí po celom Judsku, počnúc od Galilei až sem.”

Keď aj Herodes poslal Ježiša naspäť Pilátovi, lebo na ňom viny nenašiel, tak skríkli, 23:18, “Vezmi ho na prepusť nám Barabáša.” A ďalej kričali, 23:21, “Ukrižuj Ho, ukrižuj!”

***

V Evanjeliu podľa Matúša, 22:21 sa však píše, že “Tu im riekol: Dávajte teda, čo je cisárovo, cisárovi a čo je Božieho, Bohu.”

***

Prečo ma napadla táto paralela s Harabinom dnes, keď som počúvala Harabinovu tlačovku?

Pretože Harabin argumentuje doktrínou právneho štátu. Tým, že štát a štátne orgány môžu postupovať len na základe práva a len spôsobom ustanoveným právom. A za toto nazývajú Harabina antisystémovým?

Napadlo ma, že však toto je nič nové v našich dejinách. Hypokraticky sa budeme oháňať zákonom, ale len vtedy, keď ním možno pranierovať drobných ľudí. Tie isté zákony však, zdá sa, už nie sú také podstatné, keď ide o riadenie štátu.

***

Prezidenta si ľudia majú voliť v slobodných, férových a nezávislých voľbách a podľa zákona. Za slobodné voľby ja osobne nepovažujem také voľby, v ktorých ľudia sú manipulovaní marketingovým spôsobom. Pre mňa manipulácia a sloboda sú antitézy. Človek, ktorý je zmanipulovaný, je nie slobodný.

Za férové nepovažujem také voľby, v ktorých niektorí kandidáti minú na všetku, aj skrytú kampaň viacej, ako je dané platným zákonom. Tiež za férové nepovažujem také voľby, keď sa jeden z kandidátov, ktorý už minul podstatne viacej ako zákonom povolený limit, vzdá v prospech iného kandidáta.

Za nezávislé nepovažujem také voľby, do ktorých priamo alebo nepriamo zasahuje cudzí prvok.

***

Obsah Harabinovej sťažnosti, ktorú podal na Ústavný súd, nepoznám. Je na Ústavnom súde, aby o tejto sťažnosti rozhodol v zmysle platných zákonov.

***

Záverom len dodám, že v Chráme svätého Martina v Bratislave korunovali pred 278 rokmi jednu z najväčších, najvýznamnejších a najspravodlivejších panovníčiek v histórii ľudstva.

Absurdnosti daňových zákonov na Slovensku

15.01.2023

Počúvam tlačovú debatu Smer-SD, “TB: Tak ešte raz a pomaly – Matovič optimalizoval dane, to je fakt!” v ktorej predseda Smer-SD doc. Fico predkladá dôkazy, ktoré majú dokazovať daňové podvody, ktoré spáchal Igor Matovič, predseda OĽANO. Celá situácia sa mi zdá byť absurdná. Aspoň teda keď si to porovnám s daňovými zákonmi v Kanade. Google prekladač takto [...]

Osem 13 až 16 ročných dievčat v Toronte v nedeľu, 18. decembra 2022, krátko po polnoci spoločne zavraždili 59 ročného muža

21.12.2022

Priznám sa, že ma dnes dorazili lokálne správy tu v Toronte. Vraj osem dievčat vo veku 13 až 16 rokov spoločne zavraždili 59 ročného muža. Nechápem, ako sa toto môže stať kdekoľvek na svete a už tobôž nie v jednej najvyspelejšej, najdemokratickejšej, na život jednej z najlepších krajín na svete, v liberálnej demokracii; aspoň tak hovoria o Kanade. V tejto vraj úžasnej [...]

Je novodobý liberalizmus nástroj pro-ruskej propagandy?

23.10.2022

Keď si občas prečítam dennú tlač, a to je úplne jedno ktorú, tak mi to jednoducho nerobí dobre. Všetko mi pripadá, že je naopak. Biele je čierne a čierne je biele. Je v tom nejaký chaos. Pred nejakým časom som sa dostala k prednáškam Yuri Bezmenova na Youtube. Yuri Bezmenov bol novinár z bývalého Sovietskeho zväzu a bývalý KGB agent, ktorý dezertoval do Kanady, [...]

petr pavel eva pavlová

Český politológ: Nový prezident Pavel má na to, aby spojil rozdelenú spoločnosť

28.01.2023 22:01

Pavel zvíťazil v druhom kole prezidentských volieb v konečnom súčte o viac ako 16 percentuálnych bodov.

Petr Pavel, víťaz českých prezidentských volieb

Pavel zatelefonuje Zelenskému. Chce ísť na Ukrajinu s Čaputovou

28.01.2023 21:52

Novozvolený český prezident Petr Pavel v nedeľu zatelefonuje ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému. Chystá sa ho aj navštíviť.

pavel pavlová

Budúca prvá dáma Českej republiky je podplukovníčka, ktorá študovala na Slovensku

28.01.2023 17:45

Pavlová bola profesionálna vojačka. Je podplukovníčka vo výslužbe.

Lukáš Kyselica, Boris Kollár, parlament, NR SR, Peter Pčolinský

Ďalšie snahy Sme rodina i ĽS NS. Meniť chcú ústavu a podmienky referenda. Sú to „jatky populizmu“, tvrdí politológ

28.01.2023 16:00

Zdá sa, že sa so zmenami ústavy roztrhlo vrece. Len pred týždňom si poslanci schválili jednu zmenu a už sú na stole ďalšie.