Založ si blog

Pri raňajkách som si dnes vypočula Harabina – dvakrát.

Keď som ho počúvala, konkrétne, keď Harabin spomenul vo svojom prejave, že ho nazývajú antisystémovým, lebo on trvá na dodržiavaní princípu  právneho štátu, napadla ma knižka od Giovanni Papini, Život Krista, konkrétne tá časť, kde autor opisuje ako doviedli Ježiša pred Piláta. Ale stačí si otvoriť Bibliu.

V Evanjeliu podľa Lukáša, 23:2, je písané: “Tohto sme pristihli, ako prevracal náš národ, zakazoval dávať dane cisárovi a hovoril o sebe, že je Kristus, kráľ.”

Keď Pilát povedal, 23:4, “Ja na tomto človeku nenachádzam viny.” , veľknazi ďalej naliehali: 23:5, “Búri ľud, keď učí po celom Judsku, počnúc od Galilei až sem.”

Keď aj Herodes poslal Ježiša naspäť Pilátovi, lebo na ňom viny nenašiel, tak skríkli, 23:18, “Vezmi ho na prepusť nám Barabáša.” A ďalej kričali, 23:21, “Ukrižuj Ho, ukrižuj!”

***

V Evanjeliu podľa Matúša, 22:21 sa však píše, že “Tu im riekol: Dávajte teda, čo je cisárovo, cisárovi a čo je Božieho, Bohu.”

***

Prečo ma napadla táto paralela s Harabinom dnes, keď som počúvala Harabinovu tlačovku?

Pretože Harabin argumentuje doktrínou právneho štátu. Tým, že štát a štátne orgány môžu postupovať len na základe práva a len spôsobom ustanoveným právom. A za toto nazývajú Harabina antisystémovým?

Napadlo ma, že však toto je nič nové v našich dejinách. Hypokraticky sa budeme oháňať zákonom, ale len vtedy, keď ním možno pranierovať drobných ľudí. Tie isté zákony však, zdá sa, už nie sú také podstatné, keď ide o riadenie štátu.

***

Prezidenta si ľudia majú voliť v slobodných, férových a nezávislých voľbách a podľa zákona. Za slobodné voľby ja osobne nepovažujem také voľby, v ktorých ľudia sú manipulovaní marketingovým spôsobom. Pre mňa manipulácia a sloboda sú antitézy. Človek, ktorý je zmanipulovaný, je nie slobodný.

Za férové nepovažujem také voľby, v ktorých niektorí kandidáti minú na všetku, aj skrytú kampaň viacej, ako je dané platným zákonom. Tiež za férové nepovažujem také voľby, keď sa jeden z kandidátov, ktorý už minul podstatne viacej ako zákonom povolený limit, vzdá v prospech iného kandidáta.

Za nezávislé nepovažujem také voľby, do ktorých priamo alebo nepriamo zasahuje cudzí prvok.

***

Obsah Harabinovej sťažnosti, ktorú podal na Ústavný súd, nepoznám. Je na Ústavnom súde, aby o tejto sťažnosti rozhodol v zmysle platných zákonov.

***

Záverom len dodám, že v Chráme svätého Martina v Bratislave korunovali pred 278 rokmi jednu z najväčších, najvýznamnejších a najspravodlivejších panovníčiek v histórii ľudstva.

Aký je rozdiel medzi komunistami, ktorí v 1986 zorganizovali prvomájový sprievod a organizátormi festivalu Pohoda v 2024?

13.07.2024

Lebo v oboch prípadoch sa hromadné akcie nemali konať. Akurát komunistov je dnes možné kritizovať ale organizátorov Pohody asi veľmi nie. (V minulosti som v diskusnom príspevku na Pravde skritizovala jednu učiteľku za to, že zobrala deti počas silného vetra na prechádzku a následne jedno dieťa zabil tuším konár zo stromu (podľa môjho názoru spolu s kriminálnym správaním [...]

Amorálnosť kanadských médií

07.07.2024

Aby som sa priznala, moc kanadské médiá nesledujem. Naozaj mi nemajú nič čo pozitívne ponúknuť. Ale posledné dni sa tieto médiá prepadli až popod dnúce dno. Keď totiž nejako náhodne zapnem rádio, napr. v aute, ihneď sa na mňa vyvalí spŕška amorálnosti. Predposledný piatok som chvíľku počúvala rádio, kým som šoférovala. Po celý čas rozoberali štrajk LCBO. LCBO [...]

Kam až vedie nenávisť Progresívneho Slovenska?

16.05.2024

Napriek tomu, že médiá tzv. hlavného prúdu masírujú verejnosť s tým, ako, citujem z jedného článku v Pravde, “Kým opozícia si uvedomila vážnosť situácie a zdržala sa slovnej agresivity, o niektorých koaličných politikoch sa to povedať nedá.” *** Neviem, či si niektorí novinári myslia o čitateľoch, že sú úplne blbí. Napríklad taká Iris Kopcsayová. [...]

borrell

Borrell v mene EÚ podporil verdikt súdu OSN v kauze izraelskej politiky. Židovský národ nie je okupant, bráni sa Netanjahu

20.07.2024 21:05

Vo svojom vyhlásení Borrel súčasne dodal, že stanovisko súdu "bude potrebné dôkladnejšie analyzovať, a to aj vzhľadom na jeho dôsledky pre politiku EÚ".

Motorkár, autonehoda pri Martine

Vážna nehoda pri Martine. Motorkára previezli s ťažkými zraneniami do nemocnice

20.07.2024 19:01

Z doposiaľ nezistených príčin došlo na ceste z obce Košťany nad Turcom do Martina k zrážke osobného automobilu a motocykla.

Robert Fico a Denys Šmyhal.

Fico Šmyhaľovi: Slovensko nemieni byť rukojemníkom ukrajinsko-ruských vzťahov. Kritizuje rozhodnutie Zelenského

20.07.2024 18:16, aktualizované: 18:36

Fico podľa úradu vlády v tejto veci komunikuje už niekoľko dní s relevantnými členmi vládneho kabinetu aj s predstaviteľmi maďarskej petrochemickej skupiny MOL.

Krasnodar, Rusko, protest

Kolaps v Krasnodare: Rusi vyšli do ulíc, starosta sa chcel pripútať k stĺpu. Umlčala ich až polícia

20.07.2024 18:02, aktualizované: 20:25

Problémy s elektrinou na juhu Ruska a na okupovanom ukrajinskom polostrove Krym sa začali 16. júla po skrate na Rostovskej jadrovej elektrárni.