Založ si blog

Pri raňajkách som si dnes vypočula Harabina – dvakrát.

Keď som ho počúvala, konkrétne, keď Harabin spomenul vo svojom prejave, že ho nazývajú antisystémovým, lebo on trvá na dodržiavaní princípu  právneho štátu, napadla ma knižka od Giovanni Papini, Život Krista, konkrétne tá časť, kde autor opisuje ako doviedli Ježiša pred Piláta. Ale stačí si otvoriť Bibliu.

V Evanjeliu podľa Lukáša, 23:2, je písané: “Tohto sme pristihli, ako prevracal náš národ, zakazoval dávať dane cisárovi a hovoril o sebe, že je Kristus, kráľ.”

Keď Pilát povedal, 23:4, “Ja na tomto človeku nenachádzam viny.” , veľknazi ďalej naliehali: 23:5, “Búri ľud, keď učí po celom Judsku, počnúc od Galilei až sem.”

Keď aj Herodes poslal Ježiša naspäť Pilátovi, lebo na ňom viny nenašiel, tak skríkli, 23:18, “Vezmi ho na prepusť nám Barabáša.” A ďalej kričali, 23:21, “Ukrižuj Ho, ukrižuj!”

***

V Evanjeliu podľa Matúša, 22:21 sa však píše, že “Tu im riekol: Dávajte teda, čo je cisárovo, cisárovi a čo je Božieho, Bohu.”

***

Prečo ma napadla táto paralela s Harabinom dnes, keď som počúvala Harabinovu tlačovku?

Pretože Harabin argumentuje doktrínou právneho štátu. Tým, že štát a štátne orgány môžu postupovať len na základe práva a len spôsobom ustanoveným právom. A za toto nazývajú Harabina antisystémovým?

Napadlo ma, že však toto je nič nové v našich dejinách. Hypokraticky sa budeme oháňať zákonom, ale len vtedy, keď ním možno pranierovať drobných ľudí. Tie isté zákony však, zdá sa, už nie sú také podstatné, keď ide o riadenie štátu.

***

Prezidenta si ľudia majú voliť v slobodných, férových a nezávislých voľbách a podľa zákona. Za slobodné voľby ja osobne nepovažujem také voľby, v ktorých ľudia sú manipulovaní marketingovým spôsobom. Pre mňa manipulácia a sloboda sú antitézy. Človek, ktorý je zmanipulovaný, je nie slobodný.

Za férové nepovažujem také voľby, v ktorých niektorí kandidáti minú na všetku, aj skrytú kampaň viacej, ako je dané platným zákonom. Tiež za férové nepovažujem také voľby, keď sa jeden z kandidátov, ktorý už minul podstatne viacej ako zákonom povolený limit, vzdá v prospech iného kandidáta.

Za nezávislé nepovažujem také voľby, do ktorých priamo alebo nepriamo zasahuje cudzí prvok.

***

Obsah Harabinovej sťažnosti, ktorú podal na Ústavný súd, nepoznám. Je na Ústavnom súde, aby o tejto sťažnosti rozhodol v zmysle platných zákonov.

***

Záverom len dodám, že v Chráme svätého Martina v Bratislave korunovali pred 278 rokmi jednu z najväčších, najvýznamnejších a najspravodlivejších panovníčiek v histórii ľudstva.

Prečo v týchto voľbách dám hlas strane SMER-SD. Diel dvadsiaty šiesty.

27.09.2023

Pretože v demokratickej spoločnosti si mám právo vybrať podľa mojich vlastných kritérií z kandidujúcich politických strán stranu, ktorá bude spravovať verejné financie a rozhodovať o zákonoch Slovenskej republiky. Pre mňa je dôležité aby verejné financie pragmaticky spravovali zodpovední ľudia, ktorým záleží na tom, aby ľudia mali strechu nad hlavou, a aby mohli [...]

Prečo v týchto voľbách dám hlas strane SMER-SD. Diel dvadsiaty piaty.

26.09.2023

Pretože jednoducho nesúhlasím s nebezpečnou progresívnoliberálnou propagandou strany Progresívne Slovensko a okrem iného podorovanej mimovládkami financovanými zo zahraničia. Progresívne Slovensko považujem dnes za najväčšiu hrozbu pre Slovensko, krajinu, kde som sa narodila, kde som žila (a možno ešte budem) a ktorá bude so mnou spätá do konca môjho života. Ako vraj [...]

Prečo v týchto voľbách dám hlas strane SMER-SD. Diel dvadsiaty štvrtý

25.09.2023

Pretože dnes som si na sociálnych sieťach prečítala ďaľšie klamstvá a manipulácie. Napríklad, že vraj strana SMER –SSD je netransparentná. Potom nechápem, že o čom je zverejňovanie transparentného účtu. Mne osobne sa nezdá byť program strany Smer SD netransparentý. Program strany je zverejnený na webstránke a možno aj niekde inde v online priestore. Ja som si program [...]

Eduard Heger

Štát vyplatí stranám takmer 100 miliónov eur. Demokratom na štátny príspevok chýbalo len 2-tisíc hlasov

01.10.2023 17:00

Milióny, ktoré politické strany vynaložili na kampaň, dostanú viaceré už čoskoro späť, a to aj s percentami navyše.

voľby 2023 centrála Smer Róbert Kaliňák

Prieskum obľúbenosti alebo poradie najkrúžkovanejších poslancov: Fico a za ním? V rebríčku aj traja Kaliňákovia

01.10.2023 16:53

Viac ako pol milióna krúžkov dostal v predčasných voľbách suverénny víťaz rebríčka najpreferovanejších poslancov, líder Smeru Robert Fico. Pozrite si poradie za ním.

parlamentné voľby 2023, voliči, Žilina, volebná miestnosť, urna

Výsledky volieb sú definitívne: Pozrite si, ako hlasovala vaša obec či mesto

01.10.2023 15:35

Pozrite si, ktorá strana vyhrala parlamentné voľby vo vašej obci či meste a ako sa darilo strane, ktorej ste dali hlas vy.

poľsko demonštrácia varšava pochod milióna sŕdc

Na predvolebnej demonštrácii v Poľsku sa zúčastňuje zhruba milión ľudí

01.10.2023 15:03, aktualizované: 16:13

"Pochod milióna sŕdc" zvolal dva týždne pred voľbami opozičný vodca Donald Tusk z liberálnej Občianskej platformy.