Založ si blog

Moja záhradka koncom mája

Pred pár dňami mi niekto zo Slovenska  poslal fotografiu svojej čerešne plnej zrelých krásnych červených čerešničiek.

Aj ja mám mini čerešničku – višňu. Mala som aj pravú čerešničku, normálnej veľkosti, ale čierny orech mi ju zabil. Višňa vraj čiernemu orechu odolá. Dnes je 26. máj a moja višňa vyzerá takto: 

V pozadí je záhradný domček, ktorý si sprivatizovali moji medvedíkovia, vraj čistotní.

 

Hoci ju čierny orech nezabije, aj tak sa z nej červených višničiek nedočkám. Lebo vtáčikovia ju sledujú a oberú všetky višničky ešte kým sú zelené. Nuž čo, keď chcem počuť spev vtáčkov v mojej záhrade, musím aj niečo oželieť.

 

Tu je foto čierneho orecha, ktorú som urobila pred chvíľkou. Už sa mu začínajú robiť lístočky, ale stále vyzerá, ako keby mal holé konáre.

Koruna čierneho orecha dnes

 

Včera sa mi manžel povedal, že v rádiu počul, že všetko je u nás najmenej dva týždne pozadu; vraj síce je teplo ale vraj zem je ešte studená a vraj aj na sadenie paradajok je ešte priskoro. Ale ja som ich už zasadila, tak mi ostáva len čakať, či ich budem mať naozaj menšie.

 

V porovnaní so Slovenskom, u nás práve teraz rozkvitli hyacinty a konvalinky ešte sú stále nie rozkvitnuté.  Fazuľu som síce zasadila asi pred mesiacom, ale až teraz začína klíčiť. Aj hrášok je ešte maličký, aj reďkovky, ktoré podľa obalu už mali byť zrelé majú ešte len klíčky.

 

Keďze pažítka sa mi po tejto poslednej zime neprebudila, zima bola naozaj tuhá, tak vlastne jediná zelenina, ktorú teraz, koncom mája, zo záhradky mám, je šťavel, ktorý sa mi do cestičky popri dome namnožil ako burina. Nevadí. Z jednej kuchárskej knižky mám výborný recept na šťavelový koláč.

 

Na druhej strane, keď mi hovoria ľudia zo Slovenska, že už poryľovali, tak u nás všetko práve dozrieva.

Moja záhrada dnes

Kam až vedie nenávisť Progresívneho Slovenska?

16.05.2024

Napriek tomu, že médiá tzv. hlavného prúdu masírujú verejnosť s tým, ako, citujem z jedného článku v Pravde, “Kým opozícia si uvedomila vážnosť situácie a zdržala sa slovnej agresivity, o niektorých koaličných politikoch sa to povedať nedá.” *** Neviem, či si niektorí novinári myslia o čitateľoch, že sú úplne blbí. Napríklad taká Iris Kopcsayová. [...]

Keď sledujem správy, tak mi je nevoľno

24.03.2024

Fico sa dal pred asi dvoma či troma dňami počuť, že vraj potom ako predošlá vláda darovala S-300 na Ukrajinu, nemáme vraj ako chrániť slovenské nebo a jadrové elektrárne na Slovensku. Nerozumela som celkom. V iných správach, zahraničných, som sa dočítala, že vraj potom ako Rusko vyhlásilo vojnu Ukrajine, po znefunkčnení elektrárne na Dnepri musí Ukrajina zvýšiť dovoz [...]

K zmene Trestného zákona

21.01.2024

Celá opozícia vrátane prezidentky Slovenskej republiky narieka ako sa zvýši kriminalita na Slovensku po zrušení Špeciálnej prokuratúry a po navrhovanej zmene Trestného zákona. Namiesto tvrdých nepodmienečných trestov za finančné zločiny sa tieto majú nahradiť inými trestami. Ako opozícia tak aj “not my prezidentka” nariekajú nad tým, že tieto, podľa nich, [...]

Richard Sulík, Peter Pčolinský, Milan Krajniak

Borisa Kollára po Krajniakovi opustil ďalší člen. Zo Sme rodina odišiel Peter Pčolinský

18.06.2024 19:43

Peter Pčolinský bol v minulosti podpredsedom hnutia.

Handlová, atentátnik, streľba, Fico

Lex atentát prerokuje parlament v skrátenom legislatívnom konaní

18.06.2024 19:33, aktualizované: 19:52

Balík zákonov má riešiť niektoré opatrenia na zlepšenie bezpečnostnej situácie na Slovensku.

Pochod za slobodu a demokraciu

Na pochode za slobodu a demokraciu sa v Bratislave zišli stovky ľudí

18.06.2024 19:24

Súčasťou bolo aj verejné zhromaždenie, na ktorom sa čítalo spoločné vyhlásenie. To podpísalo 90 subjektov z celého Slovenska.

Matúš Šutaj Eštok, ministerstvo vnútra

Na futbal za štátne? Podľa rezortu vnútra je to bežné, Keketi však letel komerčnou linkou. Opozícia hovorí o papalášizme

18.06.2024 19:00

Minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi neletel špeciálom, ale klasickým letom. Bratislavský župan Juraj Droba cestu späť uhradí z vlastných peňazí. Politológ hovorí o škandále.