Založ si blog

Moja záhradka koncom mája

Pred pár dňami mi niekto zo Slovenska  poslal fotografiu svojej čerešne plnej zrelých krásnych červených čerešničiek.

Aj ja mám mini čerešničku – višňu. Mala som aj pravú čerešničku, normálnej veľkosti, ale čierny orech mi ju zabil. Višňa vraj čiernemu orechu odolá. Dnes je 26. máj a moja višňa vyzerá takto: 

V pozadí je záhradný domček, ktorý si sprivatizovali moji medvedíkovia, vraj čistotní.

 

Hoci ju čierny orech nezabije, aj tak sa z nej červených višničiek nedočkám. Lebo vtáčikovia ju sledujú a oberú všetky višničky ešte kým sú zelené. Nuž čo, keď chcem počuť spev vtáčkov v mojej záhrade, musím aj niečo oželieť.

 

Tu je foto čierneho orecha, ktorú som urobila pred chvíľkou. Už sa mu začínajú robiť lístočky, ale stále vyzerá, ako keby mal holé konáre.

Koruna čierneho orecha dnes

 

Včera sa mi manžel povedal, že v rádiu počul, že všetko je u nás najmenej dva týždne pozadu; vraj síce je teplo ale vraj zem je ešte studená a vraj aj na sadenie paradajok je ešte priskoro. Ale ja som ich už zasadila, tak mi ostáva len čakať, či ich budem mať naozaj menšie.

 

V porovnaní so Slovenskom, u nás práve teraz rozkvitli hyacinty a konvalinky ešte sú stále nie rozkvitnuté.  Fazuľu som síce zasadila asi pred mesiacom, ale až teraz začína klíčiť. Aj hrášok je ešte maličký, aj reďkovky, ktoré podľa obalu už mali byť zrelé majú ešte len klíčky.

 

Keďze pažítka sa mi po tejto poslednej zime neprebudila, zima bola naozaj tuhá, tak vlastne jediná zelenina, ktorú teraz, koncom mája, zo záhradky mám, je šťavel, ktorý sa mi do cestičky popri dome namnožil ako burina. Nevadí. Z jednej kuchárskej knižky mám výborný recept na šťavelový koláč.

 

Na druhej strane, keď mi hovoria ľudia zo Slovenska, že už poryľovali, tak u nás všetko práve dozrieva.

Moja záhrada dnes

Na inú nôtu v dnešnom svete: Neverím firme Basepaws, ktorá vraj vykonáva genetické testovanie mačiek.

30.03.2023

Neverím im, lebo neverím klamárom a podvodníkom a takým, čo majú bordel vo veciach. Na úvod by som rada prezentovala túto fotografiu môjho už zosnulého kocúra Snowy-ho. Čo z fotografie možno nie je vidno je, že srsť Snowyho nemala tzv. “undercoat”, slovník mi to preložil ako “podsadu”. Čo tiež nie je na fotografii vidno je, že Snowy nikdy nevážil viacej ako [...]

“Rozhľad” niektorýh poslancov NRSR, (totálna katastrofa),

28.02.2023

ktorí majú rozhodovať o de facto zatiahnutí Slovenska do vojny dodaním bojových stíhačiek Mig-29 na Ukrajinu. Ukážka, podľa môjho názoru, doslova sprostoti je názor Ondreja Dostála, poslanca NR SR za stranu SaS, ktorý v relácii TA3 z 24.2.2023 https://www.youtube.com/watch?v=EPX_dRyXZOQ, (od 6:28 minúty) porovnáva vojnový konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom takto: “… Nie je [...]

Ako to vyzerá, keď výchovu riadia liberálne orientované subjekty

14.02.2023

Z dnešných správ Toronte: https://www.cbc.ca/news/canada/toronto/teen-arrest-spadina-station-attack-1.6748341. V preklade, dvaja pubertiaci vo veku 15 a 16 rokov a jedno dievča vo veku 15 rokov porezali neznámu ženu do tváre počas hádky na stanici metra v Toronte. Toto je výsledok výchovy v torontských školách. Žiadny z týchto pubertiakov nemôže byť menovaný [...]

asad, putin

Sýria myslí na návrat do Ligy arabských štátov. Hľadá spojencov

01.04.2023 18:22

Reuters objasnil, že prezidentovi Asadovi sa viac ako desaťročie vyhýbali mnohé západné a arabské štáty kvôli občianskej vojne.

Ondrej Lunter, predseda BBSK

Banskobystrická župa usporila na energiách milión eur. Ako sú na tom ostatné?

01.04.2023 17:49

Vo svojich úradoch a inštitúciách menej kúrili či svietili, teraz žnú v Banskej Bystrici úspech. Kam pôjdu ušetrené peniaze?

nehoda

Nezastavila na stopke, zlisoval ju kamión. Pri Dunajskej Strede zahynula žena

01.04.2023 15:52

Vozidlo sa pri Dunajskej Strede na križovatke ciest I/63 a III/1418 od Kostolných Kračian zrazilo s maďarským kamiónom.

naď

Slovensko rokuje s Ukrajinou o spoločnej výrobe munície

01.04.2023 15:00

Slovensko ako jedna z troch krajín, ktoré podporujú Ukrajinu, vyrába 152-milimetrovú muníciu.