Prečo si myslím, ze vyslovenie o vine v pripade Juraja je miscarriage of justice (len môj osobný názor laika)

Po prečítaní komentárov o Jurajovi za zabitie Filipínca som zostala zhrozená v tom, koľko nenávisti ako aj právneho bezvedomia je v ľudoch na Slovensku.

V žiadnom prípade nechcem zľahčovať zločin, ktorý sa stal. Ale ja vidím celú vec úplne inak.

Vo svojej analýze vychádzam iba z publikovaných informácií. Aj to nie zo všetkých publikovaných informácií, pretože okrem iného ich nemám čas ani všetky dohľadávať; čo je aj kvôli tomu, lebo viaceré informácie ohľadne tohoto zabitia sú úplne stratené v irelevantných mediálnych konštrukciách vytvorených faktom, že obeť zabitia je človek pôvodom z Filipín.

Tak po prvé, z publikovaného kontextu fakt, že obeť zabitia bol z Filipín je podľa môjho názoru irelevatný fakt a len nešťastná náhoda. Pochody za túto obeť zabitia, ktoré boli organizované rôznymi mimovládkami či spriaznencami opozície, boli štekaním psa na nesprávny strom. Ako by angličania povedali, “Barking at the wrong tree.”  Môj názor je, že príčina toho, čo sa stalo, má úplne iné dôvody, ktoré sú ďaleko vážnejšieho charakteru. A ja si myslím, že ten problém je nielen veľmi závažný ale aj  viacej rozšírený na Slovensku.

Keď som si čítala rôzne články ohľadne tohoto zločinu, tak vo mne vyvolali dojem, že bol posudozvaný výsledok a nie príčina a to v rozpore s Actus non facit reum, nisi mens sit rea.

Actus non facit reum, nisi mens sit rea hovorí o tom, že zločin je zločinom, len vtedy keď je vykonaný so zločinným úmyslom. Ten zločinný úmysel je to, čo mi tu chýba.

V rôznych článkoch ohľadne tohoto činu som sa dočítala, že vraj Juraj “navštevoval psychiatričku a užíval lieky na upokojenie.” Aj to, že “okrem pív si dal liek Paretin a pred odchodom na akciu užil dva razy Lexaurin.

Čo som sa nedočítala je, či tie lieky mal na lekársky predpis alebo nie. V analýze vychádzam z toho, že k daným liekom prišiel tak, že ich mal na lekársky predpis, keďže v článku sa uvádza aj to, že navštevoval psychiatričku.

Ďaľšia relevantná vec, ktorú som sa dočítala je, že

  1. na konflikt má útržkovité spomienky
  2. Acordu podľa svojich slov napadol preto, lebo si myslel, že chce ubližovať ženám, s ktorými bol.

Čo sa týka bodu 2,  tu mám problém. Pretože z ďalšieho opisu Juraja, ktorý svoj čin oľutoval, povedal, že to, čo sa stalo, ho nesmierne mrzí, že konal v nevedomosti, ospravedlnil sa jeho rodine aj svojej rodine, snažil sa privolať poškodenému Filipíncovi pomoc, neušiel z miesta činu. Juraj je tiež podľa opisu rodinne založený a z opisu tiež vyplýva, že riadne pracoval.

(Pozn. Nie tie dievčatá, ktoré údajne obťažoval zavolali políciu, ale Juraj?)

Podľa toho, čo viem, nepríčetnosť z hľadiska trestnej zodpovednosti môže mať aj len chvíľkové trvanie.

Juraj si údajne myslel, že daný Filipínec chcel ubližovať ženám, s ktorými bol. Teda evidentne realitu vnímal inak, ako tá daná realita skutočne bola. Takže čo sa vlastne stalo? Mal Juraj v danom okamihu  halucinácie? Alebo mal delúzie? Vnímal v danom okamihu realitu inak? A ak, prečo? Evidentne mal vypité. Ale nielen to. Podľa informácií, ktoré prenikli do tlače užil aj lieky, konkrétne Lexaurin a Paretin.

Keď som si pozrela letáky k týmto dvom liekom, tak ohľadne Paretinu, https://www.adc.sk/databazy/produkty/pil/paretin-20-mg-543642.html, medzi vedľajšími účinkami tohoto lieku sú uvedené aj tieto účinky:

  • pocit rozrušenosti
  • halucinácie (zvláštne vidiny alebo zvuky)
  • hyperaktívne správanie alebo myšlienky (mánia)
  • pocit odcudzenia sa k vlastnej osobe, odosobnenie (depersonalizácia)
  • pocit úzkosti

A to sa jedná len o príbalový leták. Teda nie o podrobnú štúdiu vedľajších účinkov lieku.
Ďaľší liek, ktorý mal Juraj v tele v čase spáchania daného skutku, je Lexaurin, ktorý tiež ovplyvňuje psychiku a sebaovládanie sa. Plus alkohol k tomu, ktorý najskôr požil na firemnom večierku.

Za daných okolností by som sa pred odsúdením Juraja pýtala, či k danému pravdepodobnému stavu zníženej sebakontroly sa dopracoval sám a vedome alebo či v jeho prípade jednoducho nevedel, čo si môže hoci len vypitím jedného pivka v kombinácii s danými liekmi navodiť.

Osobne by som sa pýtala, či ho lekár/ka, ktorý mu tie lieky popredpisoval/a poučila o vedľajších účinkoch liekov tak, aby tomu ten, komu ich predpisuje, aj riadne rozumel. Potom by som sa pýtala, či tí, ktorí ho pozvali na firemný večierok, kde sa podával alkohol, vedeli o tom, v akom zdravotnom stave bol Juraj (že užíval psychofarmaká na lekársky predpis; vychádzam z toho, že ich mal na lekársky predpis).
Lebo môj názor je taký, že pokiaľ nebol Juraj riadne informovaný o tom, že dané lieky mu môžu navodiť stav zníženého sebaovládania, tak mne tu chýba Jurajova mens rea k spáchaniu zločinu. A pod stavom zníženého sebaovládania mám na mysli aj stav, keď nedokážem odmietnuť to pivko, ktoré mi núkajú či vnucujú napríklad kolegovia na firemnom večierku. (“daj si, veď je to len jedno pivko, nebuď baba, ….”, atď. ) Ja by som sa pýtala otázku, že keď by Juraj neužil dané lieky, či by reagoval rovnako, ako reagoval, keď bol evidentne pod ich vplyvom. A následne, ak bol v danom okamihu, keď došlo k zločinu, pod vplyvom liekov a z toho dôvodu bol v danom okamihu nepríčentý, tak ja si myslím, že súd mal pred uznaním Juraja za vinného skúmať aj túto možnosť a to, či bol Juraj v danom okamihu, keď došlo ku zločinu, príčetný alebo nepríčetný a či si v prípade nepríčetnosti daný stav navodil sám a s vedomím, že si daný stav nepríčetnosti mohol navodiť. A že to mal súd skúmať bez ohľadu na to, či sa Juraj sám cíti byť vinný alebo nie.

Namiesto vyvolávania masovej hystérie o xenofóbii, či o čom to malo byť, môj osobný názor na celú vec je, že jednak rôzne popíjačky či už firemné či iné sú ďaleko závažnejším problémom na Slovensku ako údajné xenofóbie. Rovnako si myslím, že na Slovensku je problém aj slabá informovanosť ľudí, ktorí užívajú rôzne lieky o ich vedľajších účinkoch. Rovnako, na Slovensku si nemyslím, že pohostinné zariadenia majú akúkoľvek povinnosť voči hosťom, ktorí sa v ich zariadení dostali pod vplyv alkoholu a do stavu, keď môžu ohroziť jednak svoju bezpečnosť, jednak bezpečnosť iných. To všetko vidím ako veľmi závažný a reálny problém.

Rovnako, nechápem, že prečo nikto nezavolal políciu predtým, ako sa daný zločin stal. Lebo daný skutok sa stal v dobe, keď má takmer každý v ruke mobil, tak ak Juraj, ktorý bol pod vplyvom alkoholu a liekov obťažoval ženy, prečo nikto nemyslel na prevenciu zločinu a radšej nezavolal políciu, kým bol čas? Toto neprivolanie polície kým bol čas vidím tiež ako veľmi závažný a reálny problém. Prečo každý či takmer každý na Slovensku má potrebu ihneď súdiť, posudzovať, odsudzovať? A to mám na mysli tým aj médiá hlavného prúdu.

Môj pocit z celej veci je taký, ako som ho opísala vyššie tu v článku. Že sa šteká na nesprávny strom. Že problém je úplne inde, nie v xenofóbii. A ten problém sa opäť nerieši a tým prehráva celé Slovensko.

 

Samozrejme, môžem sa mýliť a to okrem iného hlavne preto, lebo som vychádzala len z informácií, ktoré boli v danej veci publikované v médiách hlavného prúdu.

Aktualizácia: 

Keď som si pozrela anglický leták na tento istý liek – Paretin, teda Paxil, https://www.rxlist.com/paxil-drug.htm#side_effects tak tých vedľajších nežiadúcich účinkov tam je vymenovaných viacej, vrátane týchto:  Nervous System: Frequent: Emotional lability, vertigo; infrequent: Abnormal thinking, alcohol abuse, ataxia, dystonia, dyskinesia, euphoria, hallucinations, hostility, hypertonia, hypesthesia, hypokinesia, incoordination, lack of emotion, libido increased, manic reaction, neurosis, paralysis, paranoid reaction; rare: Abnormal gait, akinesia, antisocial reaction, aphasia, choreoathetosis, circumoral paresthesias, convulsion, delirium, delusions, diplopia, drug dependence, dysarthria, extrapyramidal syndrome, fasciculations, grand mal convulsion, hyperalgesia, hysteria, manic-depressive reaction, meningitis, myelitis, neuralgia, neuropathy, nystagmus, peripheral neuritis, psychotic depression, psychosis, reflexes decreased, reflexes increased, stupor, torticollis, trismus, withdrawal syndrome.

Stále, to je len príbalový leták, Čo všetko by vyplávalo na povrch, keď by sa skontrolovala kompletná pracovná verzia farmafiriem ohľadne tohoto psychofarmaka?
A tiež, prečo slovenský príbalový leták nevymenuváva všetky vedľajšie účinky, ktoré vymenováva anglicky písaný leták?
Opäť nejaká dvojitá kvalita? Dvojitá kvalita lieku alebo “len” príbalového letáku?

USA sú vojnoví zločinci

23.11.2024

19. novembra 2024, Joe Biden povolil poskytnutie protipechotných nášľapných mín Ukrajine. Poskytnutie týchto protipechotných nášľapných mín Ukrajine je vojnovým zločinom. Je to tiež porušením Ottawskej zmluvy, teda Dohovoru o zákaze protipechotných mín, resp. Dohovoru o zákaze používania, skladovania, výroby a transferu protipechotných mín a o ich zničení z roku 1997. [...]

Ďaľšia poprava nevinného v USA?

18.10.2024

Dnes ma dorazila správa, že dnes do polnoci majú vraj popraviť v USA nevinného človeka. *** Podľa správ, ktoré som zachytila, má byť Robert Roberson, 57, dnes, 17. októbra 2024 popravený vraj preto, lebo svoju dvojročnú dcéru mal pred 22 rokmi zabiť syndrómom otraseného dieťaťa. Roberson sa má stať prvou osobou v USA, ktorá má byť popravená za takýmto spôsobom vraj [...]

Rozdiel medzi „pejoratívnym“ a „vulgárnym“

01.10.2024

Krátky slovník slovenského jazyka definuje slovo pejoratívny takto: pejoratívnypríd. lingv. vyj. nepriaznivý, zápor. postoj, zhoršujúci, hanlivý: p. výraz, p-e slovo; Ten istý krátky slovník slovenského jazyka definuje slovo vulgárny takto: vulgárny príd. hrubý(význ. 6), neslušný, ordinárny: v-e slová, v. človek; v-e správanie ************ Synonymá [...]

Kažimír

V procese s Kažimírom bude možno rozhodovať Súdny dvor EÚ, jeho obhajca v tom však vidí naťahovanie

03.12.2024 16:14

Proces s Kažimírom má na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračovať v pondelok 9. decembra.

asteroid

Na Zem sa rúti asteroid: Experti predpokladajú, že sa rozpáli nad Ruskom

03.12.2024 15:30

Do zemskej atmosféry vletí asteroid a podľa astronómov našu planétu Zem aj zasiahne.

Seoul / Martial Law / JK Army /

Juhokórejský prezident vyhlásil stanné právo. Armáda zakázala politické strany, pokúsila sa vtrhnúť do parlamentu

03.12.2024 15:15, aktualizované: 17:21

K tomuto kroku sa podľa vlastných slov musel uchýliť, aby bol uchránený ústavný poriadok.