Založ si blog

Výhody doma pečených rohlíkov z celozrnnej múky

Môj manžel dlhé roky trpí Sklerózou Multiplex. Jedným z veľmi nepríjemných symptómov Sklerózy Multiplex sú aj črevné problémy.  Až manželova choroba ma naučila, aké je dôležité mať v strave dostatok vlákniny, ale aj to, aké sú nie zdravé potraviny z čisto bielej múky.

Najskôr som stále kupovala klasické biele rožky a iné podobné výrobky. Neskôr som prešla na tie predajcom označované ako celozrnné a nakoniec som ich začala piecť sama. Keď sme doniesli tie ‘celozrnné’ rohlíky z obchodu, obyčajne sme si ich ohriali v rúre a potom sme si ich dávali s maslom. Pamätám sa, že som ich takto nemala problém zjesť na jeden krát aj tri. (Čo veľmi ‘pomáha’ na váhu, hlavne u nás, čo sme už nie najmladší.)

Potom, neviem ani ako k tomu prišlo, som si povedala, že si upečiem vlastné rohlíky z celozrnnej múky.

Vlastne viem. Dcéra doniesla vianočku z nejakých vianočných trhov. A keďže vianočku pekávam na Vianoce aj ja, tak som si porovnala, že koľko ma vyjdú len suroviny, ktoré do tej vianočky dám. Vyšlo mi, že tie vianočky predávané na takýchto rôznych trhoch musia byť urobené z dosť podradných surovín, inak by sa za tú cenu, za ktorú ich predávali, nedali predať. (Detto vianočky predávané v potravinách.) A po pravde, keď by tá cena bola vyššia, tak by ich už nikto nekúpil. Teda niekde treba ten kompromis urobiť a mne z toho vyšlo, že ušetriť sa dá v takomto prípade len na surovinách.

 

🥐

 

Systém mám veľmi jednoduchý. Na miesenie cesta používam NINJA mixér. Nádobku, v ktorej sa cesto miesi je z transparentného materiálu.

Môj postup je taký,  že do mixéra od oka nasypem najkvalitnejšiu celozrnnú múku, akú môžem kúpiť.  Pridám soľ, troška cukru (kvôli kvasniciam), sušené kvasnice (lebo čerstvé sa tu v Kanade kúpiť jednoducho nedajú), ak mám zvyšné bielka, kľudne ich tam pridám tiež (neublížia), a pridám aj troška bielej múky (hoci stále neviem, či tam naozaj musí ísť). A potom ešte pridám tekutinu, teda vodu, ale myslím si, že by to inak mohla kľudne byť aj iná tekutina (mlieko a podobne).  Vody pridám postupne podľa potreby.  Cesto je totiž správne vymiešané, keď zostáva nádobka, v ktorej sa cesto miesi čistá a nie je na nej už žiadne cesto prilepené – vtedy je to cesto tak akurát. Z tohoto pohľadu je výborné, že NINJA má tú nádobku na miesenie cesta z transparentého materiálu. Cesto nechám nakysnúť. Potom z cesta rozvaľkám kruh a naprieč ho rozrežem ako pizzu na 8 častí. Každú časť od kraja zrolujem do rohlíka, poukladám na plech, potriem žĺtkom, posypem niečím (rascou, paprikou, soľou, makom, sezamovými semiačkami, sušenou cibuľou, strúhaným syrom, alebo aj nemusí byť nič), dám do rúry na asi 25 minút pri teplote okolo 190 stupňov Celzia.

Čo sa týka času, keď ich pečiem doma, tak na to potrebujem vlastne menej času, lebo kým su v rúre, môžem robiť niečo iné, a vymiesiť to cesto a poukladať rohlíky na plech, na to netreba viacej ako 10 minút času.

Cenovo? Jeden celozrnný kúpený rohlík v obchode stojí 60 centov.  Jeden 2.5 kilogramový sáček Robin Hood celozrnnej múky stojí od 4.50 do 5 dolárov. (Väčší ako 2.5 kilogramový sáček celozrnnej múky v obchode, do ktorého chodím nakupovať, nepredávajú.) Z tohoto množstva múky urobím zakaždým 8 rohlíkov asi na tri, možno  štyri krát. K tomu troška kvasníc, cukru, soli, vajíčka, vody, plus niečo za elektrinu, lebo používam elektrickú rúru, no nech je to dokopy opät tých 5 dolárov.  Takže nech ma 24 rohlíkov vyjde na 10 dolárov. Ale keď si to porovnám s tými rohlíkmi z obchodu, tak tie ma vyjdú dokonca o niečo viacej. Ale je tu ešte jeden faktor, viď nižšie.

Takto to robím posledných pár mesiacov.

🥐

Všimla som si niekoľko vecí.

·         Tie ‘celozrnné’ rohlíky kúpené v obchode sa na tie moje vôbec nepodobajú. Tie kúpené v obchode mi teraz pripadajú, ako keby boli urobené z tej najlacnejšej múky, do ktorej pridali otruby, aby dosiahli pre zákazníka ten správny vzhľad.

Tie moje rohlíky nemajú žiadne, ako keby otruby v ceste, sú oproti tým bielym tmavšie a to je asi jediný rozdiel.

 

·         Keď si ho upečiem sama , zasýti ma už jeden alebo aj polovička rohlíka, napriek tomu, že tie doma upečené rohlíky majú výbornú chuť. Z tohoto pohľadu sa tiež pýtam, že čo do tých rohlíkov, ktoré som zvykla kupovávať v obchode, pridávajú. (Nejakú fruktózu, ktorá človeka nezasýti, naopak, ktorá je vraj aj návyková a človek potom chce viacej jesť?)

 

·         Môj manžel dokonca už aj troška schudol potom, ako som začala piecť rohlíky. Ono pre ľudí, ktorí trpia Sklerózou Multiplex jedna z tých najhorších vecí, čo môžu urobiť je, že priberú. Mnohí z nich sa nevládzu hýbať, (čo je ďaľší symptóm choroby), a potom schudni. Ale ako?

 

Takto doma upečené rohlíky sú bohaté na vlákninu a môj manžel má menej ‘črevných problémov’ (ľudovo povedané zácpu).  A ak aj, pomôže naturálny prípravok, ktorý mi poradila jedna lekárka z pohotovosti: džús zo sušených sliviek. Hodím do mixéra sušené slivky, pridám vodu, rozmixujem, vypiť.

🥐

V každom prípade, takto doma upečené rohlíky sú zdravé pre každého.

 

Prečo v týchto voľbách dám hlas strane SMER-SD. Diel dvadsiaty šiesty.

27.09.2023

Pretože v demokratickej spoločnosti si mám právo vybrať podľa mojich vlastných kritérií z kandidujúcich politických strán stranu, ktorá bude spravovať verejné financie a rozhodovať o zákonoch Slovenskej republiky. Pre mňa je dôležité aby verejné financie pragmaticky spravovali zodpovední ľudia, ktorým záleží na tom, aby ľudia mali strechu nad hlavou, a aby mohli [...]

Prečo v týchto voľbách dám hlas strane SMER-SD. Diel dvadsiaty piaty.

26.09.2023

Pretože jednoducho nesúhlasím s nebezpečnou progresívnoliberálnou propagandou strany Progresívne Slovensko a okrem iného podorovanej mimovládkami financovanými zo zahraničia. Progresívne Slovensko považujem dnes za najväčšiu hrozbu pre Slovensko, krajinu, kde som sa narodila, kde som žila (a možno ešte budem) a ktorá bude so mnou spätá do konca môjho života. Ako vraj [...]

Prečo v týchto voľbách dám hlas strane SMER-SD. Diel dvadsiaty štvrtý

25.09.2023

Pretože dnes som si na sociálnych sieťach prečítala ďaľšie klamstvá a manipulácie. Napríklad, že vraj strana SMER –SSD je netransparentná. Potom nechápem, že o čom je zverejňovanie transparentného účtu. Mne osobne sa nezdá byť program strany Smer SD netransparentý. Program strany je zverejnený na webstránke a možno aj niekde inde v online priestore. Ja som si program [...]

New Jersey, voda, dažde, USA, počasie

New York po mohutnom daždi zaplavila voda

30.09.2023 02:41

Silný dážď spôsobil v New Yorku záplavy, ktoré v piatok čiastočne obmedzili prevádzku metra a tamojších letísk.

Russia Sobchak

Kremeľ hľadá pre Putina do volieb liberálneho sparing partnera

30.09.2023 02:00

Do ruských prezidentských volieb zostáva ešte pol roka, v Kremli ale už riešia, kto by mal "robiť krovie" pri znovuzvolení Vladimira Putina na ďalších šesť rokov.

zmenpoistovnu, pr, nepouzivat

POZOR! Posledná šanca zmeniť poisťovňu je DNES: Ktorá zdravotná poisťovňa vás poteší najviac?

30.09.2023 00:00

Pripravili sme si preto základné porovnanie dvoch súkromných zdravotných poisťovní, ktoré sa najviac bijú, kto ponúkne najlepšie benefity.