Založ si blog

Prečo je pre mňa Čaputová absolútne neprijateľná v pozícii prezidentky

 

Konečne som sa dostala k tomu, aby som si vypočula debatu TA3 “Postupujúci po 1. kole volieb”.

Počúvaním dnes danej relácie som si uvedomila jeden dôležitý rozdiel medzi Zuzanou Čaputovou a Marošom Šefčovičom. A to spôsob ich komunikácie.

Maroš Šefčovič komunikuje k voličom ako dospelý k dospelému.  Keď som počúvala Zuzanu Čaputovú, uvedomila som si, že ona komunikuje s voličom spôsobom ako rodič komunikuje s dieťaťom.  Kto pozná troška teóriu Erica Berne o Transakčnej analýzy komunikácie vie, čo mám na mysli.

Typická ukážka je Čaputovej boj so zlom. Z danej debaty som mala pocit, že prezidentský program Zuzany Čaputovej je akýsi imaginárny boj so zlom, a že sa k svojmu voličovi prihovára ako rodič k dieťaťu, keď mu hovorí: “Nesmieš byť zlý.” Pretože zlé deti pôjdu do pekla.

Keď tento štýl komunikácie porovnám k spôsobu ako komunikuje Maroš Šefčovič, tak počujem dospelého človeka komunikujúceho s dospelým človekom.

Navyše, ked som počúvala Zuzanu Čaputovú, tak týmto štýlom komunikácie, rodič  komunikujúci s dieťaťom, komunikovala aj smerom k Marošovi Šefčovičovi.

Ak dospelý komunikuje s druhým dospelým ako s dieťaťom jedná sa o tzv. krížovú komunikáciu, ktorá je problematická pretože je prekurzorom konfliktov. V prípade, keď takýmto nevhodným spôsobom komunikuje Zuzana Čaputová s kariérnym diplomatom Marošom  Šefčovičom nepríde k otvorenému konfliktu, pretože Maroš Šefčovič je skúsený diplomat. Iná vec je, ak by takýmto spôsobom komunikovala s menej zrelými osobami, pretože presne takto – nevhodnou komunikáciou – vznikajú hádky a konflikty. Pod nevhodnou komunikáciou mám na mysli keď sa jeden partner v diskusii prihovára k druhému ako keď sa rodič prihovára k dieťaťu.

Mám na mysli napríklad tú časť, keď Zuzana Čaputová hovorí, citujem: “Ja pomaly už po ôsmy krát v našej spoločnej diskusii  zopakujem, a možno to budem musieť opakovať po každé aaahhm a poprosím možno pán Šefčovič naozaj to myslím vážne a úprimne, keď hovoríme o zle, mám na mysli javy s ktorými je treba bojovať ako je korpupcia, nevyvodzovanie zodpovednosti, aahm, zneužívanie právomoci a podobne, nemám tým na mysli žiadnu skupinu ľudí. …

Proste ona, Zuzana Čaputová musí niečo Marošovi Šefčovičovi stále dookola opakovať, lebo on je proste taký nechápavý? Alebo keď sa na to pozriem objektívne, tak Zuzana Čaputová sa prihovára ako rodič k dieťaťu, ktorému treba stále niečo opakovať.  Nuž, neviem si predstaviť, že by s takouto formou komunikácie išla niekde reprezentovať Slovensko, to si naozaj ani v najbujnejšom sne nedokážem predstaviť.

V debate sa Zuzana Čaputová vyjadrila, že to zlo pre ňu predstavuje napríklad korupcia alebo nevyvodzovanie zodpovednosti. Teda preto kandiduje za prezidentku Slovenskej republiky aby mohla bojovať s korupciou? Ja by som mala k tomu len takú pripomienku, že podľa môjho názoru možno s korupciou bojovať účinnejšie v inej pozícii. Ale hlavne by ma zaujímalo ako presne a konkrétne chce Zuzana Čaputová bojovať s tou korupciou? Alebo s nevyvodením zodpovednosti? Maroš Šefčovič aspoň jeden spôsob už naznačil a to, že sa vzdá svojej imunity a že bude vyvíjať take aktivity na zákonodarné orgány, aby docielil, že každý bude pred zákonom a vyšetrovateľom rovný, aj prezident.

Čo sa týka toho, čo ponúka na boj s korupciou Zuzana Čaputová, mám pocit, že mi tu číta nejakú rozprávku, kde dobrá víla vytiahne nejaký čarovný prútik s ktorým vyčaruje Popoluške krásne šaty na bál, v ktorých si pôjde zatancovať so svojím princom.

Môj problém je ten, že ja nechcem dobrú vílu, ktorá bojuje s imaginárnym zlom s nejakým čarovným prútikom, ja chcem mať v kresle prezidenta dospelého človeka, ktorý dokáže riešiť konkrétne reálne problémy s dospelými ľudmi za okrúhlym stolom.

 

Aký je rozdiel medzi komunistami, ktorí v 1986 zorganizovali prvomájový sprievod a organizátormi festivalu Pohoda v 2024?

13.07.2024

Lebo v oboch prípadoch sa hromadné akcie nemali konať. Akurát komunistov je dnes možné kritizovať ale organizátorov Pohody asi veľmi nie. (V minulosti som v diskusnom príspevku na Pravde skritizovala jednu učiteľku za to, že zobrala deti počas silného vetra na prechádzku a následne jedno dieťa zabil tuším konár zo stromu (podľa môjho názoru spolu s kriminálnym správaním [...]

Amorálnosť kanadských médií

07.07.2024

Aby som sa priznala, moc kanadské médiá nesledujem. Naozaj mi nemajú nič čo pozitívne ponúknuť. Ale posledné dni sa tieto médiá prepadli až popod dnúce dno. Keď totiž nejako náhodne zapnem rádio, napr. v aute, ihneď sa na mňa vyvalí spŕška amorálnosti. Predposledný piatok som chvíľku počúvala rádio, kým som šoférovala. Po celý čas rozoberali štrajk LCBO. LCBO [...]

Kam až vedie nenávisť Progresívneho Slovenska?

16.05.2024

Napriek tomu, že médiá tzv. hlavného prúdu masírujú verejnosť s tým, ako, citujem z jedného článku v Pravde, “Kým opozícia si uvedomila vážnosť situácie a zdržala sa slovnej agresivity, o niektorých koaličných politikoch sa to povedať nedá.” *** Neviem, či si niektorí novinári myslia o čitateľoch, že sú úplne blbí. Napríklad taká Iris Kopcsayová. [...]

borrell

Borrell v mene EÚ podporil verdikt súdu OSN v kauze izraelskej politiky. Židovský národ nie je okupant, bráni sa Netanjahu

20.07.2024 21:05

Vo svojom vyhlásení Borrel súčasne dodal, že stanovisko súdu "bude potrebné dôkladnejšie analyzovať, a to aj vzhľadom na jeho dôsledky pre politiku EÚ".

Motorkár, autonehoda pri Martine

Vážna nehoda pri Martine. Motorkára previezli s ťažkými zraneniami do nemocnice

20.07.2024 19:01

Z doposiaľ nezistených príčin došlo na ceste z obce Košťany nad Turcom do Martina k zrážke osobného automobilu a motocykla.

Robert Fico a Denys Šmyhal.

Fico Šmyhaľovi: Slovensko nemieni byť rukojemníkom ukrajinsko-ruských vzťahov. Kritizuje rozhodnutie Zelenského

20.07.2024 18:16, aktualizované: 18:36

Fico podľa úradu vlády v tejto veci komunikuje už niekoľko dní s relevantnými členmi vládneho kabinetu aj s predstaviteľmi maďarskej petrochemickej skupiny MOL.

Krasnodar, Rusko, protest

Kolaps v Krasnodare: Rusi vyšli do ulíc, starosta sa chcel pripútať k stĺpu. Umlčala ich až polícia

20.07.2024 18:02, aktualizované: 20:25

Problémy s elektrinou na juhu Ruska a na okupovanom ukrajinskom polostrove Krym sa začali 16. júla po skrate na Rostovskej jadrovej elektrárni.