Porovnanie výkonu volebného práva v Kanade a na Slovensku, časť tretia (Pohľad laika. )

Porovnanie pravidiel politickej reklamy  v Ontáriu, Kanada a v Slovenskej republike

 

Po prvé, na webstránke Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán som nenašla nikde výklad pojmov pre laikov.

Na obdobných webstránkach v Ontáriu možno nájsť slovník pojmov.

Obdobný slovník pojmov som na webstránke Štátnej komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán nenašla.

Neviem, či aj týmto absentujúcim krokom neprenechala Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán túto rolu vzdelávania voličov médiám namiesto toho, aby svojich voličov informovala o týchto pojmoch sama.  Podľa môjho laického názoru k výkonu volebného práva patria aj takéto informácie ako výklad pojmov a podľa môjho laického názoru je lepšie ak by výklad takýchto pojmov podával nestranný orgán a nie médiá.

 

Politická reklama

 

V Ontáriu je na webstránke presne a zreteľne zadefinované, čo sa rozumie pod politickou reklamou a jednoduchou, nie právnickou rečou je vysvetlené, čo sa považuje za politickú reklamu, čo je a čo je nie dovolená počas moratoria, a ako dlho trvá.

 

V tomto kontexte je v Ontáriu ako politická reklama zadefinovaná ako akákoľvek reklama, ktorá môže byť videná, počutá, alebo čitaná pričom podporuje alebo oponuje proti niektorej politickej strane alebo kandidátovi.

 

Politická reklama tiež zahŕňa reklamu ohľadne volebných otázok počas volieb, ku ktorým jedna alebo viacej registrovaných politických strán alebo kandiátov zaujali postoj.

 

Pravidlom je tiež, že všetky politické reklamy musia obsahovať údaj ohľadne toho, kto autorizoval reklamu. Inými slovami, reklama musí obsahovať slová alebo text “autorizovaná s xyz” alebo “Táto reklama bola zaplatená politickou stranou xyz.”

 

Čo sa smie a nesmie počas volebného moratória zverejniť je trošička pridlhé a nebudem to tu celé odpisovať.

 

Z danej webstránky je jasný odkaz na to, akým spôsobom je povolené používať sociálne média počas volebnej kampane.

 

Na Slovenskej webstránke Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán som takéto informácie ohľadne politickej reklamy jednoducho nenašla.

 

Čo som našla na tejto webstránke je odkaz na Zákon č. 181/2014 Z. z. o volebnej kampani a o zmene a doplnení zákona č. 85/2005 Z. z. o politických stranách a politických hnutiach v znení neskorších predpisov v znení zákona č. 69/2017 Z. z. – výňatok (351,6 kB).

Avšak ani keď som sa pozrela do tohoto zákona tak som tam definíciu toho, čo je alebo nie je politická reklama, nenašla. Taktiež som tam nenašla ani ďaľšie definície, napríklad moratórium. Našla som tam, kedy možno a nemožno vysielať politickú reklamu a nejaké pravidlá pre vysielanie politickej reklamy, ako sa účtujú náklady na úhradu policikej reklamy. O tom, či možno to, čo je publikované na sociálnych sieťach prípadne webstránkach považovať za politickú reklamu som nenašla nič ani v zákone, na ktorý dala Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán odkaz.

Moja otázka v tejto súvislosti by bola asi taká, žo čo robia poslanci NR SR, ak  v takomto zákone takéto, podľa môjho názoru, tieto dôležité veci jednoducho chýbajú? Alebo to mám rozumieť tak, ze poslanci v NR SR sa duchom stále nachádzajú v minulom storočí?

Vysoko neetické správanie sa Černákových právnikov

16.06.2025

Natrafila som náhodne na otrasnú a amorálnu reláciu na Slobodnom vysielači, ktorej hosťami boli, podľa môjho osobného názoru, extrémne pochybní tzv. právnici, ktorí zastupujú Mikuláša Černáka v pojednávaní o jeho podmienečnom prepustení. Úplne ma dorazilo, ako títo tzv. právnici, zapísaní v SAK, komentovali v tejto relácii dôkazy v tomto pojednávaní alebo [...]

Kauza Černák definuje či spravodlivosť na Slovensku existuje alebo nie

11.04.2025

Online priestorom akosi penetruje ako charakterizuje Černáka scénarista Miro Šifra. Vraj Černák nie je psychopat. Nuž, ja by som naozaj rada vedieť, akú kvalifikáciu má Miro Šifra posudzovať, či Černák je alebo nie je psychopat a či vôbec Miro Šifra vie, aká je definícia psychopata. Táto definícia sa však dnes dá v online priestore nájsť: Definícia psychopatie Roberta [...]

Prečo sa nedá použiť “Notwithstanding clause” na záchranu zdravých zvierat?

28.03.2025

Politici sa alibisticky vyhovárajú na EU legislatívu, ktorá je údajne nadradená slovenskej legislatíve. Osobne s týmto politickým alibizmom zo strany Smer NESÚHLASÍM. *** A perverzná a amorálna je aj mediálna propaganda, ktorou sa strana SMER a Fico snaží opsravedlňovať neospravedlniteľné. Nehumánne a bezdôvodné vraždenie zdravých zvierat či dokonca aj domácich [...]

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov

Lavrov strávi tri dni v Severnej Kórei. Pchjongjang aktívne podporuje vojnu proti Ukrajine

12.07.2025 07:27

Pchjongjang aktívne podporuje vojnu proti Ukrajine - poskytol nielen množstvo munície, rakiet a ďalších zbraní, ale aj tisícky severokórejských vojakov.

Lukostrelecký areál, Látky

Strieľať z luku ako Robin Hood môže každý. Na Podpoľaní vznikol areál s 3D terčmi v podobe zvierat v životnej veľkosti

12.07.2025 07:15

Nová atrakcia vyrástla v obklopení krásnej podpolianskej prírody, kde si ju môže užívať široká verejnosť. Lukostrelecký areál je dostupný každému.

Admirál Kuznecov (2017)

Izvestija: Jedinej ruskej lietadlovej lodi hrozí, že skončí ako šrot

12.07.2025 06:45

Ministerstvo obrany už zastavilo opravu a modernizáciu plavidla a v najbližšom čase rozhodnú o ďalšom osude vlajkovej lode ruského námorníctva.

turecko, dohoda, obilie, ukrajina, vojna na ukrajine, obilná dohoda, loď, čierne more

Dohoda o exporte ruských potravín a hnojív nebude po 22. júli predĺžená

12.07.2025 06:09

Pre nezhody medzi zmluvnými stranami nebude dohoda predĺžená a vyprší 22. júla – tri roky po svojom podpise.