Založ si blog

Ludwig, ktorému sa jeho želanie splnilo, lebo sa naň tak veľmi tešil

Svojho času sme mali doma až 4 mačky; čo som nikdy neplánovala. Snowy, ktorý, žiaľ, už zomrel. Potom jeho syn Mucko, ktorý napriek zlým génom dostal od nejakej dobrej mačacej sudičky dar štastia; o ňom napíšem inokedy. Potom je to Tiny, a nakoniec  môj čierny kocúr Ludwig.  Tiež ho niekto, kto bol u nás na návšteve nazval, že Strašidlo. Niekto iný zasa Schwarzeneger. A niekto ešte iný ho nazval, že Portwish.

 

Meno Ludwig dostal po Beethovenovi.

 

Ludwig sa pripojil ku kolónii ferálnych mačiek potom, ako sa z nejakýh príčin ocitol ako bezdomovec na ulici. Prvý krát som ho videla 15. júla 2011, keď sa snažil dojedať zvyšky jedla po ferálnych mačkách. A prvú vec, čo urobil keď ma zbadal bola, že odo mňa utiekol tam, kde tieto ferálne mačky prebývali.  A keďže som sa o túto kolóniu v tej dobe starala, tak som ho odchytila v rámci TNR (trap-neuter-release) programu. Tento program funguje tak, ze po kastrácii je mačka vypustená naspäť do teritória, kde bola odchytená, pričom je naďalej dokrmovaná a je jej v tomto teritóriu obyčajne aj ponúknuté prístrešie na zimu; obyčajne sa jedná o krabičky z hrubého polystyrénu vyplnené slamou.

 

🐾 🐾 🐾

 

Môj posledný úlovok sme viezli do lokálneho humánneho spolku pre zvieratá  na zákrok a rozmýšlali, aké mu dáme meno. Všetky vhodné mená pre čierne mačky, na ktoré som si vedela v danej chvíli spomenúť boli už priradené iným mačkám z kolónie.  Pozrela som na zadné sedadlo, ako sa mal náš čierny kocúr, a ten tak zaujate počúval pomalú časť Beethovenovho Husľového koncertu, ktorý práve hral z rádia, že som ho pomenovala Ludwig.

 

Ludwig je čierna dlhosrstá mačka s malým bielym “podbradníčkom”.

 

Farba kožúšteka mačky údajne predisponuje aj jej charakter a osobnosť; teda okrem plemena a výchovy. Čierna mačka si údajne  človeka poobzerá z diaľky a rozhodne sa sama, či si zaslúžite jej pozornosť. Údajne sú veľmi citlivé a plaché. A údajne sú introvertné a preferujú život vo vnútri domu, zdroj, z ktorého čerpám túto teóriu pre tých, ktorí vedia po anglicky: https://www.youtube.com/watch?v=SlAA6_D-5_Y&feature=share.  Túto teóriu som tu spomenula preto, lebo na Ludwiga pasuje na 100%. (Ale nielen na neho, viem aj o inom takomto čiernom kocúrovi z okolia, ten sa pre zmenu “zatúlal” k jednej veterinárke do jej ambulancie a robil jej tam potom 20 rokov spoločnosť. Jeho meno bolo Buddy a u danej veterinárky mal  4 hviezdičkový hotel s plnou penziou a veterinárskou starostlivosťou. Dobrý výber, určite lepší ako dokážu urobiť mnohé dnešné zamestnankyne z ľudských zdrojov.)

 

Celý rok, každú noc, chodil Ludwig obzerať môj vtedajší pozemok za domom a možno aj mňa; či som nachystala na každú noc stravu pre neho. Priblížiť som sa nemohla, jednoducho utiekol.

 

Po nejakom čase sme sa rozhodli presťahovať. A rozhodla som sa  presťahovať aj zvyšok danej ferálnej mačacej kolónie.

 

Mačacie kolónie sa zásadne neodporúča sťahovať, iba vo veľmi výnimočných prípadoch.

 

Napríklad keď im ľudia ubližujú, čo bol tento prípad.  Keď sa sťahuje mačacia kolónia, tieto ferálne mačky musia byť dosť dlhý čas obmedzené v pohybe, aby sa nepokúsili utiecť naspäť. Kým mi postavili záhradný domček, musela som ich držať v klietkach v mojej veľkej predsieni (klietky sa držia prikryté aby to mačky menej stresovalo). Tých mačiek už nebolo veľa, dalo sa to tých pár dní zvládnuť.

 

Kým pravé ferálne mačky sa v klietke jednoducho boja, Ludwig sa správal úplne inak. Plachta nezakrývala celú jeho klietku. Ale to Ludwigovi nevadilo, naopak mu to vyhovovalo. Ihneď začal totiž s nami všetkými v tomto dome komunikovať. Tie nepokryté časti jeho klietky mu slúžili ako kukátko na nás, obyvateľov tohoto domu.  Mám na mysli všetkých obyvateľov, vrátane našich vtedy troch mačiek: Snowyho, Mucka, a Tiny.

 

Ludwig sa uvelebil na nosiči, ktorý bol v klietke a sústredene si nás obzeral. Keď som sa obzerala  všimla som si, ako si ma obzeral a žiarili mu radosťou a od šťastia očká. To už bol skamarátený s našou Tiny, ktorá si od neho cez mreže brávala mačacie cukríky. Neviem, či to bol nejaký úplatok ako výmena za strategické informácie o nás.

 

V každom prípade, keď som ho išla obslúžiť, odmietol vojsť do nosiča (kliekty v ktorých sú ferálne mačky sa čistia tak, že mačky sa zaženú do nosiča, ten sa cez mreže zablokuje, potom sa vyčistí záchodík a dá sa do kliekty jedlo a voda a keď je všetko hotové, dvierka na nosiči sa odblokujú). Tak som opatrne vybrala aspoň prázdne misky z kliekty, to bolo bezproblémové. Naplnila som ich jedlom a keď som ich vracala do kliekty, dostala som “headbutt”. To je, že mačka sa čelom obtrie o vašu dlaň – je to niečo čo ferálna mačka nikdy neurobí.

 

To bolo ako keby mi Ludwig povedal, s jeho od šťastia sa ligotajúcimi očkami, jasne, zreteľne a nahlas, že: “Ja som nie ferálna mačka. A viem, že si ma sem dala preto, lebo tu budem bývať s tebou.” To už nevyzeral tak ufúľane, ako keď som ho odchytila na sťahovanie sa. Svoj kožúštek si krásne naleštil do ligotava.


 

Aj potom, ako som mu otvorila dvierka na jeho klietke (po kontrole u veterinárky) bol Ludwig výnimočný v tom, ako sa adaptoval. Mucko aj Snowy mali totiž pripomienky k novému kocúrovi, čo mu vždy dali najavo, tak že ho prepleskli. Ale to bolo všetko, čo mohli, lebo Ludwig na ich bitky jednoducho nereagoval. Dostal facku od Mucka? Je tam toho, jedna facka, ani sa nepohol.

 

Na čo ale reagoval riadnym hysterickým záchvatom bolo, keď sme ho viezli autom k veterinárke na preočkovanie (a to už mal aj mikročip).  Z toho sme usúdili, že sa ho musel nejaký škaredý človek zbaviť tak, že ho niekam ďaleko autom zaviezol a vyhodil. Aj takí sú niektorí ľudia.

 

Ale Ludwig si po tejto škaredej skúsenosti  povedal, že “Teraz si vyberiem ja u koho budem bývať.” A tak sa stalo.

 

Musím uznať, že to zvládol lepšie ako by to zvládli mnohí Ľudia. A vraj mačky nemajú rozum?

 

 

Ja považujem Čaputovú za prekliatie Slovenska

10.05.2023

Osobne si myslím, že Čaputová je prekliatím Slovenska. Ja osobne ju nevidím ako prezidentku, ktorej by akokoľvek záležalo na občanoch Slovenska. Po prvé, Čaputová je pre mňa antitézou vlády ľudu. Ona pre mňa vlastne predstavuje prototyp diktátora. Lebo keby jej na ľudoch záležalo, tak by rešpektovala vôľu ľudu. Po druhé, keby Čaputovej čo i len trochu záležalo na [...]

Na inú nôtu v dnešnom svete: Neverím firme Basepaws, ktorá vraj vykonáva genetické testovanie mačiek.

30.03.2023

Neverím im, lebo neverím klamárom a podvodníkom a takým, čo majú bordel vo veciach. Na úvod by som rada prezentovala túto fotografiu môjho už zosnulého kocúra Snowy-ho. Čo z fotografie možno nie je vidno je, že srsť Snowyho nemala tzv. “undercoat”, slovník mi to preložil ako “podsadu”. Čo tiež nie je na fotografii vidno je, že Snowy nikdy nevážil viacej ako [...]

“Rozhľad” niektorýh poslancov NRSR, (totálna katastrofa),

28.02.2023

ktorí majú rozhodovať o de facto zatiahnutí Slovenska do vojny dodaním bojových stíhačiek Mig-29 na Ukrajinu. Ukážka, podľa môjho názoru, doslova sprostoti je názor Ondreja Dostála, poslanca NR SR za stranu SaS, ktorý v relácii TA3 z 24.2.2023 https://www.youtube.com/watch?v=EPX_dRyXZOQ, (od 6:28 minúty) porovnáva vojnový konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom takto: “… Nie je [...]

kladivko, knihy, váha, spravodlivosť, súd

Mimovládky vyzvali politikov na reformu prokuratúry i zmenu paragrafu 363

01.06.2023 13:45

Na štvrtkovom brífingu predstavili zástupcovia Nadácie Zastavme korupciu a Via Iuris deväť návrhov.

pápež, novak

Obmäkčil ju pápež. Nováková udelila v Maďarsku rekordný počet milostí

01.06.2023 13:43

Prezidentka udelila milosť okrem iných aj osobám z kauzy známej ako "proces Hunnia".

otruba, kováčová, grigová, burian, veľvyslanci

Prezidentka odovzdala poverovacie listiny novým veľvyslancom

01.06.2023 13:30

Všetci majú podľa Čaputovej bohaté skúsenosti a preto verí, že sú tou správnou voľbou na posty vedúcich misií v krajinách ich budúceho pôsobenia.

munícia, 155

Europoslanci schválili viac munície pre Ukrajinu

01.06.2023 13:16

Európsky parlament podporil návrh zákona na zvýšenie európskej výroby munície a rakiet.