Založ si blog

Moja záhradka koncom mája

Pred pár dňami mi niekto zo Slovenska  poslal fotografiu svojej čerešne plnej zrelých krásnych červených čerešničiek.

Aj ja mám mini čerešničku – višňu. Mala som aj pravú čerešničku, normálnej veľkosti, ale čierny orech mi ju zabil. Višňa vraj čiernemu orechu odolá. Dnes je 26. máj a moja višňa vyzerá takto: 

V pozadí je záhradný domček, ktorý si sprivatizovali moji medvedíkovia, vraj čistotní.

 

Hoci ju čierny orech nezabije, aj tak sa z nej červených višničiek nedočkám. Lebo vtáčikovia ju sledujú a oberú všetky višničky ešte kým sú zelené. Nuž čo, keď chcem počuť spev vtáčkov v mojej záhrade, musím aj niečo oželieť.

 

Tu je foto čierneho orecha, ktorú som urobila pred chvíľkou. Už sa mu začínajú robiť lístočky, ale stále vyzerá, ako keby mal holé konáre.

Koruna čierneho orecha dnes

 

Včera sa mi manžel povedal, že v rádiu počul, že všetko je u nás najmenej dva týždne pozadu; vraj síce je teplo ale vraj zem je ešte studená a vraj aj na sadenie paradajok je ešte priskoro. Ale ja som ich už zasadila, tak mi ostáva len čakať, či ich budem mať naozaj menšie.

 

V porovnaní so Slovenskom, u nás práve teraz rozkvitli hyacinty a konvalinky ešte sú stále nie rozkvitnuté.  Fazuľu som síce zasadila asi pred mesiacom, ale až teraz začína klíčiť. Aj hrášok je ešte maličký, aj reďkovky, ktoré podľa obalu už mali byť zrelé majú ešte len klíčky.

 

Keďze pažítka sa mi po tejto poslednej zime neprebudila, zima bola naozaj tuhá, tak vlastne jediná zelenina, ktorú teraz, koncom mája, zo záhradky mám, je šťavel, ktorý sa mi do cestičky popri dome namnožil ako burina. Nevadí. Z jednej kuchárskej knižky mám výborný recept na šťavelový koláč.

 

Na druhej strane, keď mi hovoria ľudia zo Slovenska, že už poryľovali, tak u nás všetko práve dozrieva.

Moja záhrada dnes

Mali sme návštevu – Procyon lotor

19.06.2019

Teda nás navštívili malí lotríkovia. Jedna lotrica, teda medvedica čistotná, má tri maličké. a druhá má 6 maličkých, ak som správne počítala. [caption id="attachment_594" align="aligncenter" viac »

Vraj našli zhodu v otázke voľby ústavných sudcov

18.06.2019

Na webstránke Ústavného súdu Slovenskej republiky som našla dokument nazvaný Zoznam kritérií právneho štátu. Zoznam kritérií má byť: Legalita (Vláda zákona; Súlad so zákonom; Vzťah viac »

Čaj s Mussolinim

17.06.2019

Jeden z mojich obľúbených filmov je “Čaj s Mussolinim” (1999). Film zachytáva obdobie v Taliansku, kde žije skupina dám v strednom veku, pôvodom z Anglicka, ktoré sú milovníčkami umenia viac »

Rusko

Ruská stredná trieda sa od roku 2014 zmenšila o pätinu

25.06.2019 14:09

Vyplýva to zo štúdie moskovského finančného ústavu Alfa Bank, na ktorú dnes upozornil denník The Moscow Times.

DNA, gény, genetická informácia

Prečítať DNA a ušiť liečbu na mieru

25.06.2019 14:00

V DNA sú obsiahnuté asi tri milióny informácií, v ich lúštení je veda stále na začiatku.

polícia

Polícia po tragickom týždni pristupuje k prísnym opatreniam

25.06.2019 13:26

Opatrenia potrvajú, kým sa situácia v cestnej premávke nezlepší.

Alojz Hlina

Lídri troch mimoparlamentných strán budú rokovať o spolupráci

25.06.2019 13:16

Predsedovia mimoparlamentných politických strán, Miroslav Beblavý (Spolu), Michal Truban z Progresívneho Slovenska a Alojz Hlina z KDH sa dohodli na stretnutí.

zorama

Pohľad obyčajnej ženy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 37
Celková čítanosť: 54936x
Priemerná čítanosť článkov: 1485x

Autor blogu