Založ si blog

Kedy si ja myslím, že bol unesený právny štát na Slovensku

Dnes som si do pozadia zapla LIVE rozpravu v NR SR o zrušení špeciálnej prokuratúry. Predtým som si vypočula tiež niektoré vysoko afektované prednesy na tlačovej konferencii opozičných strán Michala Šimečku či aj napríklad, podľa môjho názoru, beznádejne amatérske vystúpnie poslankyne Holečkovej, ktorej prejav sa mne osobne zdal vysoko preafektovaný; teda to okrem toho, že som sa v ničom nedokázala stotožniť s jej, mne sa zdalo úplne uletenými názormi na danú problematiku.

Celá opozícia unisomo narieka nad vraj únosom právneho štátu na Slovensku tým, že by sa agenda špeciálnej prokuratúry presunula na krajské prokuratúry či na Generálnu prokuratúru SR.

***

Osobne za svojho života som bola na Slovensku opakovane svedkom únosu spravodlivosti nezáležiac na tom, ktorá strana v danom období vládla.

***

Avšak ja osobne považujem za dôkazy únosu právneho štátu keď na Slovensku dochádzalo k porušovaniu ľudských práv u osôb väznených, ktorí vo väzbe zomreli. Napríklad Generál Lučanský. Advokát Krivočenko. Takéto niečo ja osobne považujem za najväcšiu hrozbu právneho štátu a takto sa to dialo predovšetkým za minulej vlády. V prípade Generála Lučanského sa dokonca jednalo o nevinného človeka, u ktorého podľa môjho osobného názoru nebol žiaden dôvod na jeho väzobné stíhanie. Osobne nepoznám ďaľšie prípady, napríklad ten advokáta Krivočenka, ale faktom je, že tento zomrel vo väzbe spôsobom, ktorý indikuje vtedajšiu absenciu právneho štátu na Slovensku. V prípade osôb vo väzbe, za to, aby dostali riadne lekárske ošetrenie, zodpovedá štát; teda aspoň ja si tak akosi namýšľam. (Zo sledovania slovenskej dennej tlače viem o viacerých zbytočných úmrtiach napríklad v cele predbežného zadržania, ku ktorým došlo práve pre absenciu právneho štátu v danom období predošlej vlády; so spoločným menovateľom neposkytnutia lekárskej starostlivosti tam, kde mala byť poskytnutá; napríklad keď zadržali vodiča s 3.5 promile alkoholu, ten náledne úplne zbytočne zomrel na tzv. absťák, lebo mu nebolo poskytnuté lekárske ošetrenie. Plus som si na 100% istá, že nie všetky takéto prípady boli spublikované v denej  tlači.)

***

Pre mňa je absolútne neakceptovateľné aby ľudia zbytočne umierali vo väzbe spôsobom akým umrel Generál Lučanský či advokát Krivočenko, ktorému, podľa medializovaných informácií, nebola poskytnutá základná lekárska startostlivosť, či aj daný vodič s alkoholom v krvi. Toto všetko, a som si istá, že aj mnoho ďaľších vecí sa stalo počas minulého volebného obdobia.

***

Tiež nepovažujem za žiadnu tragédiu zmiernenie niektorých trestov. Vraj za korupciu.
Ja naozaj neviem, či je to naozaj pravda, že táto špeciálna prokuratúra či aj sudcovia špeciálneho súdu vraj odsúdili nejakú lekárku či lekára len preto, lebo zobral/a od pacienta tašku zeleniny.

***

Ja len z osobnej skúsenosti. Môj dnes už nebohý otec mal v záhrade kopec zeleniny či ovocné stormy a aj kvety. A rád túto úrodu rozdával. Samozrejme aj lekárom. Nikdy to však nepovažoval za úplatok keď napríklad sestričke v ambulancii (ja neviem či toto presne sa stalo, poukazujem na toto len ako ilustráciu) zaniesol kytičku hyacyntov zo svojej záhradky a mal z toho obrovskú radosť, že takouto kytičkou mohol niekoho potešiť. Rovnako, ak doniesol či rozdal nejaké čerešne či ríbezle zo svojej záhrady, komukoľvek.

 

Teraz si predstavte, že ste daným lekárom, ktorému starček, len aby mal radosť z toho, že niekomu urobil radosť, by musel lekár odmietnuť aby ho nezavreli za vraj prijímanie úplatku. Veď je to celé choré na hlavu, ak za tašku zeleniny nejakého lekára zavreli. (Prípadne, ešte aby zavreli aj takého starčeka, lebo porozdávať z vlastnej úrody len pre radosť rozdávania sa podľa niektorých stal trestným činom, ktorý vraj ohrozuje demokraciu a právny štát na Slovensku!

 

V takýchto prípadoch za samotné ohrozovanie právneho štátu ja osobne považujem takých prokurátorov či sudcov, ktorí by za niečo takéto dokázali kohokoľvek odsúdiť vraj za korupciu.

***

Čo sa týka trestov za korupciu, pokiaľ sa trestné sadzby viacej približujú tým sadzbám aké sú vo zvyšku štátov Európskej únie, ja si nemyslím, že sa jedná o ohrozenie právneho štátu.

 

Ja osobne za najväčšie ohrozenie právneho štátu na Slovensku ja osobne považujem strany ako Progresívne Slovensko a ďalšie opozičné strany, ktoré iniciujú rôzne protesty či snahu sabotovať parlament zbytočnými vystúpeniami, ktoré nemajú s odbornosťou absolútne nič spoločné.

 

Osobne som toho názoru, že bývalá vláda za ktorej sa tieto prípady stali, by sa mala zodpovedať za tieto skutky.

 

Aký je rozdiel medzi komunistami, ktorí v 1986 zorganizovali prvomájový sprievod a organizátormi festivalu Pohoda v 2024?

13.07.2024

Lebo v oboch prípadoch sa hromadné akcie nemali konať. Akurát komunistov je dnes možné kritizovať ale organizátorov Pohody asi veľmi nie. (V minulosti som v diskusnom príspevku na Pravde skritizovala jednu učiteľku za to, že zobrala deti počas silného vetra na prechádzku a následne jedno dieťa zabil tuším konár zo stromu (podľa môjho názoru spolu s kriminálnym správaním [...]

Amorálnosť kanadských médií

07.07.2024

Aby som sa priznala, moc kanadské médiá nesledujem. Naozaj mi nemajú nič čo pozitívne ponúknuť. Ale posledné dni sa tieto médiá prepadli až popod dnúce dno. Keď totiž nejako náhodne zapnem rádio, napr. v aute, ihneď sa na mňa vyvalí spŕška amorálnosti. Predposledný piatok som chvíľku počúvala rádio, kým som šoférovala. Po celý čas rozoberali štrajk LCBO. LCBO [...]

Kam až vedie nenávisť Progresívneho Slovenska?

16.05.2024

Napriek tomu, že médiá tzv. hlavného prúdu masírujú verejnosť s tým, ako, citujem z jedného článku v Pravde, “Kým opozícia si uvedomila vážnosť situácie a zdržala sa slovnej agresivity, o niektorých koaličných politikoch sa to povedať nedá.” *** Neviem, či si niektorí novinári myslia o čitateľoch, že sú úplne blbí. Napríklad taká Iris Kopcsayová. [...]

borrell

Borrell v mene EÚ podporil verdikt súdu OSN v kauze izraelskej politiky. Židovský národ nie je okupant, bráni sa Netanjahu

20.07.2024 21:05

Vo svojom vyhlásení Borrel súčasne dodal, že stanovisko súdu "bude potrebné dôkladnejšie analyzovať, a to aj vzhľadom na jeho dôsledky pre politiku EÚ".

Motorkár, autonehoda pri Martine

Vážna nehoda pri Martine. Motorkára previezli s ťažkými zraneniami do nemocnice

20.07.2024 19:01

Z doposiaľ nezistených príčin došlo na ceste z obce Košťany nad Turcom do Martina k zrážke osobného automobilu a motocykla.

Robert Fico a Denys Šmyhal.

Fico Šmyhaľovi: Slovensko nemieni byť rukojemníkom ukrajinsko-ruských vzťahov. Kritizuje rozhodnutie Zelenského

20.07.2024 18:16, aktualizované: 18:36

Fico podľa úradu vlády v tejto veci komunikuje už niekoľko dní s relevantnými členmi vládneho kabinetu aj s predstaviteľmi maďarskej petrochemickej skupiny MOL.

Krasnodar, Rusko, protest

Kolaps v Krasnodare: Rusi vyšli do ulíc, starosta sa chcel pripútať k stĺpu. Umlčala ich až polícia

20.07.2024 18:02, aktualizované: 20:25

Problémy s elektrinou na juhu Ruska a na okupovanom ukrajinskom polostrove Krym sa začali 16. júla po skrate na Rostovskej jadrovej elektrárni.