Založ si blog

Nikdy som si nevedela predstaviť, že vegánska kuchyňa môže byť taká chutná

Vegetariánstvo a vegánstvo sme skúšali viacej krát, ale nikdy to nevydržalo. Lebo tie jedlá, povedzme si úprimne, neboli až také chutné. Problém je aj v nedostatku vegetariánskych / vegánskych reštaurácií, keď si človek nemôže sám navariť.

🌞

Tu v Toronte bola pred pár dňami pocitová teplota okolo 39 stupňov. Tlaková výš. Strašné počasie. Klíma u nás bežala na plno ale nie a nie schladiť dom. Surfovala som po Youtube, kde mi ponúkli toto video,  nazvané v preklade do slovenčiny, ‚Vegánske jedlá bez varenia pre letné horúčavy‘ v podaní Sanie z Youtube kanála Pick-up Limes (Siahnite po limetkách). Jej vegánske jedlá bez varenia vyžadovali nejaké zvláštne suroviny o akých som predtým nikdy nepočula, napríklad ryžový papier (Rice Paper). Do toho sa zabalila zelenina, edamame (sójové fazuľky), ryžové rezance, ktoré sa pripravujú tak, že sa len zalejú horúcou vodou, a tieto závitky sa namáčajú do neodolateľnej omáčky pripravenej zo šálky arašidového masla, omáčky Hoisin, a šťavy z jednej limetky. Fantastické. Nevedela som sa tohoto v našich horúcich, sparných dňoch, ktoré teraz máme v Toronte, vynasýtiť. A to som si ten ryžový papier, čo je výrobok z Vietnamu, išla dokonca kúpiť počas tejto pandémie do čínskeho obchodu, kde vlastne niektorí nemali žiadne rúška vtedy, žiadne vzdialenosti nebrali vážne, čo ma vtedy viacej ako mierne nasrdilo, lebo v každom inom obchode berú tieto opatrenia na zamedzenie šírenia nákazy COVID-19 vážne. Ale to bolo pred pár týždňami. Nakoniec som zistila, že tento ryžový papier predávajú u nás aj v sieti potravín Metro. A zrejme nejde o nič preborné, pretože podobný recept som objavila aj v slovenskom jazyku.

🍋

Lenže ja som si pokukala viacej takýchto vegánskych receptov od danej autarky Siany. A povedali sme si, že týždenne aspoň jedno vegánske jedlo. Až na to, že akosi z toho jedného jedla týždenne sa stalo jedno vegánske jedlo denne a nie týždenne. Našla som, že táto autorka poskytuje recepty na tieto vegánske jedlá zadarmo na tejto webstráke. A aké – proste tieto sú neopísateľných chutí, ktoré sa doslova rozlývajú na jazyku.

To nie je všetko. V niektorých videách predstavila iného vlogera, dokonca autora nejakej vegánskej knižky, ktorý dokonca kedysi pracoval ako šéfkuchár v New Yorku, ak tomu správne rozumiem. (Nezameriavam sa jeho životopis ale na jeho jedlá). Niektoré jeho recepty sú aj na blogu Siany, ja som dnes neodolala tomuto receptu, ktorý jej kamarát na videu predviedol takto.

 

Tofu síce nemám rada, ale dám sa nahovoriť na tento recept zajtra. Len ak aj z tohoto receptu doslova a do písmena oblížeme taniere, tak ako dnes, tak rozmýšľam, čo s tými drahými sardinkami v sklených fľaškách, ktoré som si nakúpila do zásoby budem robiť?

Prečo v týchto voľbách dám hlas strane SMER-SD. Diel dvadsiaty tretí.

24.09.2023

Pretože ma prestávajú baviť podpásovky v kampani od strán typu PS a im podobným. Denník Pravda zverejnil na svojom portáli v tomto článku podnadpis, že vraj, citujem z článku: “Šimečka: Fico by mal radšej vrátiť diplom” Nuž, ja by som rada pridala jeden holý, nepopierateľný fakt. Doc. Róbert Fico skončil právo v roku 1986 s červeným diplomom. Vtedy, ak sa [...]

Prečo v týchto voľbách dám hlas strane SMER-SD. Diel dvadsiaty druhý.

23.09.2023

Pretože okrem všetkého ostatného mi vadia teatrálne osoby na kandidátkach iných politických strán kandidujúcich v týchto voľbách do NR SR. Mám taký názor, že elity v pozadí sa radi nechávajú reprezentovať rôznymi hercami a dramatikmi. Možno z tohoto vznikli rôzne prirovnania typu “bábka na špagáte” keď sa hovorí o niektorých politikoch. Neviem prečo, ale herci [...]

Prečo v týchto voľbách dám hlas strane SMER-SD. Diel dvadsiaty prvý.

22.09.2023

Pretože mám plné zuby, ako sa správajú novinári a mediálna aj online propaganda, ktorá namiesto toho aby publikovala hlavne holé fakty, tak publikuje manipulácie, lži, a často krát prasprosté klebety. Napríklad v tomto videu, v 47:07 v ktorom sa na tlačovej besede SMER SD Magdalena Chodownik z France 24 drzo a nevychovane namiesto položenia otázky vyzvala Fica aby povedal svoj [...]

Matteo Messina Denaro / Cosa Nostra /

Dva dni bol v kóme. Zomrel jeden z najhľadanejších mafiánskych bossov Denaro

25.09.2023 14:20

Ako člen Cosa Nostry spáchal alebo naplánoval desiatky vrážd, vrátane bombových útokov.

Novy izraelsky tank Merkava Barak

Izrael má nové tanky Barak, ktoré využívajú umelú inteligenciu

25.09.2023 14:00

Ak chce mať veliteľ tanku lepší prehľad o situácii okolo svojho vozidla, musí sa vystrčiť z poklopu. V Izraeli sa to však stáva minulosťou. Do výzbroje zavádzajú novú generáciu obrnencov, ktoré využívajú umelú inteligenciu.

Péter Szijjártó

Už by bol na Mesiaci. Szíjartó strávil v lietadlách tento rok 550 hodín, zrejme prekoná rekord

25.09.2023 13:51

Maďarský minister rokmi lieta a viac a viac, vlani nalietal 440-tisíc km.

LGBTI, protest, dúhová vlajka

Rodičia a priatelia LGBTI+ ľudí apelujú na všetkých rodičov, aby sa spolu s nimi postavili na obranu detí

25.09.2023 13:26

Združenie zdôraznilo, že ich deti sú živí ľudia, nie žiadna ideológia.