Založ si blog

Intimita u lekárov v Kanade

Zaujali ma články v slovenských médiách, v ktorých sa opisuje ako to chodi na Slovensku v lekárskych ambulanciách. Ak je to naozaj tak, tak som zhrozená a učite by som sa nejakého Traubnera nezastávala.

V mysli som si porovnala rozdiely medzi slovenským a kanadským prístupom k pacientovi. Vrátane neurologických vyšetrení.

***

Tiež som bola prítomná pri neurologickom vyšetrení pacienta, dokonca viacej krát. Ani jeden jediný krát sa nestalo, že by neurológ, ani jeden z nich, žiadal, aby sa pacient vyzliekol do spodného prádla. A vždy sa jednalo o kompletné vyšetrenie, súčasťou ktorého bolo odsledovanie toho, ako pacient chodí, či a ako dokáže udržať rovnováhu, a všetko, vrátane tých vyšetrení, pri ktorých neurológ používa tie svoje nástroje z toho kufríka, kde má všetky tie zvláštne kladivká a všetko. Z vyzliekania u neurológa si spomínam na potrebu zobuť topánky a vyzuť ponožky.

Naozaj si neviem ani len predstaviť absolútne žiaden dôvod, prečo by mal neurológ počas vyšetrenia pacientke obchytávať prsníky či nazerať jej do nohavičiek, či prečo by mal/a byť pacient/ka počas vyšetrenia vôbec povyzliekaný/á do nohavičiek a predvádzať chôdzu neurológovi len v nahavičkách, v prípade ženy dokonca bez podprsenky. Nechápem, ak sa tak naozaj deje. Lebo ak sa tak naozaj deje na Slovensku v ambulanciách, otázka je, či pomenovanie ambulancia je správne, a či by na dverách nemal byť nejaký iný nápis. Napríklad “Bordel House” na uspokojovanie určitých potrieb vyšetrujúceho absolventa slovenskej medicíny.

***

Z toho, čo viem, ak by niečo takéto zažila pacientka pri vyšetrení a nielen u neurológa, tak by mala možnosť, ak by žila tu v Ontáriu, podať sťažnosť na daného lekára na lekársku komoru. Tu v Ontáriu dokonca má lekárska komora webstránku, na ktorej sú inštrukcie ako podať na lekára sťažnosť v prípade sexuálneho obťažovania a tiež vysvetlenie tohoto pojmu.

Citujem z danej webstránky:

Complaints of a sexual nature may involve
• Privacy and respect
• Inappropriate comments or gestures
• Unnecessary or improper physical exams: sexual contact or abuse

Teda, v preklade:

Sťažnosti sexuálnej povahy môžu zahŕňať:
• Ochrana osobných údajov a rešpekt
• Nevhodné komentáre alebo gestá
• Zbytočné alebo nesprávne fyzické vyšetrenia: sexuálny kontakt alebo
zneužitie

Na tejto webstránke sú publikované rozhodnutia. Nechce sa mi hľadať tie, ktoré sa týkajú sexuálneho obťažovania pacientiek, ale sú tam aj také zverejnené. (Napr.: https://doctors.cpso.on.ca/DoctorDetails/Clarence-Edwin-Clottey/0241854-87620, hoci sa mi zdá, že lekári, ktorí prišli o licenciu praktizovať medicínu v danom zozname sa už vôbec nedajú nájsť a ak chce človek takéto info nájsť, musí hľadať tieto info z iných zdrojov.)

***

Ja by som len podotkla, že tu v Kanade, aj keď vyšetrenie vyžaduje aby sa pacient vyzliekol, vždy dostane špeciálne oblečenie, ktoré má pacient počas vyšetrenia na sebe a lekár obnaží len toľko, koľko je bezprostredne nevyhnutné na dané vyšetrenie. Dokonca si spomínam, že aj keď teraz sa naozaj už nepamätám, či ja, alebo manžel, sme potrebovali RTG hrudníka, že aj na toto sme dostali taký nejaký špeciálny top, ktorý má pacient počas RTG na sebe, aby tam nestál povyzliekaný. Pacient tu v Ontáriu vždy dostane súkromie aby sa pripravil na vyšetrenie, či prezliekol.

***

Samozrejme, že sa môže stať, že si niekto povymýšľa, ale z toho, čo som ja videla v slovenských ambulanciách, skôr by som uverila tej osobe, ktorá sa sťažuje.

V každom prípade by sa mali tejto problematike slovenské médiá viacej venovať. Vrátane toho, že si porovnajú, ako to je s dôstojnosťou vyšetrovaného pacienta vo vyspelom svete.

+++

Aktualizované: 5. júl, 2020 11.49: V iných diskusiách na Internete k tejto téme som našla, že vraj na Slovensku takto vyšetrujú aj iní neurológovia a neurologičky, niektorí z nich uvádzajú, že ich učil Traubner. Vo vyspelom svete ale vyučujú aj ako správne vyšetrovať pacienta v nemocničnom oblečení (tak aby sa zachovala dôstojnosť pacienta) viď napr. webstránku.

Viď aj: https://www.theglobeandmail.com/canada/article-college-of-physicians-and-surgeons-of-ontario-withdraws-sexual-abuse/ -> Konkrétne, že podobné prípady ako ten s Traubnerom sa dejú aj inde vo svete. Ja si myslím, že sa jedná o veľmi vážny problém. Navyše, tie ženy, ktoré Traubner podľa všetkého sexuálne obťažoval zažili stres z toho najskôr u neho v jeho tzv. ordinácii a následne tento stres môžu zažívať ešte ďaľší krát, keď ich negatívne skúsenosti ľudia bagatelizujú.

Prečo v týchto voľbách dám hlas strane SMER-SD. Diel dvadsiaty tretí.

24.09.2023

Pretože ma prestávajú baviť podpásovky v kampani od strán typu PS a im podobným. Denník Pravda zverejnil na svojom portáli v tomto článku podnadpis, že vraj, citujem z článku: “Šimečka: Fico by mal radšej vrátiť diplom” Nuž, ja by som rada pridala jeden holý, nepopierateľný fakt. Doc. Róbert Fico skončil právo v roku 1986 s červeným diplomom. Vtedy, ak sa [...]

Prečo v týchto voľbách dám hlas strane SMER-SD. Diel dvadsiaty druhý.

23.09.2023

Pretože okrem všetkého ostatného mi vadia teatrálne osoby na kandidátkach iných politických strán kandidujúcich v týchto voľbách do NR SR. Mám taký názor, že elity v pozadí sa radi nechávajú reprezentovať rôznymi hercami a dramatikmi. Možno z tohoto vznikli rôzne prirovnania typu “bábka na špagáte” keď sa hovorí o niektorých politikoch. Neviem prečo, ale herci [...]

Prečo v týchto voľbách dám hlas strane SMER-SD. Diel dvadsiaty prvý.

22.09.2023

Pretože mám plné zuby, ako sa správajú novinári a mediálna aj online propaganda, ktorá namiesto toho aby publikovala hlavne holé fakty, tak publikuje manipulácie, lži, a často krát prasprosté klebety. Napríklad v tomto videu, v 47:07 v ktorom sa na tlačovej besede SMER SD Magdalena Chodownik z France 24 drzo a nevychovane namiesto položenia otázky vyzvala Fica aby povedal svoj [...]

Novy izraelsky tank Merkava Barak

Izrael má nové tanky Barak, ktoré využívajú umelú inteligenciu

25.09.2023 14:00

Ak chce mať veliteľ tanku lepší prehľad o situácii okolo svojho vozidla, musí sa vystrčiť z poklopu. V Izraeli sa to však stáva minulosťou. Do výzbroje zavádzajú novú generáciu obrnencov, ktoré využívajú umelú inteligenciu.

Péter Szijjártó

Už by bol na Mesiaci. Szíjartó strávil v lietadlách tento rok 550 hodín, zrejme prekoná rekord

25.09.2023 13:51

Maďarský minister rokmi lieta a viac a viac, vlani nalietal 440-tisíc km.

LGBTI, protest, dúhová vlajka

Rodičia a priatelia LGBTI+ ľudí apelujú na všetkých rodičov, aby sa spolu s nimi postavili na obranu detí

25.09.2023 13:26

Združenie zdôraznilo, že ich deti sú živí ľudia, nie žiadna ideológia.

líbya zaplavy

Maďari v Líbyi našli 100 obetí záplav. Úrady zatkli osem ľudí

25.09.2023 13:20

Na priehradách boli praskliny od roku 1998. Opravu z roku 2010 stopla revolúcia.