Založ si blog

Čo nedarovať na Vianoce, hlavne nie deťom

Čo nedarovať na Vianoce, a hlavne nie deťom? Zvieratko. Prečo? Pretože žiadne zvieratko nie je vec, je to živý tvor so svojimi potrebami. Treba si hlavne uvedomiť, že aj zvieratko má právo na život a že zvieratká žijú veľa rokov. Mačka žije až 23 rokov, mnohé sa síce tohoto veku nedožijú, ale v byte chovaná mačka sa môže dožiť až takéhoto veku. Psík údajne žije až 15 rokov. Koľko žijú ďaľšie zvieratká ako zajac či potkaník alebo morča, či vták alebo rybičky neviem presne. Ale nie je už žiaden problém toto zistiť predtým, ako sa rozhodnete zvieratko kúpiť, či zaobstarať. Čo sa týka predaja zvieratiek, rada by som sem spublikovala môj názor na toto a to ten, že žiadne zvieratká by sa nemali predávať, či kupovať. Proste zviera nie je tovar a nikdy by s ním nemalo byť zaobchádzané ako s tovarom alebo vecou.

Výsledok nepremyslenej a nezodpovednej kúpy zvieraťa na Vianoce hlavne deťom je potom stav, keď skončí mnoho psov alebo mačiek, alebo na ulici, alebo v útulkoch, ktoré bývajú po Vianociach často krát tak preplnené, že útulky následne musia pristúpiť k eutanáziam zdravých aj mladých zvieratiek, či už psov alebo hlavne mačiek. Je to kruté a preto predaj zvierat považujem ja osobne za formu veľmi amorálneho týrania zvierat. Ešte raz. Zviera nie je vec, či tovar. Je to živý tvor so svojimi potrebami a citmi, čo by si mal každý uvedomiť.

Každé zviera má svoje detstvo, dospelosť či starobu. Ak sa v detstve nenaučí napríklad ako prežiť v prírode, tak už nikdy nebude vedieť prežiť samé vonku. Ak bude vychované v bytovke ľuďmi, bude naveky od týchto ľudí závislé a keby bolo následne vyhodené von, tak bez pomoci iných uhynie často krát krutou smrťou, hladom, zimou.

Každé domáce zvieratko má svoje potreby. Každé potrebuje jesť. Psík potrebuje chodiť pravidelne na prechádzky a nielen vtedy, keď sa niekomu chce ísť ho vyvenčiť. Mačka potrebuje mačací záchodík a ten treba pravidelne čistiť a doň pravidelne dokupovať podstieľku.

Každé zvieratko potrebuje aj pravidelnú veterinárnu starostlivosť a tá tiež nie je zadarmo.

Navyše vlastnenie domáceho zvieratka znamenajú aj ďaľšie obmedzenia pre jeho majiteľa. Napríklad nie je také jednoduché pre majiteľa zvieratka niekam odísť, a hlavne nie na dlhšiu dobu. Psíka možno ešte na niektoré miesta so sebou zobrať, ale napríklad pre mačku je každá zmena prostredia veľmi stresujúca. Pretože mačka je prirodzene teritoriálne zviera. Mačka má proste svoje teritórium. Ak sa aj sťahujete, je to pre ňu veľký stres a problém. My sme to napríklad museli u jednej z našich mačiek riešiť až u veterinárky, pretože po presťahovaní jedna z našich mačiek úplne prestala jesť.

Deti často krát prestane zvieratko po prvotnom nadšení zaujímať a následne zvieratko končí na ulici alebo v preplnenom útulku, kde jeho život môže visieť na vlásku a vlastne záleží na tom, či sa nájde nejaká dobrá a obetavá duša, ktorá si ho zoberie k sebe.

Deti netreba rozmaznávať tým, že im budeme plniť ich všetky egoistické túžby. Súčasťou výchovy má byť aj naučiť detí realite a aj odriekania si. Teda tomu, že nemusia mať všetko čo si zmyslia. Keď chce dieťa mať zvieratko, malo by najskôr vedieť ako sa o neho starať a všetko. Malo by vedieť, koľko to stojí finančne sa o zvieratko starať a koľko to stojí námahy zabezpečiť všetky potreby zvieratka, aspoň tie základné potreby. Že o zvieratko sa treba starať a to nie je len na jeden deň. Predtým, ako dostane dieťa zvieratko, tak by malo vedieť, že je absolútne neprípustné akokoľvek zvieratko týrať a týranie je napríklad aj taká vec ako napríklad ostrihanie fúzov mačke. Keď sa dieťa chce starať o zvieratko, možno sa to môže naučiť v útulku pre zvieratká.

Pamätajte si. Ak si zadovážite zvieratko, je to ako keby ste si zadovážili ďaľšie dieťa za ktoré budete mať zodpovednosť 24 hodín denne počas celého jeho života. To zvieratko bude na vás počas celého jeho života závislé, pretože nebude mať nikoho iného.

Moja prosba všetkým. Nekupujte zvieratká deťom. Nekupujte žiadne živé tvory. Nezaobstarávajte si žiadne živé tvory ak nie ste odhodlaní sa o tie živé tvory zodpovedne a s lákou starať počas celého ich života. Vaše deti bez tých zvieratiek prežijú, ale tie zvieratká ak skončia následne na ulici, neprežijú.

“Rozhľad” niektorýh poslancov NRSR, (totálna katastrofa),

28.02.2023

ktorí majú rozhodovať o de facto zatiahnutí Slovenska do vojny dodaním bojových stíhačiek Mig-29 na Ukrajinu. Ukážka, podľa môjho názoru, doslova sprostoti je názor Ondreja Dostála, poslanca NR SR za stranu SaS, ktorý v relácii TA3 z 24.2.2023 https://www.youtube.com/watch?v=EPX_dRyXZOQ, (od 6:28 minúty) porovnáva vojnový konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom takto: “… Nie je [...]

Ako to vyzerá, keď výchovu riadia liberálne orientované subjekty

14.02.2023

Z dnešných správ Toronte: https://www.cbc.ca/news/canada/toronto/teen-arrest-spadina-station-attack-1.6748341. V preklade, dvaja pubertiaci vo veku 15 a 16 rokov a jedno dievča vo veku 15 rokov porezali neznámu ženu do tváre počas hádky na stanici metra v Toronte. Toto je výsledok výchovy v torontských školách. Žiadny z týchto pubertiakov nemôže byť menovaný [...]

Absurdnosti daňových zákonov na Slovensku

15.01.2023

Počúvam tlačovú debatu Smer-SD, “TB: Tak ešte raz a pomaly – Matovič optimalizoval dane, to je fakt!” v ktorej predseda Smer-SD doc. Fico predkladá dôkazy, ktoré majú dokazovať daňové podvody, ktoré spáchal Igor Matovič, predseda OĽANO. Celá situácia sa mi zdá byť absurdná. Aspoň teda keď si to porovnám s daňovými zákonmi v Kanade. Google prekladač takto [...]

Trump, pence

Súd nariadil Penceovi vypovedať v kauze Trumpovej snahy zvrátiť voľby

28.03.2023 23:20

Bývalý americký viceprezident Mike Pence však nebude musieť odpovedať na otázky ohľadom svojich krokov v súvislosti s útokom na Kapitol.

zelenskyj ukrajina vojak

Zelenskyj pokračuje v návšteve oblastí postihnutých vojnou. Zašiel až k ruskej hranici

28.03.2023 21:12

Zelenskyj sa stretol s predstaviteľmi a obyvateľmi dvoch miest v Sumskej oblasti a s pohraničnou strážou v utajenej lokalite.

Katalin Novák

Maďarská prezidentka podpísala ratifikáciu vstupu Fínska do NATO

28.03.2023 20:46

Katalin Nováková súčasne vyjadrila nádej, že poslanci maďarského parlamentu čoskoro ratifikujú aj vstup Švédska do aliancie.

Francúzsko Paríž zamestnanci reformy dôchodky protest

Francúzsko zasiahla desiata vlna protestov. Nasadili rekordný počet policajtov

28.03.2023 20:16, aktualizované: 22:36

Počas ďalších masových protestov proti reforme dôchodkového systému vypukli v utorok v Paríži násilné strety medzi demonštrantmi a políciou.