Založ si blog

Aj mačky majú rozum

Muckovi sa vrátila cukrovka. Takže sme opäť nabehli na inzulín. Tento krát však tá jeho cukrovka prepukla naozaj, nie iba z Prednisonu. Proste hodnoty jeho glukózy v krvi sa pohybovali aj nad 30 a inzulínu musíme dávať podstatne väčšie dávky.

Veterinárky som sa na poslednej kontrole pýtala, či je Mucko paliatívny. Asi áno. Neviem ako dlho tu bude.

Mucko užíva rôzne druhy liekov už dlhé roky. Cyclosporín užíva už od roku 2010, čo je naozaj dlho. A obyčajne, keď mal dostať ďaľšiu dávku, tak sa ukryl. Proste si užívanie liekov spojil s hrou na ukrývačku. A aké všelijaké miesta na ukrytie si vedel povymýšlať!

***

Ale keď som mu v 2018 musela kontrolovať hladinu cukru v krvi dva krát denne, čo sa u mačky robí vpichnutím lancetou do uška, tak mi toto Mucko vrátil tak, že chodil cikať do mojej obuvi. Proste si správne vyňuchal moju obuv, ostatným to nerobil, len mne. „To get even“ (teda vyrovnať si účty), ako poznamenala jedna moja bývalá kolegyňa. (Teraz držím niektorú svoju obuv vyššie, na skrinke, na ktorú nikdy nevyskočil.)

Lenže v 2018 sa nám podarilo cukrovku, ktorá vznikla ako následok dlhodobého užívania Prednisonu (čo je vraj nejaká forma steroidu), zlikvidovať. Aspoň na nejaký čas.

Pred mesiacom sa mu cukrovka opäť vrátila, a tak sa zdá, že s ním zostane do konca jeho života.

***

Dnes ráno som normálne zaspala. Môj druhý kocúr, Ludwig, ma nechal si pospať. Neviem, či preto, lebo dnes je nedeľa. Ľahol si vedľa mňa a olizoval sa tam. Proste si robil svoju rannú toaletu. Aspoň tak som ho ráno našla vedľa seba.

Spomeniem, že aj Ludwig dostával pár dní nejaké tabletky. Keď som mu ich raz zabudla dať, tak sa prišiel pripomenúť. Spomenula som to aj veterinárke a tá mi povedala, že vraj to mačky robia. Hlavne tie, ktoré majú cukrovku. Vraj sa asi po inzulíne cítia potom lepšie.

***

Prišla som teda dnes ráno dolu a našla som Mucka nachystaného vedľa stola, na ktorý ho položím, keď dostáva lieky. Otvorila som skrinku, kde mám pre neho lieky, tie, ktoré netreba chladiť. Keď túto skrinku otváram a Mucko je na blízku, obyčajne sa, aspoň doteraz, išiel niekam rýchlo schovať. Dnes ráno nie.

Pekne počkal, kým som si všetko nachystala a zostal pekne sedieť na stole, kým som mu nedala všetky jeho lieky a neurobila všetky úkony s tým súvisiace (vrátane merania glukózy).

Dostal posledný liek, ktorým je teraz Potassium Gluconate, ktorý mu rozpúšťam vo vode a dostáva ho zo striekačky do papuľky, a ihneď ako dostal tento posledný liek, tak zoskočil zo stola a išiel do priestoru, kde máme obuv.

Ale už nechal moju obuv na pokoji. Aj on nejako pochopil, že tie lieky dostáva preto, aby sa lepšie cítil. A vraj mačky nevedia rozmýšľať.

“Rozhľad” niektorýh poslancov NRSR, (totálna katastrofa),

28.02.2023

ktorí majú rozhodovať o de facto zatiahnutí Slovenska do vojny dodaním bojových stíhačiek Mig-29 na Ukrajinu. Ukážka, podľa môjho názoru, doslova sprostoti je názor Ondreja Dostála, poslanca NR SR za stranu SaS, ktorý v relácii TA3 z 24.2.2023 https://www.youtube.com/watch?v=EPX_dRyXZOQ, (od 6:28 minúty) porovnáva vojnový konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom takto: “… Nie je [...]

Ako to vyzerá, keď výchovu riadia liberálne orientované subjekty

14.02.2023

Z dnešných správ Toronte: https://www.cbc.ca/news/canada/toronto/teen-arrest-spadina-station-attack-1.6748341. V preklade, dvaja pubertiaci vo veku 15 a 16 rokov a jedno dievča vo veku 15 rokov porezali neznámu ženu do tváre počas hádky na stanici metra v Toronte. Toto je výsledok výchovy v torontských školách. Žiadny z týchto pubertiakov nemôže byť menovaný [...]

Absurdnosti daňových zákonov na Slovensku

15.01.2023

Počúvam tlačovú debatu Smer-SD, “TB: Tak ešte raz a pomaly – Matovič optimalizoval dane, to je fakt!” v ktorej predseda Smer-SD doc. Fico predkladá dôkazy, ktoré majú dokazovať daňové podvody, ktoré spáchal Igor Matovič, predseda OĽANO. Celá situácia sa mi zdá byť absurdná. Aspoň teda keď si to porovnám s daňovými zákonmi v Kanade. Google prekladač takto [...]

Trump, pence

Súd nariadil Penceovi vypovedať v kauze Trumpovej snahy zvrátiť voľby

28.03.2023 23:20

Bývalý americký viceprezident Mike Pence však nebude musieť odpovedať na otázky ohľadom svojich krokov v súvislosti s útokom na Kapitol.

zelenskyj ukrajina vojak

Zelenskyj pokračuje v návšteve oblastí postihnutých vojnou. Zašiel až k ruskej hranici

28.03.2023 21:12

Zelenskyj sa stretol s predstaviteľmi a obyvateľmi dvoch miest v Sumskej oblasti a s pohraničnou strážou v utajenej lokalite.

Katalin Novák

Maďarská prezidentka podpísala ratifikáciu vstupu Fínska do NATO

28.03.2023 20:46

Katalin Nováková súčasne vyjadrila nádej, že poslanci maďarského parlamentu čoskoro ratifikujú aj vstup Švédska do aliancie.

Francúzsko Paríž zamestnanci reformy dôchodky protest

Francúzsko zasiahla desiata vlna protestov. Nasadili rekordný počet policajtov

28.03.2023 20:16, aktualizované: 22:36

Počas ďalších masových protestov proti reforme dôchodkového systému vypukli v utorok v Paríži násilné strety medzi demonštrantmi a políciou.