Založ si blog

Moje skúsenosti s ovzduším v Bratislave

V Novom Čase dnes vyšiel článok o údajnom alarmujúcom stave kvality ovzdušia v Bratislave.

Vraj tento alarmujúci stav ovzdušia spôsobuje doprava. Vraj takto znečistené ovzdušie môže mať súvis s množstvom astmatických, kardiovaskulárnych aj onkologických ochorení.

***

Rada by som pridala svoju osobnú skúsenosť ohľadne ovzdušia v Bratislave.

Predtým ako som sa pred viacej ako 25 rokmi vysťahovala do Kanady som žila celý svoj život v Bratislave. Po dobu 10 rokov predtým ako som sa vysťahovala, som žila na mieste, ktoré je vzdušnou čiarou necelé 4 kilometre od Slovnaftu.

Keď som žila v Bratislave, bola som dispenzarizovaná v alergologickej ambulancii. V tom čase, pokiaľ sa správne pamätám, tak vtedy štandardne testovali prach, perie, roztoče a ešte alergie na peľ a nejaké baktérie. Tie testy na alergie, konkrétne na prach, perie a roztoče som mala všetky pozitívne. Neviem síce o čom mal byť ten test, ktorý označovali, že vraj na prach, údajne to mal byť nejaký špecifický test na to, čo sa malo vtedy vyskytovať v ovzduší Bratislavy. Alergologička mi vtedy predpisovala Zaditen, ktorý som ani nemohla užívať, lebo potom, ako som ho užila, som vždy spala takmer 24 hodín do dňa. Vraj ten Zaditen mal byť niečo ako prevencia proti astme, ktorá mi vraj hrozila.

Keď žil v Bratislave so mnou nejaký čas aj môj manžel, tak sa mu vyhádzali vyrážky po rukách. Evidentne to bolo z alergie na bratislavské ovzdušie.

Neviem, ako sa dá porovnať doprava v Bratislave vtedy a dnes. Ale jedno je isté, a to, že potom ako som sa presťahovala do Kanady, všetky alergie mi zmizli. Dokonca aj testy na tie alergie, ktoré som mala, kým som žila v Bratislave pozitívne, boli odrazu negatívne. Teda s výnimkou tej alergie na prach, lebo to sme nedokázali zistiť, že ktorý to mal byť ten test a tak sme toto netestovali. (Tu sa pod testom na prach akosi rozumie, ak to správne chápem, test na roztoče.)

Dokonca aj môjmu manželovi vždy okamžite zmizli vyrážky z rúk, keď nebol v Bratislave. Stačilo, keď vtedy išiel navštíviť rodičov do Liptovského Mikuláša a aj vtedy mu ihneď zmizli vyrážky z rúk.

***

Otázka teda je, že či za zlé ovzdušie v Bratislave naozaj môže doprava alebo či za zlé ovzdušie v Bratislave je zodpovedný napríklad Slovnaft.

Keď som totiž neskôr, keď som sa občas zdržiavala na Slovensku, bola u príbuzných mimo Bratislavy, a keď sme prichádzali občas autom skoro ráno do Bratislavy, tak som vždy videla to, čo sa dvíhalo nad Slovnaftom a čo sa ďalej rozplývalo do ovzdušia nad Bratislavou. Bola to vždy hrôza.

“Rozhľad” niektorýh poslancov NRSR, (totálna katastrofa),

28.02.2023

ktorí majú rozhodovať o de facto zatiahnutí Slovenska do vojny dodaním bojových stíhačiek Mig-29 na Ukrajinu. Ukážka, podľa môjho názoru, doslova sprostoti je názor Ondreja Dostála, poslanca NR SR za stranu SaS, ktorý v relácii TA3 z 24.2.2023 https://www.youtube.com/watch?v=EPX_dRyXZOQ, (od 6:28 minúty) porovnáva vojnový konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom takto: “… Nie je [...]

Ako to vyzerá, keď výchovu riadia liberálne orientované subjekty

14.02.2023

Z dnešných správ Toronte: https://www.cbc.ca/news/canada/toronto/teen-arrest-spadina-station-attack-1.6748341. V preklade, dvaja pubertiaci vo veku 15 a 16 rokov a jedno dievča vo veku 15 rokov porezali neznámu ženu do tváre počas hádky na stanici metra v Toronte. Toto je výsledok výchovy v torontských školách. Žiadny z týchto pubertiakov nemôže byť menovaný [...]

Absurdnosti daňových zákonov na Slovensku

15.01.2023

Počúvam tlačovú debatu Smer-SD, “TB: Tak ešte raz a pomaly – Matovič optimalizoval dane, to je fakt!” v ktorej predseda Smer-SD doc. Fico predkladá dôkazy, ktoré majú dokazovať daňové podvody, ktoré spáchal Igor Matovič, predseda OĽANO. Celá situácia sa mi zdá byť absurdná. Aspoň teda keď si to porovnám s daňovými zákonmi v Kanade. Google prekladač takto [...]

Trump, pence

Súd nariadil Penceovi vypovedať v kauze Trumpovej snahy zvrátiť voľby

28.03.2023 23:20

Bývalý americký viceprezident Mike Pence však nebude musieť odpovedať na otázky ohľadom svojich krokov v súvislosti s útokom na Kapitol.

zelenskyj ukrajina vojak

Zelenskyj pokračuje v návšteve oblastí postihnutých vojnou. Zašiel až k ruskej hranici

28.03.2023 21:12

Zelenskyj sa stretol s predstaviteľmi a obyvateľmi dvoch miest v Sumskej oblasti a s pohraničnou strážou v utajenej lokalite.

Katalin Novák

Maďarská prezidentka podpísala ratifikáciu vstupu Fínska do NATO

28.03.2023 20:46

Katalin Nováková súčasne vyjadrila nádej, že poslanci maďarského parlamentu čoskoro ratifikujú aj vstup Švédska do aliancie.

Francúzsko Paríž zamestnanci reformy dôchodky protest

Francúzsko zasiahla desiata vlna protestov. Nasadili rekordný počet policajtov

28.03.2023 20:16, aktualizované: 22:36

Počas ďalších masových protestov proti reforme dôchodkového systému vypukli v utorok v Paríži násilné strety medzi demonštrantmi a políciou.