Založ si blog

Moje skúsenosti s ovzduším v Bratislave

V Novom Čase dnes vyšiel článok o údajnom alarmujúcom stave kvality ovzdušia v Bratislave.

Vraj tento alarmujúci stav ovzdušia spôsobuje doprava. Vraj takto znečistené ovzdušie môže mať súvis s množstvom astmatických, kardiovaskulárnych aj onkologických ochorení.

***

Rada by som pridala svoju osobnú skúsenosť ohľadne ovzdušia v Bratislave.

Predtým ako som sa pred viacej ako 25 rokmi vysťahovala do Kanady som žila celý svoj život v Bratislave. Po dobu 10 rokov predtým ako som sa vysťahovala, som žila na mieste, ktoré je vzdušnou čiarou necelé 4 kilometre od Slovnaftu.

Keď som žila v Bratislave, bola som dispenzarizovaná v alergologickej ambulancii. V tom čase, pokiaľ sa správne pamätám, tak vtedy štandardne testovali prach, perie, roztoče a ešte alergie na peľ a nejaké baktérie. Tie testy na alergie, konkrétne na prach, perie a roztoče som mala všetky pozitívne. Neviem síce o čom mal byť ten test, ktorý označovali, že vraj na prach, údajne to mal byť nejaký špecifický test na to, čo sa malo vtedy vyskytovať v ovzduší Bratislavy. Alergologička mi vtedy predpisovala Zaditen, ktorý som ani nemohla užívať, lebo potom, ako som ho užila, som vždy spala takmer 24 hodín do dňa. Vraj ten Zaditen mal byť niečo ako prevencia proti astme, ktorá mi vraj hrozila.

Keď žil v Bratislave so mnou nejaký čas aj môj manžel, tak sa mu vyhádzali vyrážky po rukách. Evidentne to bolo z alergie na bratislavské ovzdušie.

Neviem, ako sa dá porovnať doprava v Bratislave vtedy a dnes. Ale jedno je isté, a to, že potom ako som sa presťahovala do Kanady, všetky alergie mi zmizli. Dokonca aj testy na tie alergie, ktoré som mala, kým som žila v Bratislave pozitívne, boli odrazu negatívne. Teda s výnimkou tej alergie na prach, lebo to sme nedokázali zistiť, že ktorý to mal byť ten test a tak sme toto netestovali. (Tu sa pod testom na prach akosi rozumie, ak to správne chápem, test na roztoče.)

Dokonca aj môjmu manželovi vždy okamžite zmizli vyrážky z rúk, keď nebol v Bratislave. Stačilo, keď vtedy išiel navštíviť rodičov do Liptovského Mikuláša a aj vtedy mu ihneď zmizli vyrážky z rúk.

***

Otázka teda je, že či za zlé ovzdušie v Bratislave naozaj môže doprava alebo či za zlé ovzdušie v Bratislave je zodpovedný napríklad Slovnaft.

Keď som totiž neskôr, keď som sa občas zdržiavala na Slovensku, bola u príbuzných mimo Bratislavy, a keď sme prichádzali občas autom skoro ráno do Bratislavy, tak som vždy videla to, čo sa dvíhalo nad Slovnaftom a čo sa ďalej rozplývalo do ovzdušia nad Bratislavou. Bola to vždy hrôza.

Takže riešenie je zatvoriť robotníkov do kolúznej väzby?

09.12.2019

Neskutočné. V posledných dňoch som sa dočítala v rôznych diskusiách koľko bordelu je na Slovensku. Keď by som si to nebola bývala prečítala v diskusiách a na sociálnych sieťach, tak by viac »

Aj mačky majú rozum

09.12.2019

Muckovi sa vrátila cukrovka. Takže sme opäť nabehli na inzulín. Tento krát však tá jeho cukrovka prepukla naozaj, nie iba z Prednisonu. Proste hodnoty jeho glukózy v krvi sa pohybovali aj nad viac »

To, čo sa stalo v Prešove je jednoducho strašné. Strašné. A žiada si to okamžitú demisiu minimálne ministerky vnútra.

06.12.2019

Spomínam si, že za mojich mladých čias, sme mávali v školách predmet, ktorý sa nazýval ‘Branná výchova’. Predmet bol síce oficiálne zameraný na to, ako sa správať v prípade vojenského viac »

New Zealand Volcsano Erupts

Zo sopečného ostrova na Novom Zélande dostali ďalších šesť obetí

13.12.2019 09:47

Vyslobodzovanie tiel z ostrova je považované za veľmi nebezpečné, pretože hrozia ďalšie erupcie.

Boris Johnson

Johnson žiari šťastím, Corbyn dostal výprask

13.12.2019 09:28

Jasná výhra a ťažká prehra. V britských predčasných voľbách dominovali vládnuci konzervatívci a, naopak, opoziční labouristi utrpeli debakel.

policia, policajne auta

Demolačný stroj dorazil na hranicu Drietoma skôr, ako sa predpokladalo

13.12.2019 09:09, aktualizované: 09:29

Nadrozmerný náklad sa podarilo dopraviť rýchlejšie, ako sa predpokladalo, takže dopravné obmedzenia sa začnú skôr.

Volkswagen

Viac peňazí či voľna? U pracovníkov VW začína byť populárny pokoj

13.12.2019 09:07

Zamestnanci nemeckého automobilového koncernu Volkswagen chcú namiesto väčšieho množstva peňazí viac voľna.

Zora Macko

Pohľad obyčajnej ženy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 88
Celková čítanosť: 294582x
Priemerná čítanosť článkov: 3348x

Autor blogu