Založ si blog

V čom sa odlišuje strana SMER od mnohých ostatných (môj pohľad)

V týchto dňoch veľa počujem rôzne komentáre rôznych analytikov ohľadne toho, že Róbert Fico nefiguruje na prvom mieste na kandidátke SMER-u.

Akosi za Slovenský fenomén politických strán možno považovať to, že väčšina politických strán má svojho lídra a keď ten odíde, politická strana zaniká. Snáď, z tých strán hlavného prúdu, okrem SNS. Možno ešte KDH, ale to je mimoparlamentná strana.

Takto zaniklo VPN, potom HZDS, SDKU, a ďaľšie. Mečiar odišiel do politického dôchodku, a s ním aj HZDS. Dzurinda detto, a s ním aj SDKU. A tak by sa dalo pokračovať.

Keď si to však porovnávam so systémom politických strán napríklad tu v Kanade, ja to vidím inak.
V Kanade budeme mať opäť, o tri týždne, federálne voľby. V hre sú opäť stabilní hráči, napríklad Liberálna strana, NDP, Zelení, či Konzervatívna strana. Pre všetky tieto strany hlavného prúdu je typické, že sa bežne mení líder strany, ktorého si členovia strany volia na svojom sneme.

Neviem si predstaviť, že by sa mediálny analytici v Kanade začali pozastavovať nad tým, že o čo vôbec v danej strane ide, keď si napríklad odhlasujú nového šéfa strany. Proste je celkom normálne, že tak ako všetko ostatné, aj politická strana sa vyvíja. Politické strany, ktoré sa nedokážu vyvíjať, odídu do zabudnutia.

Mne to proste pripadá tak, že zmenou toho, kto bude za stranu SMER jednotkou na kandidátke sa strana SMER reformuje na stabilnú politickú stranu, takú, ktorá dokáže prežiť aj zmenu svojho lídra. To, že na Slovensku vznikne jedna takáto silná stabilná politická strana, ktorá dokáže prežiť aj svojho lídra, ja považujem za pozitívum, nie za negatívum.

“Rozhľad” niektorýh poslancov NRSR, (totálna katastrofa),

28.02.2023

ktorí majú rozhodovať o de facto zatiahnutí Slovenska do vojny dodaním bojových stíhačiek Mig-29 na Ukrajinu. Ukážka, podľa môjho názoru, doslova sprostoti je názor Ondreja Dostála, poslanca NR SR za stranu SaS, ktorý v relácii TA3 z 24.2.2023 https://www.youtube.com/watch?v=EPX_dRyXZOQ, (od 6:28 minúty) porovnáva vojnový konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom takto: “… Nie je [...]

Ako to vyzerá, keď výchovu riadia liberálne orientované subjekty

14.02.2023

Z dnešných správ Toronte: https://www.cbc.ca/news/canada/toronto/teen-arrest-spadina-station-attack-1.6748341. V preklade, dvaja pubertiaci vo veku 15 a 16 rokov a jedno dievča vo veku 15 rokov porezali neznámu ženu do tváre počas hádky na stanici metra v Toronte. Toto je výsledok výchovy v torontských školách. Žiadny z týchto pubertiakov nemôže byť menovaný [...]

Absurdnosti daňových zákonov na Slovensku

15.01.2023

Počúvam tlačovú debatu Smer-SD, “TB: Tak ešte raz a pomaly – Matovič optimalizoval dane, to je fakt!” v ktorej predseda Smer-SD doc. Fico predkladá dôkazy, ktoré majú dokazovať daňové podvody, ktoré spáchal Igor Matovič, predseda OĽANO. Celá situácia sa mi zdá byť absurdná. Aspoň teda keď si to porovnám s daňovými zákonmi v Kanade. Google prekladač takto [...]

Trump, pence

Súd nariadil Penceovi vypovedať v kauze Trumpovej snahy zvrátiť voľby

28.03.2023 23:20

Bývalý americký viceprezident Mike Pence však nebude musieť odpovedať na otázky ohľadom svojich krokov v súvislosti s útokom na Kapitol.

zelenskyj ukrajina vojak

Zelenskyj pokračuje v návšteve oblastí postihnutých vojnou. Zašiel až k ruskej hranici

28.03.2023 21:12

Zelenskyj sa stretol s predstaviteľmi a obyvateľmi dvoch miest v Sumskej oblasti a s pohraničnou strážou v utajenej lokalite.

Katalin Novák

Maďarská prezidentka podpísala ratifikáciu vstupu Fínska do NATO

28.03.2023 20:46

Katalin Nováková súčasne vyjadrila nádej, že poslanci maďarského parlamentu čoskoro ratifikujú aj vstup Švédska do aliancie.

Francúzsko Paríž zamestnanci reformy dôchodky protest

Francúzsko zasiahla desiata vlna protestov. Nasadili rekordný počet policajtov

28.03.2023 20:16, aktualizované: 22:36

Počas ďalších masových protestov proti reforme dôchodkového systému vypukli v utorok v Paríži násilné strety medzi demonštrantmi a políciou.