Založ si blog

Porovnanie výkonu volebného práva v Kanade a na Slovensku, časť prvá.

Kto zabezpečuje voľby?

V Kanade má mandát zabezpečovať federálne voľby “The Office of the Chief Electoral Officer”, v preklade Úrad hlavného volebného povereníka.  Tento úrad je tiež známy pod menom Elections Canada a má webstránku www.elections.ca. Jedná sa o nezávislú a nestrannú agentúru, ktorá spadá pod parlament Kanady a ktorej primárnym cieľom je spravovať voľby v Kanade a výkon volebnej udalosti v zmysle zákona “Canada Elections Act” (Kanadský volebný zákon);. Poznámka: V Kanade môže nastať volebná udalosť aj mimo hlavných volieb. Taktiež, Kanada je rozdelená na volebné obvody a každý volebný obvod má jedného zástupcu v parlamente.

 

V Ontáriu, čo je jedna z provincií Kanady, má mandát zabezpečovať provinčné voľby  Elections Ontario, webstránka www.elections.on.ca . Opäť sa jedná o nezávislú a nestrannú agentúru, ktorá spadá pod “the Legislative Assembly of Ontario” (Ontárijský parlament) a riadi sa dvoma zákonmi:  ‘the Election Act’ a ‘the Election Finances Act’ (Zákon o voľbách a Zákon o volebných financiách’). Aj Ontário je rozdelené na volebné obvody z ktorých každý má svojho zástupcu v Ontárijskom parlamente.

Funkciu obdobnú prezidentovi vykonáva v kráľovná Britského impéria a tá má svojho zástupcu v Kanade, ktorým je Governor General; v tomto prípade sa nejedná o volenú funkciu.

 

Na Slovensku existuje Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán a je vedená ako sekcia pod Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky. Jej webstránka má adresu https://www.minv.sk/?uvod-komisia-pre-volby.  Náhľadom na túto webstránku okamžite vidno niekoľko rozdielov proti kanadským webstránkam úradov hlavných povereníkov volieb.
Chýbajú tu pre voličov dôležité informácie o úlohách a poslaní tohoto úradu ako aj je ihneď na titulnej strane jedna konfliktná informácia a to, že predseda: JUDr. Eduard Bárány, DrSc., pričom, keď sa odkliknem na kontakty, tak sa dozviem, že vedúcou Úradu štátnej komisie je Mgr. JUDr. Michaela Ružičková. Teda volič na Slovensku je okamžite popletený, pretože sú tu dve mená a ani pri jednom nie je vysvetlené, čo je presne ich úlohou vo volebnom procese.

 

Nezávislosť a nestrannosť


Na Úrade štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán sa človek dočíta, že sa jedná

  • nezávislý orgán na kontrolu financovania politických strán a politických hnutí, riadenie volieb a zisťovanie výsledkov volieb.
  • Štátna komisia má 14 členov.
  • Desať členov delegujú do štátnej komisie politické strany, ktoré v ostatných voľbách získali zastúpenie v Národnej rade Slovenskej republiky, a to úmerne podľa počtu získaných poslaneckých mandátov.

Pre porovnanie, ako v Kanade, tak aj v provincii Ontário, členovia obdobnej komisie nemôžu byť členmi žiadnej politickej strany; členovia ako aj všetcia zamestnanci týchto úradov, ktoré spravujú výkon volebného práva tiež nemôžu byť členmi žiadnej politickej strany. Toto platí aj pre členov okrskových komisií.

Avšak Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán  na svojej webstránke https://www.minv.sk/?statnakomisia ani netvrdí, že by bola nestrannou; tvrdí o sebe, že je len nezávislou.

Záver

Môj názor je, že táto komisia by mala byť aj NESTRANNÝM ORGÁNOM a ak nie je táto komisia nestranným orgánom, treba sa pýtať, aspoň podľa môjho názoru, prečo tomu takto nie je.
Podľa môjho názoru je otázne, či je správne, aby Úrad štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán bol len sekciou na Ministerstve vnútra a spadal pod výkonnú zložku trojdelenia moci.

Ja považujem Čaputovú za prekliatie Slovenska

10.05.2023

Osobne si myslím, že Čaputová je prekliatím Slovenska. Ja osobne ju nevidím ako prezidentku, ktorej by akokoľvek záležalo na občanoch Slovenska. Po prvé, Čaputová je pre mňa antitézou vlády ľudu. Ona pre mňa vlastne predstavuje prototyp diktátora. Lebo keby jej na ľudoch záležalo, tak by rešpektovala vôľu ľudu. Po druhé, keby Čaputovej čo i len trochu záležalo na [...]

Na inú nôtu v dnešnom svete: Neverím firme Basepaws, ktorá vraj vykonáva genetické testovanie mačiek.

30.03.2023

Neverím im, lebo neverím klamárom a podvodníkom a takým, čo majú bordel vo veciach. Na úvod by som rada prezentovala túto fotografiu môjho už zosnulého kocúra Snowy-ho. Čo z fotografie možno nie je vidno je, že srsť Snowyho nemala tzv. “undercoat”, slovník mi to preložil ako “podsadu”. Čo tiež nie je na fotografii vidno je, že Snowy nikdy nevážil viacej ako [...]

“Rozhľad” niektorýh poslancov NRSR, (totálna katastrofa),

28.02.2023

ktorí majú rozhodovať o de facto zatiahnutí Slovenska do vojny dodaním bojových stíhačiek Mig-29 na Ukrajinu. Ukážka, podľa môjho názoru, doslova sprostoti je názor Ondreja Dostála, poslanca NR SR za stranu SaS, ktorý v relácii TA3 z 24.2.2023 https://www.youtube.com/watch?v=EPX_dRyXZOQ, (od 6:28 minúty) porovnáva vojnový konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom takto: “… Nie je [...]

munícia, 155

Europoslanci schválili viac munície pre Ukrajinu

01.06.2023 13:16

Európsky parlament podporil návrh zákona na zvýšenie európskej výroby munície a rakiet.

izrael

Zomrela Izraelčanka, ktorá bola od bombového útoku v roku 2001 v kóme

01.06.2023 13:09

Chana Nachenbergová bol v pizzerii Sbarro s dvojročnou dcérou. Tá útok prežila bez zranení.

leopard 1

Švajčiarsky Ruag sa vzoprel vláde. Ukrajine chce poslať 96 vyradených Leopardov

01.06.2023 12:06

Tanky Švajčiarsko kúpilo z Talianska. Armáda ich chcela upraviť a ďalej predať alebo ich použiť na náhradné diely.

Polícia / Pomáhať a chrániť / Policajné auto /

Trojročný chlapec prežil pád z okna na štvrtom poschodí

01.06.2023 12:04

Chlapček dopadol priamo na chodník pred bytovým domom.