Založ si blog

Keď človek zakladá záhradu

Medzi mužom a ženou bývajú rozdiely. Keď sme kupovali náš posledný dom, ten v ktorom teraz žijeme, tak môj manžel hodnotil, ako je dom postavený, kým ja som sa pozerala na veľkosť pozemku a ihneď som si predstavila, že sa na ňom bude dať urobiť záhrada.

 


 

Na začiatku to bola však len tráva.

 

 

Moje skúsenosti zo založenia záhrady na našom dvore sú takéto.  Keď človek zakladá záhradu, tak:        

  • Urobí veľa chýb.
  • Ale tiež urobí niečo pozitívne pre životné prostredie.
  • Tiež sa veľa naučí.
  • Má zdravý pohyb.
  • Má zdravší vzduch.
  • Dopestuje si nejakú zdravú a chutnú zeleninu a ovocie.
  • Navštívi ho veľa vtákov a voľne žijúcich zvieratiek.
  • Vybudovanie záhrady tiež zlepší kolobeh vody a je aj jedným z faktorov prevencie vytápania pri návalových dažďoch.

Musím sa priznať, že môj manžel nebol na začiatku nadšený mojou ideou. Ale dnes má na vec už iný názor. Vraj šalátiky ale aj iná zelenina z našej záhrady chutia fantasticky. Ono naozaj zelenina, ktorá dozrela na slnku má lepšiu chuť.

 

Keďže pôda na našom dvore bola desiatky rokov neobrábaná, tak som sa rozhodla tak, že moja záhrada bude pozostávať z vyvýšených zeleninových hriadok. Vyvýšené zeleninové hriadky sa dajú vybudovať z rôznych materiálov, ja som som sa ich rozhodla urobiť z mäkkého, ničím nekonzervovaného  dreva. Mucko nám pri konštrukcii vďačne asistoval, viď foto.

 

 

 

Jedna z chýb, ktorú som urobila bola, že som si nepozisťovala, kde možno získať lacno zeminu, a tak som nosila touto cestičkou  sáčky hliny, ktoré som nakúpila, kde sa dalo.

 

Tých sáčkov hliny bolo nakoniec určite viacej ako tisíc. To aj preto, lebo na začiatku som si myslela, že to bude len jedna hriadka, ale skončilo to tak, že máme nielen hriadky ale aj veľké kvetináče všade. V niektorom z budúcich blogov napíšem, prečo potrebujem niektorú zeleninu pestovať aj  vo veľkých kvetináčoch. 

 

 

Na obrázku sú prvé dve hriadky:

A druhé dve hriadky:

Aj naše štyri noblesy sa tešili (žiaľ, už sú len tri). Ich obľúbené miesto bolo pod stromami na konci záhrady. Dobre sa im tam načúvalo spevu vtáčikov, či sledovalo veverice, či dýchalo zdravý vzduch, alebo keď sa im podarilo vyslobodiť spod vôdzky, tak aj preskúmaniu osadenstva pod záhradným domčekom.  Aby nepreskakovali ploty a nenavštevovali susedov, tak museli byť na vôdzke. Hoci pohodlie “paláca” v ktorom s nami žijú, by určite nemenili.

“Rozhľad” niektorýh poslancov NRSR, (totálna katastrofa),

28.02.2023

ktorí majú rozhodovať o de facto zatiahnutí Slovenska do vojny dodaním bojových stíhačiek Mig-29 na Ukrajinu. Ukážka, podľa môjho názoru, doslova sprostoti je názor Ondreja Dostála, poslanca NR SR za stranu SaS, ktorý v relácii TA3 z 24.2.2023 https://www.youtube.com/watch?v=EPX_dRyXZOQ, (od 6:28 minúty) porovnáva vojnový konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom takto: “… Nie je [...]

Ako to vyzerá, keď výchovu riadia liberálne orientované subjekty

14.02.2023

Z dnešných správ Toronte: https://www.cbc.ca/news/canada/toronto/teen-arrest-spadina-station-attack-1.6748341. V preklade, dvaja pubertiaci vo veku 15 a 16 rokov a jedno dievča vo veku 15 rokov porezali neznámu ženu do tváre počas hádky na stanici metra v Toronte. Toto je výsledok výchovy v torontských školách. Žiadny z týchto pubertiakov nemôže byť menovaný [...]

Absurdnosti daňových zákonov na Slovensku

15.01.2023

Počúvam tlačovú debatu Smer-SD, “TB: Tak ešte raz a pomaly – Matovič optimalizoval dane, to je fakt!” v ktorej predseda Smer-SD doc. Fico predkladá dôkazy, ktoré majú dokazovať daňové podvody, ktoré spáchal Igor Matovič, predseda OĽANO. Celá situácia sa mi zdá byť absurdná. Aspoň teda keď si to porovnám s daňovými zákonmi v Kanade. Google prekladač takto [...]

Bolsonaro

Brazílsky exprezident Bolsonaro sa vracia do vlasti, o opozíciu už nemá záujem

30.03.2023 07:03

Chcem pomáhať mojej strane ako človek so skúsenosťami, uviedol pre televíziu CNN Brasil.

vojna na Ukrajine, vojaci

ONLINE: Kde sú Leopardy? Kyjev si ich chystá na ofenzívu

30.03.2023 06:15, aktualizované: 07:26

Ukrajine pribúdajú tanky Leopard z rôznych krajín. Kyjev ich chce použiť na pripravovanú ofenzívu, ktorú chystá, keď sa zlepší počasie.

Daniel Tupý

Trestný právnik Burda k vražde Tupého: Aj premlčanie má svoje dôvody, nejde o akt svojvôle

30.03.2023 06:00

Posun v prípade 21-ročného študenta nastal po dlhých 17 rokoch. Polícii sa podarilo zadržať možného páchateľa, no nechýbalo veľa a skutok mohol zostať nepotrestaný. Dôvod? Premlčanie.

Putin

Putinovi ľudia sa boja. Chystá sa šéf Kremľa na nekonečnú vojnu?

30.03.2023 05:35

Vojna bude trvať... Ako dlho? Rusko začalo inváziu na Ukrajinu pred viac ako rokom. Šéf Kremľa Vladimir Putin sa údajne pripravuje na nekonečnú vojnu.