Založ si blog

Keď človek zakladá záhradu

Medzi mužom a ženou bývajú rozdiely. Keď sme kupovali náš posledný dom, ten v ktorom teraz žijeme, tak môj manžel hodnotil, ako je dom postavený, kým ja som sa pozerala na veľkosť pozemku a ihneď som si predstavila, že sa na ňom bude dať urobiť záhrada.

 


 

Na začiatku to bola však len tráva.

 

 

Moje skúsenosti zo založenia záhrady na našom dvore sú takéto.  Keď človek zakladá záhradu, tak:        

  • Urobí veľa chýb.
  • Ale tiež urobí niečo pozitívne pre životné prostredie.
  • Tiež sa veľa naučí.
  • Má zdravý pohyb.
  • Má zdravší vzduch.
  • Dopestuje si nejakú zdravú a chutnú zeleninu a ovocie.
  • Navštívi ho veľa vtákov a voľne žijúcich zvieratiek.
  • Vybudovanie záhrady tiež zlepší kolobeh vody a je aj jedným z faktorov prevencie vytápania pri návalových dažďoch.

Musím sa priznať, že môj manžel nebol na začiatku nadšený mojou ideou. Ale dnes má na vec už iný názor. Vraj šalátiky ale aj iná zelenina z našej záhrady chutia fantasticky. Ono naozaj zelenina, ktorá dozrela na slnku má lepšiu chuť.

 

Keďže pôda na našom dvore bola desiatky rokov neobrábaná, tak som sa rozhodla tak, že moja záhrada bude pozostávať z vyvýšených zeleninových hriadok. Vyvýšené zeleninové hriadky sa dajú vybudovať z rôznych materiálov, ja som som sa ich rozhodla urobiť z mäkkého, ničím nekonzervovaného  dreva. Mucko nám pri konštrukcii vďačne asistoval, viď foto.

 

 

 

Jedna z chýb, ktorú som urobila bola, že som si nepozisťovala, kde možno získať lacno zeminu, a tak som nosila touto cestičkou  sáčky hliny, ktoré som nakúpila, kde sa dalo.

 

Tých sáčkov hliny bolo nakoniec určite viacej ako tisíc. To aj preto, lebo na začiatku som si myslela, že to bude len jedna hriadka, ale skončilo to tak, že máme nielen hriadky ale aj veľké kvetináče všade. V niektorom z budúcich blogov napíšem, prečo potrebujem niektorú zeleninu pestovať aj  vo veľkých kvetináčoch. 

 

 

Na obrázku sú prvé dve hriadky:

A druhé dve hriadky:

Aj naše štyri noblesy sa tešili (žiaľ, už sú len tri). Ich obľúbené miesto bolo pod stromami na konci záhrady. Dobre sa im tam načúvalo spevu vtáčikov, či sledovalo veverice, či dýchalo zdravý vzduch, alebo keď sa im podarilo vyslobodiť spod vôdzky, tak aj preskúmaniu osadenstva pod záhradným domčekom.  Aby nepreskakovali ploty a nenavštevovali susedov, tak museli byť na vôdzke. Hoci pohodlie “paláca” v ktorom s nami žijú, by určite nemenili.

Je novodobý liberalizmus nástroj pro-ruskej propagandy?

23.10.2022

Keď si občas prečítam dennú tlač, a to je úplne jedno ktorú, tak mi to jednoducho nerobí dobre. Všetko mi pripadá, že je naopak. Biele je čierne a čierne je biele. Je v tom nejaký chaos. Pred nejakým časom som sa dostala k prednáškam Yuri Bezmenova na Youtube. Yuri Bezmenov bol novinár z bývalého Sovietskeho zväzu a bývalý KGB agent, ktorý dezertoval do Kanady, [...]

Vraj vodič zadržaný s 3. 04 promile alkoholu v krvi zomrel v cele policajného zaistenia

11.10.2022

V článku som sa dočítala o ďaľšom zbytočnom úmrtí v cele policajného zaistenia. Asi slovenskí policajti sú nie spôsobilí vykonávať riadne svoju profesiu, keď nevedia, že keď dajú človeka s takýmto objemom alkoholu v krvi, že je celkom reálne, že im v cele zomrie. Toto bola predvídateľná udalosť. Človek môže zomrieť na akútny dôsledok otravy alkoholom z [...]

Ako si poradiť s alkoholom za volantom?

10.10.2022

Niektorí apelujú na zvyšovanie trestov. Ja si myslím, že takéto myslenie je nesprávne a hypokritické. Pretože alkohol je všade veľmi ľahko dostupný. Pretože naše sociálne zvyklosti sú také, že alkohol sa podáva všade, že mnohí si nedokážu predstaviť žiadnu oslavu bez alkoholu. Alkohol sa podáva, až na vzácne výnimky, v každej reštaurácii, všade. V každom [...]

sloviansk

Na letisko Engels dopadol dron, Rusi zrejme prišli o bombardéry. Pri Riazani vybuchla cisterna

05.12.2022 09:24

Videozáznam z údajného útoku dronu na letisko Engels podľa servera Meduza zverejnil poradca ukrajinského ministra vnútra Anton Heraščenko.

polícia, policajná páska

Na D1 na vjazde do Bratislavy zo Senca sa zrazili štyri autá

05.12.2022 08:38, aktualizované: 09:12

Vodiči sa zdržia v kolónach zhruba 15 minút.

vojna na ukrajine, tank, bachmut

Kvíz: Čo viete o ruskej agresii na Ukrajine? Otestujte sa

05.12.2022 07:45

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu prešlo už viac ako deväť mesiacov. Otestujte sa - čo všetko viete o tom, čo súvisí s touto vojnou?

Bojová stíhačka / F-35A /

Nemci varujú pred nákupom stíhačiek F-35 v USA, vidia v tom značné riziká

05.12.2022 07:30

Vyplýva to z dôverného listu rozpočtovému výboru Spolkového snemu (Bundestag), ktorý má k dispozícii agentúra AFP.

Zora Macko

Pohľad obyčajnej ženy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 234
Celková čítanosť: 1237976x
Priemerná čítanosť článkov: 5290x

Autor blogu