Ako si poradiť s alkoholom za volantom?

10. októbra 2022, Zora Macko, Alkohol

Niektorí apelujú na zvyšovanie trestov.

Ja si myslím, že takéto myslenie je nesprávne a hypokritické.

Pretože alkohol je všade veľmi ľahko dostupný. Pretože naše sociálne zvyklosti sú také, že alkohol sa podáva všade, že mnohí si nedokážu predstaviť žiadnu oslavu bez alkoholu. Alkohol sa podáva, až na vzácne výnimky, v každej reštaurácii, všade. V každom obchode. Prídete na návštevu, aspoň do nedávna štandard bol ponúknuť alkoholom, či už pivom, vinom, na zahriatie.

Alkohol pridávame do jedla, do varenia, do zákuskov, všade. Opäť, je to štandard.

Navyše vyrábať alkohol sa považuje za “business”. Niekto z tohoto profituje. Ako aj z predaja alkoholu. Títo, ktorí profitujú z výroby a predaja alkoholu oficiálne, legálne nenesú obyčajne žiadnu zodpovednosť na škodách, ktoré touto výrobou či predajom alkoholu spôsobujú spoločnosti.

Toto ja osobne považujem za prvý a zásadný problém čo sa týka aj alkoholu za volantom.

Neviem, či je legislatívne upravené aby tí, ktorí vyrábajú a predávajú alkohol niesli zodpovednosť aj za alkohol za volantom. Ak títo výrobcovia či predajci alkoholu za tieto následky predaja alkoholu nenesú žiadnu zodpovednosť, je to jednak amorálne a je to tiež nebezpečné pre spoločnosť.

Opitý človek za volantom je ako zbraň. Problém však vidím v tom, že keď si tento opitý človek za ten volant sadá, tak je podľa môjho názoru nie celkom svojprávny. Pretože keď má niekto určitú hladinu alkoholu v krvi, tak nedokáže už rozpoznať nebezpečnosť svojho konania. Preto podľa môjho názoru je nevyhnutné aby zasiahlo okolie, ktoré nebezpečnosť konania opitého človeka vidí.

Inými slovami, ak niekto vidí opitého človeka chcieť si sadnúť za Volant, jeho povinnosťou by malo byť zasiahnuť; pokúsiť sa odvrátiť nebezpečie. Napr. odobrať kľúče vodičovi auta. Privolať políciu. V prípade, keď sa človek opije v reštauračnom zariadení či v krčme, malo by byť zákonnou povinnosťou tohoto pohostinstva postarať sa o to, aby si od nich odchádzajúci hosť nesadol za volant. Napríklad privolaním taxíka a podobne.

Nechce sa mi to overovať, ale údajne okolo u 15% ľudí sa vyvinie návyk na alkohol. To je dosť veľké číslo. Preto si myslím, že v rámci boja s alkoholom by bolo žiadúce prijať eektívne opatrenia aby sa takýmto tragédiám predišlo.

Exemplárne tresty za alkohol za volantom ja osobne nepovažujem za efektívne a systémové riešenie tejto otázky.