Ďaľší príklad ako podlo médiá manipulujú s ľuďmi

1. októbra 2022, Zora Macko, Nezaradené

Som proti vojne. Nesúhlasím s tým, aby niekto z „vrchu“ povolával tých “nižšie” rozkazom do vojny. To, čo robia dnes rôzny “lídri” mi trošku pripadá ako kedysi keď sa v starom Ríme zabávali tak, že nahnali do Colosea gladiátorov aby medzi sebou bojovali a zabíjali sa na požiadavku obecenstva a cisára; a potom  oslavovali víťaza. Vtedy, v starom Ríme sa im to zrejme nezdalo ani nemorálne ani nesprávne a nemali pocit, že takto páchali zločiny.

Dnes si stačí dosadiť namiesto cisára dnešných prezidentov (a to vrátane Zelenského, lebo ani Ukrajinskí muži nemohli opustiť Ukrajinu), namiesto gladiátorov vojakov, a to obecenstvo sú hlavne médiá ale tiež my všetcia ostatní, ktorí toto schvaľujeme, či rôznymi výhovorkami ospravedlňujeme, či vyzbrojujeme. Ako ukrajinský vojak je ten morálny a ruský vojak je ten amorálny, hoci inak to sú rovnakí muži v tom, že obaja majú matky, manželky, deti, pričom ani jeden z nich nechce vojnu a obaja chcú byť so svojimi rodinami či si žiť svoj obyčajný život v mieri; pričom ani jeden ani druhý vojak nechce ísť do tej pomyselnej arény bojovať.

Dnes som si prečítala ďaľšiu mediálnu propagandu, ktorú médiá podsúvajú svojim obetným baránkom, teda svojim čitateľom.

Najskôr by som však rada poukázala na paragraf 154 z Trestného zákon č. 300/2005 Z. z.:

 

(1) Kto iného pohne k samovražde alebo inému k samovražde pomáha, ak došlo aspoň k pokusu o samovraždu, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky.

 

(2) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak čin uvedený v odseku 1

 

a) spácha závažnejším spôsobom konania,

b) na chránenej osobe, alebo

c) z osobitného motívu.

Dnes, keď som si otvorila online správy našla som najmenej osem článkov, v ktorých médiá glorifikovali ruského rapera, ktorý spáchal samovraždu, vraj preto, lebo nechcel „ísť zabíjať“ (*) na Ukrajinu. Tohoto rapera v niektorých článkoch priamo opísali ako hrdinu, lebo sa zasamovraždil.

Ja tomu nerozumiem,  čo chcú médiá dosiahnuť takýmito hlboko amorálnymi článkami. Čo chcú tieto médiá? Prečo podsúvajú tento zúfalý čin tohoto rusa ako hrdinstvo? Chcú aby sa mladí muži zasamovražďovali?

Samovražda nie je hrdinstvo!

 

 

Nuž mne sa takáto mediálna masáž a propaganda zdá byť hlboko amorálna. To okrem toho, že takáto propaganda si myslím, že prekračuje Trestný zákon; teda takáto propaganda je aj trestná. Teda aspoň tam, kde sú zákony na to, aby sa dodržiavali. Povzbudzovanie k samovražde je trestné. Aspoň pokiaľ platí to, čo je napísané v platnom zákone citovanom tu vyššie. A tieto zákony platia pre každého, aj pre médiá. Aspoň v demokratickej spoločnosti je tomu tak. Po anglicky tomu hovoríme „The Rule of Law“.

 

 

—–

P.S. (*)  Som proti zabíjaniu. Neschvaľujem zabíjanie.

 

Môj názor tiež je, že:

Publikovanie odkazu daného rapera ako sa vyhnúť mobilizácii by sa dalo, alebo sa dá interpretovať ako návod k samovražde. (To však neznamená, že ja mobilizáciu schvaľujem. Som proti mobilizácii či už v Rusku alebo na Ukrajine alebo kdekoľvek inde na svete.)