Aký je rozdiel medzi vojnou a vojnovými zločinmi?

3. marca 2022, Zora Macko, Nezaradené

Ja si myslím, že

  1. Každá vojna je zlyhaním diplomacie.
  2. Každá vojna je zločinom.

Zaujalo ma toto video,

Vraj, citujem (0.40 videa),

“Vladimír Putin tactics in Ukraine are not just war but war crimes according to the UK and a coalition of countries. They’ve now referred Russia to the International Criminal Court.”

(Podľa Veľkej Británie a koalície krajín  taktikou Vladimíra Putina na Ukrajine je nie len vojna ale aj vojnové zločiny. Rusko oznámili na Medzinárodný súdny tribunál.)

Aby som sa priznala, tomuto nerozumiem. Zaujímalo by ma, ako vyzerá vojna, ktorá nie je vojnovým zločinom?

Môj názor na túto vojnu ako aj na všetky predošlé vojny je ten, že sa jedná o zlyhanie diplomacie.

Poslaním diplomatov má byť zabránenie vzniku vojny.

Tiež si myslím, že je dosť ťažko spravodlivo definovať, kto je vojnový zločinec pretože, keď sa napríklad jedná o vojaka, ktorý dostane rozkaz, ktorý keď vykoná, tak spácha vojnový zločin, a keď ten rozkaz nevykoná, tak ho popravia vlastní. Podľa ľudskoprávnych dokumentov právo na život, má však každý, aj ten vojak. Definovať hrdinstvo tak, že hrdina je ten, kto položí vlastný život považujem za malígnu formu vyderania. V mnohých prípadoch ten vojak nešiel do vojny dobrovoľne. Preto zločinom má byť, podľa môjho názoru, postaviť niekoho do takejto pozície, keď nemá výber. Teda, keď sa na to takto pozriem, tak tými zločincami sú v prvom rade tí diplomati ktorí vojnu dopustili svojou zlou politikou. Politika je zlá vtedy, keď jej dôsledok je vznik vojny.

Konfrontácia je nie vždy ten najlepší spôsob komunikácie. Dodávanie zbraní ktorejkoľvek strane sporu je podpora vojny a konfrontácie s katastrofálnymi následkami na životoch, zdraví a majetku.

Nech sa jedná o akýkoľvek spor, vždy sa dá všetko vyriešiť mierovou cestou. Vo vojne nikdy neexistujú víťazi, len porazení.