Založ si blog

Blíži sa 75. výročie Smrečanov v ohni – tragédia o ktorej málokto vie či počul

Smrečany sú dedinka vzdialená asi 4 kilometre severne od Liptovského Mikuláša. O 6-tej ráno v sobotu dňa 28. októbra 1944 bolo obyvateľstvo Smrečian streľbou nemeckých okupantov vyštvané z domov. Zapálili niekoľko domov, v ktorých boli ľudia aj deti a v ktorých uhorel dobytok. Ľudí násilím vyhnali doprostred dediny. Oddelili mužov od žien a postavili ich do trojradu. Oznámili im, že každý desiaty bude zastrelený.

Mala to byť pomsta za to, že partizáni zastrelili na nižnom konci Smrečian nemeckého veliteľa.

Zdroje uvádzajú, že za ľudí začal orodovať farár Juraj Kušnír a Dr. Ján Matejka. Niekto dokázal privolať pomoc z Liptovského Mikuláša, konkrétne Okresného náčelníka Hubu, Dr. Rajniaka, Dr. Terena, Ivana Schavernocha, z Beňadikovej Arpáda Kysselyi a iných. Títo dokázali prehovoriť Nemcov a vraj dokázali nevinu týchto ľudí.  Ľudí rozpustili s tým, aby išli hasiť. Napriek tomu, že privolaná pomoc z Liptovského Mikuláša vraj zachránila Smrečany pred totálnym vyhladením, veľa domov zhorelo do tla aj s dobytkom.

***

V článku z Tatranského Slováka je uvedené, že mnohé rodiny následne dlho trpeli, pretože nedostali pomoc, ktorú vtedy potrebovali, keď im uhoreli domy. Nemali vraj material na stavbu domov, vraj sa tlačilo niekoľko rodín v jednom dome.

Včlánku sa ďalej opisuje, že pri tejto tragédii zastrelili guľometom dieťa v náručí matky, s ktorým ona utekala preč. Jej dieťatku prestrelili hlavičku.  Jedného starca vraj ubili puškami, keď orodoval aby mu nezapálili dom. Z iného domu vybehla matka s dvojmesačným dieťatom v náručí, zasiahli ju guľky nemeckých okupantov, sotva urobila pár krokov. Z jedného domu museli vyniesť bezvládnu ženu z postele.

***

V Smrečanoch k 50. výročiu k tejto udalosti postavili pomník.

 

Myslím si však, že je to málo. Môj názor je, že túto strašnú tragédiu by sme si mali tento rok pripomenúť všetcia.

 

ZDROJ:

1.       Článok z Tatranského Slováka (nemám dátum, len sken článku)

2.       Zita Žiaranová: Spomienky a odkazy doktora Ruda Rajniaka, Tranoscius 1999

3.       Spomienky už nebohej dcéry Ivana Schavernocha, čo jej on o tejto udalosti porozprával

 

V ďaľšom blogu zverejním ďakovný list, ktorý dostala už dnes nebohá dcéra Ivana Schavernocha od obyvateľov v Smrečanoch pri príležitosti odhalenia pamätnej tabule k 50. výročiu tejto udalosti.

 

(PS: Do diskusie pod článkom sa nemôžem teraz zapojiť.)

Nové trendy investigatívnej žurnalistiky?

13.11.2019

Adam Valček v podcaste denníka SME Dobré ráno dňa 12. 11. 2019 okolo 12:50 minúty povedal, “Deň nasledujúci po dni vraždy, kedy Alena Zsuzsová využívala to, že sa s Mariánom Kočnerom rozprávala viac »

Najhorší podcast aký som doteraz počula

13.11.2019

Musím sa priznať, že Radičová v dnešnom podcaste na Aktualitách ‘Ráno nahlas’ dokázala znechutiť aj takú fanúšičku podcastov ako som ja. Proste jej prejav bol, ako obyčajne boli jej viac »

50 dňové moratórium na zverejňovanie volebných prieskumov nemôže byť porušením práva na informácie

01.11.2019

Čo som sa dozvedela je, že mnohí ľudia volia podľa toho, čo sa dozvedia z volebných prieskumov v dennej tlači. Alebo následne, ak ten, koho by inak volili, nemá podľa prieskumov šancu vyhrať, viac »

Auschwitz, Osvienčim

Pri bývalom tábori smrti v Treblinke našli neznámy masový hrob

14.11.2019 20:47

Ide o priestor s rozmermi 4,5 na 3,4 metra, v ktorom boli len desať až pätnásť centimetrov pod zemou zahrabané ľudské ostatky. Koľko obetí tam môže byť, zatiaľ nie je jasné.

USA Kalifornia škola streľba zranení

Po streľbe na škole v Kalifornii zadržali podozrivého študenta

14.11.2019 20:01

Šerif Alex Villanueva pre rozhlasovú stanicu KNX povedal, že predpokladaným strelcom je študent a nachádza sa medzi zranenými, ktorých previezli do nemocnice.

Jemen /

Pri dopravnej nehode na juhovýchode Iránu zahynulo 28 Afgancov

14.11.2019 19:25

Irán má celosvetovo jednu z najhorších bilancií bezpečnosti na cestách.

Moldavsko / Igor Dodon / Maia Sanduová /

Moldavský krok od Európy

14.11.2019 19:15

Päťmesačný experiment, počas ktorého sa zdalo, že najrozkradnutejšia krajina Európy namiesto geopolitického smerovania začne riešiť svoj najvážnejší problém - korupciu, sa skončil.

Zora Macko

Pohľad obyčajnej ženy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 77
Celková čítanosť: 262896x
Priemerná čítanosť článkov: 3414x

Autor blogu