Založ si blog

Blíži sa 75. výročie Smrečanov v ohni – tragédia o ktorej málokto vie či počul

Smrečany sú dedinka vzdialená asi 4 kilometre severne od Liptovského Mikuláša. O 6-tej ráno v sobotu dňa 28. októbra 1944 bolo obyvateľstvo Smrečian streľbou nemeckých okupantov vyštvané z domov. Zapálili niekoľko domov, v ktorých boli ľudia aj deti a v ktorých uhorel dobytok. Ľudí násilím vyhnali doprostred dediny. Oddelili mužov od žien a postavili ich do trojradu. Oznámili im, že každý desiaty bude zastrelený.

Mala to byť pomsta za to, že partizáni zastrelili na nižnom konci Smrečian nemeckého veliteľa.

Zdroje uvádzajú, že za ľudí začal orodovať farár Juraj Kušnír a Dr. Ján Matejka. Niekto dokázal privolať pomoc z Liptovského Mikuláša, konkrétne Okresného náčelníka Hubu, Dr. Rajniaka, Dr. Terena, Ivana Schavernocha, z Beňadikovej Arpáda Kysselyi a iných. Títo dokázali prehovoriť Nemcov a vraj dokázali nevinu týchto ľudí.  Ľudí rozpustili s tým, aby išli hasiť. Napriek tomu, že privolaná pomoc z Liptovského Mikuláša vraj zachránila Smrečany pred totálnym vyhladením, veľa domov zhorelo do tla aj s dobytkom.

***

V článku z Tatranského Slováka je uvedené, že mnohé rodiny následne dlho trpeli, pretože nedostali pomoc, ktorú vtedy potrebovali, keď im uhoreli domy. Nemali vraj material na stavbu domov, vraj sa tlačilo niekoľko rodín v jednom dome.

Včlánku sa ďalej opisuje, že pri tejto tragédii zastrelili guľometom dieťa v náručí matky, s ktorým ona utekala preč. Jej dieťatku prestrelili hlavičku.  Jedného starca vraj ubili puškami, keď orodoval aby mu nezapálili dom. Z iného domu vybehla matka s dvojmesačným dieťatom v náručí, zasiahli ju guľky nemeckých okupantov, sotva urobila pár krokov. Z jedného domu museli vyniesť bezvládnu ženu z postele.

***

V Smrečanoch k 50. výročiu k tejto udalosti postavili pomník.

 

Myslím si však, že je to málo. Môj názor je, že túto strašnú tragédiu by sme si mali tento rok pripomenúť všetcia.

 

ZDROJ:

1.       Článok z Tatranského Slováka (nemám dátum, len sken článku)

2.       Zita Žiaranová: Spomienky a odkazy doktora Ruda Rajniaka, Tranoscius 1999

3.       Spomienky už nebohej dcéry Ivana Schavernocha, čo jej on o tejto udalosti porozprával

 

V ďaľšom blogu zverejním ďakovný list, ktorý dostala už dnes nebohá dcéra Ivana Schavernocha od obyvateľov v Smrečanoch pri príležitosti odhalenia pamätnej tabule k 50. výročiu tejto udalosti.

 

(PS: Do diskusie pod článkom sa nemôžem teraz zapojiť.)

Klamstvá o Kanade 3

27.11.2020

Theresa Tam, členka výboru na prevenciu pandémie vo svetovej zdravotníckej organizácii a hlavná hygienička Kanady sa dala počuť, ak sa nemýlim, bolo to, keď Trump pozastavil v januári tohoto roku všetky lety z Číny kvôli koronavírusu, vraj, že “diskriminácia ubližuje”. Že by z Číny mohla prísť pandémia do Kanady a ohroziť zdravie kanaďanov evidentne absolútne v [...]

Klamstvá o Kanade 2

25.11.2020

V debate k predošlému blogu o Klamstvách o Kanade ste mi vytkli, že či mám nejaké konkrétne príklady na potvrdenie glorifikácie prostitúcie a prostitútok ako pracujúcich žien ale aj rôznych sexuálnych deviácií. Vraj ako som prišla k takémuto presvedčeniu? Vraj som tiež nespomenula minimálnu hodinovú mzdu a ani priemerný plat a dôchodok a vôbec praktické veci. Čo sa [...]

Klamstvá o Kanade

24.11.2020

Mnohí si predstavujú Kanadu ako krajinu zázrakov. Kde všetko funguje a život v nej je raj na zemi. Realita je však ukrutne iná. Takto – ako raj na zemi – sa hodnotí aj sama Kanada, ako krajina, a to prostredníctvom svetových médií. Za určitých okolností by sa dalo dokonca konštatovať, že sa jedná o tzv. “false advertisement”. V Kanade však je bezdomovectvo, [...]

Zuzana Čaputová

Dohovorte krízovému štábu, prosí ZMOS prezidentku

03.12.2020 14:08

Zuzana Čaputová by mala dohovoriť všetkých, ktorí sa podieľajú na rozhodovaní Ústredného krízového štábu. Žiada ju o to Združenie miest a obcí Slovenska.

Arménsko / Azerbajdžan / Náhorný Karabach /

Pri poslednom konflikte o Karabach zomrelo vyše 5-tisíc ľudí, hlavne vojakov

03.12.2020 13:27

Boje o odtrhnutý región Náhorný Karabach medzi Arménskom a Azerbajdžanom mali tiež za následok desaťtisíce vysídlených.

matovič kollár remišová sulík

Za ľudí žiada pre otváranie škôl mimoriadnu koaličnú radu

03.12.2020 12:48, aktualizované: 13:55

Predsedníčka strany a vicepremiérka Veronika Remišová tvrdí, že deti nemôžu byť rukojemníkmi politických sporov.

Peter Žiga

Žiga: Nikdy som žiadne vyšetrovanie neovplyvňoval, som pripravený vypovedať

03.12.2020 12:46

Žigovho príbuzného, ktorý je syn jeho bratranca, mali podľa medializovaných informácií nedávno obviniť z karuselových podvodov.