Zelenina, ktorá vyrastie aj pod orechom

22. mája 2019, Zora Macko, Záhradničenie

Ihneď vedľa mojej záhrady rastie veľký čierny orech, po latinsky Juglans nigra. Všetky časti orecha obsahujú chemikáliu juglón (5 hydroxy-alphanapthoquinone). Juglón je aj toxín, ktorý sa údajne použiva ako herbicíd, aj ako farbivo. Využíva sa tiež v kozmetike. V alternatívnej medicíne sa používa výťažok z čierneho orecha proti parazitom.

Juglón produkuje aj vlašský orech. Čierny orech však produkuje najviacej juglónu a preto mu často krát hovoria, že je to strom zabiják. Zabíja mnohé rastliny, ktoré pod ním nevyrastú, medzi iným paradajky, uhorky, papriky, zemiaky, baklažán a ďaľšie. Ak tieto zasadíte pod čierny orech, tak tieto rastliny “zvädnú” ako keby zo dňa na deň nie preto, lebo by ste ich nepolievali, ale preto, lebo ich čierny orech zadusí a rastliny nemôžu vymienať oxid uhličitý (CO2) a kyslík. To isté sa týka všetkých stromov, ktoré produkujú juglón, napr. vlašský orech. Juglón vypúšťa orech do pôdy koreňmi, ale aj z listov, hlavne keď prší.  Preto je treba starostlivo naplánovať, čo zasadíme v dosahu čierneho orecha, alebo akéhokoľvek iného orecha. Korene čierneho orecha sa môžu rozprestierať až do vzdialenosti 15 a pol metra.

(Pozn.: Nemám dobrú fotografiu “nášho” čierneho orecha, a keďže u nás je sezóna pozadu oproti sezóne na Slovensku, tak  tento náš čierny orech má ešte stále holé konáre, takže ho nemá zmysel teraz fotografovať.)

Ja som tento problém riešila nadvýšením zeleninových hriadok a tie priamo pod čiernym orechom som aj odizolovala silným igelitom.  (Hoci neskôr som zistila, že si čierny orech našiel cestičky aj okolo nich alebo v mieste, kde boli igelity preložené jeden cez druhý). (Pozn. stromy sú nie hlúpe; pred domom mám cyprusy a pred nimi veľké kvetináče, v ktorých tiež všeličo pestujem. V jednom z nich nič nechcelo dorásť až som nakoniec zistila, že si Cyprus natiahol korene cez dierku na spodku kvetináča. Nuž, každý má rád lepšie.)

Potom som si našla na webstránke zoznam rastlín, ktoré pod čiernym orechom vyrastú a ktoré pod ním nevyrastú a podľa toho si plánujem, čo kde zasadím. Tiež som si vypočula skúsenosti niektorých susedov s pestovaním rastlín pod čiernym orechom.

Priamo pod čiernym orechom vypestujem:

Ale vraj by tam mali vyrásť aj kukurica, cvikla, cibuľa, tekvica. Nuž, kukuricu nepestujem, lebo medvedík čistotný. Mať ho naokolo a ešte, keď možno aj býva priamo u mňa na záhrade (pod záhradným domčekom), to sa vypestovať kukurica nedá, ale to už nie je vinou čierneho orecha. No a skúste vypestovať tekvicu, keď máte na záhrade veverice, to sa tiež veľmi nedá.

V blízkosti čierneho orecha vyrastie aj višňa, hoci jej plody sa nám neujdú. Lebo vtáčikovia.

Susedovi pod čiernym orechom vyrastú aj štipľavé papriky, (ale nie sladké papriky), tak tento rok som vyskúšala zasadiť do hriadok (a nie do kvetináčov), štipľavé maďarské papriky. Uvidím, či dozrejú. Zistila som, že keď na zimu zavarím štipľavé maďarské papriky v oleji, tak je to mňamka, ktorú všetcia ľúbia. Ale pre istotu som niektoré papriky zasadila aj do veľkých kvetináčov, v ktorých pestujem rastliny, ktoré pod čiernym orechom nevyrastú. Takto pestujem paradajky, uhorky, občas aj zemiaky (ale tie tiež ľúbia aj medvedíkovia), a tiež papriky.

Takáto fazuľa (“haricot beans”) vyrastie pod čiernym orechom vo vyvýšenej hriadke: