Porovnanie výkonu volebného práva v Kanade a na Slovensku, časť prvá.

21. februára 2019, Zora Macko, Volebné právo v Kanade a SR

Kto zabezpečuje voľby?

V Kanade má mandát zabezpečovať federálne voľby “The Office of the Chief Electoral Officer”, v preklade Úrad hlavného volebného povereníka.  Tento úrad je tiež známy pod menom Elections Canada a má webstránku www.elections.ca. Jedná sa o nezávislú a nestrannú agentúru, ktorá spadá pod parlament Kanady a ktorej primárnym cieľom je spravovať voľby v Kanade a výkon volebnej udalosti v zmysle zákona “Canada Elections Act” (Kanadský volebný zákon);. Poznámka: V Kanade môže nastať volebná udalosť aj mimo hlavných volieb. Taktiež, Kanada je rozdelená na volebné obvody a každý volebný obvod má jedného zástupcu v parlamente.

 

V Ontáriu, čo je jedna z provincií Kanady, má mandát zabezpečovať provinčné voľby  Elections Ontario, webstránka www.elections.on.ca . Opäť sa jedná o nezávislú a nestrannú agentúru, ktorá spadá pod “the Legislative Assembly of Ontario” (Ontárijský parlament) a riadi sa dvoma zákonmi:  ‘the Election Act’ a ‘the Election Finances Act’ (Zákon o voľbách a Zákon o volebných financiách’). Aj Ontário je rozdelené na volebné obvody z ktorých každý má svojho zástupcu v Ontárijskom parlamente.

Funkciu obdobnú prezidentovi vykonáva v kráľovná Britského impéria a tá má svojho zástupcu v Kanade, ktorým je Governor General; v tomto prípade sa nejedná o volenú funkciu.

 

Na Slovensku existuje Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán a je vedená ako sekcia pod Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky. Jej webstránka má adresu https://www.minv.sk/?uvod-komisia-pre-volby.  Náhľadom na túto webstránku okamžite vidno niekoľko rozdielov proti kanadským webstránkam úradov hlavných povereníkov volieb.
Chýbajú tu pre voličov dôležité informácie o úlohách a poslaní tohoto úradu ako aj je ihneď na titulnej strane jedna konfliktná informácia a to, že predseda: JUDr. Eduard Bárány, DrSc., pričom, keď sa odkliknem na kontakty, tak sa dozviem, že vedúcou Úradu štátnej komisie je Mgr. JUDr. Michaela Ružičková. Teda volič na Slovensku je okamžite popletený, pretože sú tu dve mená a ani pri jednom nie je vysvetlené, čo je presne ich úlohou vo volebnom procese.

 

Nezávislosť a nestrannosť


Na Úrade štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán sa človek dočíta, že sa jedná

Pre porovnanie, ako v Kanade, tak aj v provincii Ontário, členovia obdobnej komisie nemôžu byť členmi žiadnej politickej strany; členovia ako aj všetcia zamestnanci týchto úradov, ktoré spravujú výkon volebného práva tiež nemôžu byť členmi žiadnej politickej strany. Toto platí aj pre členov okrskových komisií.

Avšak Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán  na svojej webstránke https://www.minv.sk/?statnakomisia ani netvrdí, že by bola nestrannou; tvrdí o sebe, že je len nezávislou.

Záver

Môj názor je, že táto komisia by mala byť aj NESTRANNÝM ORGÁNOM a ak nie je táto komisia nestranným orgánom, treba sa pýtať, aspoň podľa môjho názoru, prečo tomu takto nie je.
Podľa môjho názoru je otázne, či je správne, aby Úrad štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán bol len sekciou na Ministerstve vnútra a spadal pod výkonnú zložku trojdelenia moci.